Rodzeństwo. Czy dziecko będące jedynakiem go potrzebuje?

Dawanie dzieciom młodszego brata lub siostry oznacza zapewnianie im towarzysza życia.
Rodzeństwo. Czy dziecko będące jedynakiem go potrzebuje?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zapewnienie dziecku młodszego brata lub siostry oznacza uczucie satysfakcji z ponownego bycia matką. Poza wieloma korzyściami, które przynosi Ci kolejne zajście w ciążę, są też inne zalety. Te jednak mają związek z małą osobą, która dzisiaj patrzy na Ciebie z czułością, wciąż jednak pozostając jedynakiem. Rodzeństwo odegrałoby w jego życiu niezwykle ważną rolę.

Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swojemu dziecku, jest młodszy brat lub siostra – jego rodzeństwo. Pomimo, że czasem będziesz sędzią podczas ich sprzeczek, nadal pozostaje to niepodważalną prawdą.

Dlaczego więc warto sprowadzić na świat kolejne dziecko?

Rodzeństwo i wartości jakie niesie ze sobą jego posiadanie

Rodzeństwo. Jak ważne jest jego posiadanie? Dla kogoś, kto dorastał w otoczeniu braci i sióstr odpowiedź na to pytanie może nie być tak znacząca jak dla dzieci które dorastały w samotności. Jeśli jesteś jedynaczką, na pewno nie raz odczuwałaś potrzebę posiadania rodzeństwa. Brata lub siostry, którzy zawsze doradzą, pomogą czy w szczególnych chwilach poklepią po plecach.

Jeśli masz braci lub siostry i dobrze się z nimi dogadujesz, to wiesz, że to najbardziej naturalna rzecz na świecie, aby dzielić się ich osiągnięciami, jakby były Twoimi własnymi. Wiesz, że będą z Tobą w najgorszych chwilach. Będą dla Ciebie zawsze, kiedy będziesz ich potrzebować.

Jeśli masz braci lub siostry, możesz przyjąć za pewnik, że będą cię słuchać z zainteresowaniem i szanować Twój punkt widzenia, nawet jeśli nie będą się z Tobą zgadzać. Tak więc, jeśli Twoi rodzice wychowali Cię z nierozłącznym przyjacielem z którym dzieliłaś wszystko, to na co czekasz? Znasz już wartość, jaką do życia wnosi rodzeństwo.

Siostry. Rodzeństwo to przyjaźń na całe życie

Rodzeństwo – co wnosi w życie dziecka?

Istnieją również inne zalety powiększenia rodziny. Jeżeli zamierzasz postarać się o brata lub siostrę dla Twojej pociechy, przeczytaj je uważnie.

  • Będziesz mogła być świadkiem czystego, braterskiego związku między dwojgiem ludzi.
  • Dzieci będą zazdrosne i będą walczyć ze swoim młodszym rodzeństwem o uwagę, o przestrzeń do zabawy i wszystkie swoje rzeczy. Posiadanie siostry lub brata nauczy ich jednak, jak ważne jest dzielenie się.
  • Twoje dzieci będą miały przyjaciela który będzie zawsze przy nich, zwłaszcza gdy przyjdzie czas na zabawę.
  • Twoje dzieci nauczą się jak żyć w grupie. Będą lepiej radzić sobie z rozwiązywaniem sporów, co pomoże im utrzymywać przyjacielskie relacje z rówieśnikami. Dojrzeją emocjonalnie.
  • Będą uczyć się pracy zespołowej i nie staną się indywidualistami.
Rodzeństwo

Jedynak: czy potrzebuje rodzeństwa ?

Tak, potrzebuje. Tak samo jak potrzebuje abyś go kochała, słuchała co mówi, wspierała, doradzała, dzieliła się swoimi zwycięstwami i zachęcała do dalszej walki gdy się przewróci.

Dzisiaj, Twoje dziecko ma to wszystko zapewnione. Miej jednak na uwadze, że prędzej czy później, nie będziesz w pobliżu, aby mu to wszystko zapewnić. Biorąc to pod uwagę, nie byłoby dobrze gdyby Twoje dziecko nie miało kogoś na kim mogłoby polegać, gdy Ciebie kiedyś zabraknie?

Zanim jednak zdecydujesz się na kolejne dziecko, powinnaś być pewna, że zarówno Ty, jak i Twój partner naprawdę tego chcecie. Twoja sytuacja finansowa powinna być stabilna. Jeżeli Twój budżet jest napięty przy jednym dziecku miej świadomość, że przy drugim będziesz musiała jeszcze bardziej zacisnąć pasa i stawać na głowie, aby dotrwać do końca miesiąca.

Z tego powodu, zanim zajdziesz w ciążę, powinnaś ustabilizować swoją sytuację ekonomiczną. Oszczędzanie teraz pozwoli Ci uniknąć kłopotów w przyszłości. Ostatecznie, jeżeli myślisz o powiększeniu rodziny i każdy jej członek jest z tego powodu szczęśliwy, pozostaje tylko szczerze Ci pogratulować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.