Rezygnacja z pieluszki - sześć przydatnych trików

Jeżeli uważasz, że nadszedł czas, by Twoje dziecko zrezygnowało z pieluszki, pomożemy Ci osiągnąć ten cel. Dzięki naszym wskazówkom maluch zacznie informować Cię, kiedy potrzebuje nocnika lub kiedy chce skorzystać z toalety. Z odrobiną cierpliwości i poświęcając nieco czasu, uda Ci się włączyć ten nawyk płynnie i bez problemów.
Rezygnacja z pieluszki - sześć przydatnych trików

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rezygnacja z pieluszki oznacza, że dziecko osiągnęło już pewien stopień dojrzałości fizycznej i psychicznej. Niewątpliwie każdy rodzic pragnie, by jego dziecko w odpowiednim momencie osiągnęło ten cel na drodze do samodzielności i niezależności.

Zanim jednak rezygnacja z pieluszki stanie się faktem, musisz pamiętać o pewnej kwestii – nauka kontrolowania zwieraczy u dziecka wymaga czasu i całego mnóstwa cierpliwości. Dlatego też wprowadzając w czyn nasze wskazówki uzbrój się w cierpliwość i dobre nastawienie.

Rezygnacja z pieluszki – skąd wiadomo, że dziecko jest już gotowe?

Wskazówki dla rodziców należy rozpocząć od ustalenia w przybliżeniu wieku, w jakim dziecko zaczyna być gotowe na to, by przestać korzystać z pieluszek. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, proces ten jest indywidualny i zależy od rozwoju dziecka. Pierwsze próby mogą zostać przeprowadzone od wieku mniej więcej półtora roku.

Istnieją jednak pewne objawy świadczące o tym, że rezygnacja z pieluszki zbliża się wielkimi krokami. Oto one:

  1. Dziecko samodzielnie chodzi.
  2. Informuje, kiedy jego pieluszka jest brudna.
  3. Nie brudzi pieluszki przez trzy godziny.
  4. Codziennie robi siuisu i kupkę o przybliżonych porach.
  5. Przed zrobieniem siusiu pochyla się, krzyżuje nogi lub dotyka pieluszkę.
  6. Jest w stanie samodzielnie zdjąć spodnie, body i bieliznę.

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka te objawy, może się okazać, że należy zacząć wypróbowywać poniższe triki.

Rezygnacja z pieluszki – kilka przydatnych trików

1. Nie czekaj aż dziecko powie, że musi iść do łazienki

Nie należy czekać aż dziecko samo powie, że chce iść do toalety. Zazwyczaj uczy się ono tego dopiero rok po rozpoczęciu procesu rezygnacji z pieluszki. Lepszym pomysłem jest posadzenie dziecka na nocniku lub nakładce na toaletę, żeby się przyzwyczajało.

Dziecko w toalecie

2. Odpowiednio przygotuj miejsce

Rezygnacja z pieluszki będzie wymagała odpowiedniego przygotowania miejsca. Możesz kupić dziecku specjalną nakładkę na deskę sedesową lub zdobyć nocnik. Jeżeli znasz godziny, w jakich dziecko zazwyczaj robi siusiu lub kupkę, możesz posadzić je na nocniku i zabawiać piosenkami lub opowieściami.

Gdy uda mu się załatwić swoje potrzeby na nocniku, koniecznie pochwal dziecko. Dzięki temu będzie zachęcone i dumne z siebie.

3. Zapoznaj dziecko z toaletą

To ważne, by dziecko swobodnie się czuło w toalecie. Niech towarzyszy w niej swoim rodzicom i postrzega ją jako część domu. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Dlatego właśnie gdy widzą jak osoba dorosła korzysta z toalety, również zachęcą się, by to robić.

“Nie jest łatwo osiągnąć cel jakim jest samodzielność dzieci. Dlatego właśnie proces jakim jest rezygnacja z pieluszki wymaga zastosowania przez rodziców wielu trików.”

4. Pozwól maluchowi wybierać sobie bieliznę

Dzieci bardzo lubią nową odzież – tym bardziej gdy same mogą wybrać i jest ona dobrana stosownie do ich gustu. Gdy pozwalasz maluchowi samodzielnie wybierać majteczki i wytłumaczysz, jak bardzo to ważne, by zawsze były one czyste, dziecko automatycznie pomyśli o wypróżnianiu się i robieniu siusiu. Bardzo prawdopodobne, że zacznie informować gdy będzie chciało skorzystać z toalety.

5. Zachęcaj do korzystania z toalety, nie traktuj tego jako kary

Jeżeli dziecko zaczęło już korzystać z toalety lub nocnika, a jednak zdarzył mu się wypadek i zrobiło siusiu lub kupkę w majtki, nie krzycz ani nie gań dziecka. Właściwą reakcją będzie przebranie dziecka możliwie jak najszybciej żeby nie czuło wstydu. Później zachęć malucha, żeby się nie poddawał i nadal próbował korzystać z toalety.

Chłopiec na nocniku

6. Chłopcy na początku powinni siusiać na siedząco

Przy pierwszych próbach uczenia chłopca, najlepiej by było, żeby siedział on na nocniku zamiast siusiać na stojąco. W ten sposób będzie mu znacznie wygodniej. Co więcej, może wykorzystać okazję i od razu zrobić kupkę.

Gdy synek zacznie już panować nad swoimi zwieraczami i będzie w stanie korzystać z toalety w sposób kontrolowany oraz osiągnie odpowiednią wysokość, można zacząć uczyć go siusiać na stojąco.

Podsumowując, musisz pamiętać, że rezygnacja z pieluszki i uczenie dziecka samodzielnego korzystania z toalety będzie wymagać od Ciebie cierpliwości. Pamiętaj też, że gdy już zaczniesz, nie ma drogi powrotu.

Jeżeli już odstawiłaś pieluszki, nie powinnaś do nich wracać, czasem je zakładając a czasami nie. Może to wpłynąć na dziecko dezorientująco. Nie nalegaj na korzystanie z nocnika, uczyń z tego przyjemne zajęcie.

Powodzenia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.