Pieluchy - kiedy dziecko powinno przestać ich używać?
Rozwój dzieci odbywa się etapami. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje jak i kiedy Twoje dziecko powinno przestać używać pieluszek. Rezygnacja z pieluchy i nauczenie dziecka jak używać nocnika stanowi jedno z najważniejszych wyzwań jak i osiągnięć, którym muszą sprostać maluchy w pierwszych kilku latach życia. Zarówno rodzice jak i dzieci muszą być zaangażowani w proces korzystania z nocnika.
Najważniejsze jest jednak, aby zmiany rezygnacji z pieluchy wprowadzić we właściwym czasie.
Dlaczego tak ważna jest nauka korzystania z nocnika?
Pieluchy są elementem nierozłącznym od samych narodzin niemowlęcia. Bez wątpienia jest to jedno z pierwszych akcesoriów używanych po urodzeniu. Można nawet stwierdzić, że bezpieczeństwo i komfort dzieci jest tworzone między innymi przez tę “dodatkową część ciała”.
Pieluchy mogą być dość trudne do wyeliminowania, szczególnie jeśli dziecko jest na zbyt wczesnym etapie rozwoju.
Jednak po rozpoczęciu tego procesu przechodzi ono następny krok do etapu autonomii i znajomości własnego ciała a także jego funkcjonowania.
Szkolenie nocnikowe wprowadza dziecko do nowej fazy rozwoju społecznego i emocjonalnego. Usuniesz wprawdzie element, który zapewniał dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale zyskasz za to nowy wymiar wolności.
Pieluchy nie są już więcej potrzebne czyli kiedy zacząć trening nocnikowy
Rozwój dziecka jest ciągle ewoluującym procesem. Bywa, że rodzice mogą wprowadzić duże zmiany dla maluszka bez uwzględnienia ich późniejszych konsekwencji. Nie zdając sobie z tego sprawy, pomagając dzieciom dorastać, czasem mogą im niechcący zaszkodzić.
Jeśli nie jesteś pewna odpowiedniego etapu, kiedy dziecko powinno przestać używać pieluszek, możesz wywołać w dziecku emocjonalne i społeczne trudności, które będą mu towarzyszyć aż do dorosłego życia.
Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zidentyfikować ten etap. Upewnij się, że miały miejsce następujące sytuacje:
- Najlepszym terminem na rozpoczęcie nauki nocnikowej jest okres od 18 miesięcy do 2 lat, o ile nie występują żadne nieprawidłowości biologiczne lub fizjologiczne.
- Dziecko musi osiągnąć dojrzałość neurologiczną, która pozwala mu na samokontrolę.
- Dziecko powinno umieć rozpoznać, czy pieluszka jest mokra lub czy zmieniła się jej tekstura.
- Musi być w stanie zauważyć, że jest to niewygodne.
- Wykazuje zainteresowanie w naśladowaniu rodziców w zakresie korzystania z łazienki.
Jeżeli Twój malec spełnia te kryteria, możesz rozpocząć naukę korzystania z nocnika a także stopniowo przestać używać pieluszek.
Aby dowiedzieć się na jakim etapie nauki jest Twoje dziecko spróbuj podać mu dużo płynów i odczekaj kilka godzin. Zaobserwuj jak maluch reaguje kiedy czuje potrzebę oddania moczu.
Możliwe, że da Ci znak jak dotknięcie pieluszki, wyraz twarzy czy poruszanie się w określony sposób. Zachowania te potwierdzą, że dziecko jest świadome tego, co doświadcza i nie znajduje się już więcej na etapie pieluch.
Etapy kontrolowania oddawania moczu
Jeśli dziecko zacznie zauważać, że potrzebuje oddać mocz lub się wypróżnić możemy mówić o impulsie kontrolowania zwieracza. Jednak bez odpowiedniej świadomości maluch nie ma jeszcze nad tym władzy.
Dzieci nie powinny być zmuszane do pokonywania etapów, do których jeszcze nie dojrzały. W pierwszym etapie kontroli pęcherza dziecko wskazuje, że jest mokre gdy już minęła potrzeba oddania moczu.
Na bardziej zaawansowanych etapach dziecko powie Ci, że oddaje mocz. W następnym ostrzega zanim to nastąpi. Kiedy jesteśmy pewni, że maluch przeszedł już wszystkie trzy etapy, jest to odpowiedni czas aby przestać używać pieluszek i zacząć naukę korzystania z nocnika.
Zwróć uwagę, że proces ten jest powolny, lecz mimo wszystko nie zatrzymuje się. Okazuj więc zainteresowanie, obserwuj sygnały wysyłane przez dziecko i zachęcaj je pozytywnymi słowami i gestami. Chwal każdy mały postęp, aby zachęcić do tych większych i bardziej zauważalnych.