Greckie imiona dla dziewczynek i ich znaczenie
Greckie imiona dla dziewczynek podobają się rodzicom od wieków. Kultura grecka miała – i wciąż ma – niezaprzeczalnie ogromny wpływ na zachodnią cywilizację.
Grecka sztuka, historia polityki, filozofia, literatura i mitologia znane są w całej Europie oraz częściach Afryki i Azji. Dlatego badacze i czytelnicy z całego świata wciąż czytają i interpretują antyczne komedie i tragedie. Imiona wielkich, ważnych i dobrze znanych postaci są ciągle obecne w codziennej kulturze współczesnej.
Jeśli więc uwielbiasz klasyczną literaturę i mitologię, albo jeśli chcesz nadać córce imię po sławnej bogini, poznaj najważniejsze greckie imiona dla dziewczynek i wybierz swoje ulubione!
Oto lista najpiękniejszych tradycyjnych imion greckich wraz z opisem ich znaczenia i pochodzenia.
Greckie imiona dla dziewczynek
Imiona greckie w literaturze
Rozwój literatury greckiej rozpoczął się niemal 800 lat przed narodzinami Chrystusa. Najpierw poezje Homera i Hezjoda a później opowieści Ezopa obrazowały piękne, złożone narracje na których wciąż opiera się kultura Zachodu.
Od starożytności imiona takie jak Kresyda, Bryzejda, Helena, Atena, Andromacha i wiele innych są wciąż używane i popularyzowane. Setki lat później, w dwudziestym pierwszym wieku, wielu rodziców nadal często wybiera dla swoich córek imiona bogiń oraz innych bohaterek literackich i mitologicznych. Dlatego warto się im przyjrzeć.
Greckie imiona stały się popularne na Zachodzie również dzięki religii starożytnej Grecji i bogom zamieszkującym Olimp. Dlatego właśnie Artemida, Afrodyta, Hera i inne boginie użyczyły imion dziewczynkom, zaznaczając wyraźną obecność wpływów greckich i dziedzictwo kulturowe.
Oto greckie imiona dla dziewczynek, które z biegiem lat przystosowano do kultury i języków zachodnich. Wyjaśniamy też ich znaczenie i pochodzenie tak, byś mogła wybrać dla swojej córki imię, które Ci odpowiada!
Przeczytaj koniecznie: Nadane nam imię mówi o tym, kto je nam wybrał
Lista imion
- Hestia: Hestia to bogini miłości, patronka ogniska domowego, jedzenia i architektury. Dziewczynki o tym imieniu są często wcieleniem najlepszych cech związanych z domem i gościnnością.
- Helena: żadno z imion greckich nie jest tak często wykorzystywane jak Helena, na cześć pięknej Heleny trojańskiej czyli Heleny ze Sparty. Imię to oznacza “światło, które świeci w ciemności”.
- Nereida: to imię jednej z 50 pięknych córek Doris i Nereusa.
- Bryzejda: to jedna z najlepiej znanych bohaterek “Iliady” Homera.
- Atena: dobrze znana bogini pokoju, mądrości, nauki i sprawiedliwości. Cechy te sprawiają, że rodzice bardzo chętnie nadają córeczkom jej imię.
- Izaura: imię to nadawane było kobietom zamieszkującym grecki region o nazwie Izuaria – nieopodal Cypru.
- Kasandra: Kasandra była słynną prorokinią, która razem z Laokosem przewidziała podstęp polegający na użyciu konia trojańskiego.
- Talia: to jedna z muz teatru. Etymologiczne znaczenie tego imienia to “dostatek”.
- Klio: Klio to kolejna z dziewięciu muz – patronka historii i poezji. Jej krótkie, dźwięczne imię jest bardzo popularne wśród dziewczynek.
- Chloe: imię to zawdzięcza swoją popularność greckiej powieści “Dafnis i Chloe” oraz jej licznym interpretacjom.
- Andromeda: imię to oznacza dosłownie “zarządzająca ludźmi”. Andromeda pochodziła z królewskiej rodziny i była żoną Perseusza.
Polecamy również: Germańskie imiona dla dziewcząt: 12 propozycji
Więcej greckich imion
- Ariadna: znana w mitologii greckiej kreteńska księżniczka. To do niej odnosi się wyrażenie “nić Ariadny”. Etymologicznie jej imię oznacza “najczystsza”.
- Artemida: większość z nas zna ją jako boginię łowiectwa, ale Artemida jest także patronką i obrończynią natury.
- Megara: najlepiej znana jako żona Herkulesa.
- Nimfa: nimfy to bardzo ważne postaci w greckiej mitologii i literaturze, występujące w bardzo wielu mitach. Co więcej, nimfy kojarzy się z lasami, zaczarowanymi miejscami i rzekami, w pobliżu których według tradycji żyją.
- Eurydyka: nimfa ta jest główną bohaterką historii o Orfeuszu i Eurydyce, przedstawianej bardzo często w operach.
- Fedra: kreteńska księżniczka która zakochała się w swoim pasierbie, Hipolicie. Imię to zawdzięcza swoją popularność dziełu literackiemu napisanemu przez Eurypidesa.
- Hipolita: znana ze swojej siły i zmierzenia się z Herkulesem, Hipolita posiadała magiczny ognisty pas który otrzymała od ojca, Aresa. We współczesnych komiksach Hipolita i Amazonki są ważnymi postaciami w mitologii związanej z osobą Wonder Woman.
- Antygona: córka Jokasty i Edypa. Antygona to kluczowa postać w legendarnych sztukach Sofoklesa “Król Edyp” oraz “Antygona”.
- Parthenope: jedna z najpiękniejszych syren. Jej imię oznacza dosłownie “głos dziewicy”. Parthenope to także nazwa tradycyjnej osady, obecnie należącej do Neapolu.
- Kariatyda: to rzeźba pięknej kobiecej sylwetki wykonana z kamienia, która pełni funkcję ozdobnych filarów i kolumn.
Jesteśmy przekonani, że te greckie imiona dla dziewczynek Ci się spodobają i wybierzesz spośród nich odpowiednie. Dlatego daj sobie czas, żeby podjąć odpowiednią decyzję.
Najciekawszym aspektem wybierania imienia dla dziecka jest zawsze poszukiwanie jego pochodzenia i znaczenia oraz wyjątkowości która sprawi, że Twoja pociecha będzie się wyróżniać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Krawczyk, M. J., Dydejczyk, A., & Kułakowski, K. (2014). The Simmel effect and babies’ names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2013.10.018
- Barucca, P., Rocchi, J., Marinari, E., Parisi, G., & Ricci-Tersenghi, F. (2015). Cross-correlations of American baby names. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1507143112
- Xi, N., Zhang, Z. K., Zhang, Y. C., Ge, Z., She, L., & Zhang, K. (2014). Cultural evolution: The case of babies’ first names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2014.03.042