Dziewiąty miesiąc życia dziecka – ważny etap rozwoju
Dziewiąty miesiąc życia dziecka pełen jest wyrazów przywiązania. Na tym etapie rozwoju każda ilość całusów, uścisków, pieszczot i czułych gestów to wciąż za mało i dla dziecka, i dla rodziców.
Dla rodziców taka sytuacja oznacza również ogromną satysfakcję, spełnienie i dużo przyjemności płynącej z macierzyństwa i ojcostwa. Dziewiąty miesiąc życia dziecka jest szczególnie przepełniony miłością i bliskością.
W dzisiejszym artykule przedyskutujemy niektóre ze zmian, jakie mogą się pojawić na tym etapie rozwoju maluszka.
Dziewiąty miesiąc życia dziecka: ważne zmiany
Dziecko przyzwyczaja się do Twojego rytmu dnia
Jeśli ostatnio sumiennie trzymałaś się zaplanowanego rytmu dnia, który najbardziej odpowiada Tobie i dziecku zaobserwujesz, że maluch zacznie się do niego przyzwyczajać.
Możesz być miło zaskoczona kiedy zobaczysz reakcję dziecka na słowa “czas na obiad” albo “czas na kąpiel”.
Trzymaj się dalej uporządkowanego planu dnia. Takie usystematyzowanie przyniesie korzyści w późniejszym rozwoju dziecka, ponieważ da mu poczucie porządku i bezpieczeństwa.
Maluch zaczyna wymawiać wiele spółgłosek
Na pewno będziesz ucieszona i podekscytowana kiedy usłyszysz, że dziecko próbuje naśladować rozmowy które słyszy poprzez powtarzanie dźwięków.
Aby wspierać rozwój mowy, regularnie czytaj dziecku. Opowiadaj mu krótkie proste historie wyraźnym głosem i prostym językiem – to ułatwi mu zapamiętywanie. Prędzej czy później dziecko zaskoczy się pierwszymi wypowiadanymi słowami.
Waga i wzrost
W pierwszych dwóch trymestrach życia dziecko rozwija się bardzo szybko. Kiedy staje się starsze, tempo wzrostu nieco spada.
Standardowa waga dziewięciomiesięcznego dziecka to około 9 kilogramów, a standardowy wzrost to około 70-75 centymetrów.
Ząbkowanie
Przeszliśmy już przez ten proces, wiemy więc co oznacza pojawienie się zębów mlecznych i jakie zmiany ze sobą niesie.
Dziewiąty miesiąc życia dziecka to moment, w którym wyrzynają się górne siekacze. Pozostałe zęby będą wyrastały etapami. Jeśli zauważysz że dziecko zaczyna ząbkować, możesz podawać mu zimne warzywa i owoce. To przyniesie ulgę dziąsłom.
Dziewiąty miesiąc życia dziecka: dieta
Kiedy dziecko osiąga wiek dziewięciu miesięcy, możesz zacząć podawać mu warzywa i owoce takie jak: pomidory, winogrona bezpestkowe, nektarynki, melony, kiwi, ananas itp.
Możesz też zacząć eksperymentować z różnymi rodzajami mięsa. Spróbuj jagnięciny, cielęciny, mięsa z królika czy kurczaka.
Zupy oraz ryż z warzywami to świetny pomysł na podstawowe posiłki dla dziecka w tym wieku.
Możesz też oczywiście nadal przygotowywać dla malucha dania, które podawałaś mu wcześniej, ale baw się kreatywnie sposobem serwowania ich.
Choć już zaczęłaś podawać dziecku owoce, nie zapominaj o tym by dawać mu również do picia naturalne soki owocowe. Maluchy zazwyczaj uwielbiają takie napoje, a naturalne soki są bardzo zdrowe.
Jak dbać o dziewięciomiesięczne dziecko? Najważniejsze wskazówki:
Wraz ze wzrostem, dziecko będzie wymagało większego wysiłku fizycznego. Dla rodziców oznacza to gotowość do ruchu i posiadanie zapasów energii. Musicie zadbać odpowiednio o swoje zdrowie.
Ważne jest też to, byście nauczyli się odpoczywać. Muszą robić sobie w ciągu dnia przerwy i od czasu do czasu zlecać wykonanie pewnych czynności komuś innemu. To pomaga.
Dziewiąty miesiąc życia dziecka to etap, na którym malucha można zostawić na krótki czas pod opieką innego dorosłego. To okazja dla rodziców na chwilę odpoczynku.
Pobądźcie przez kilka godzin sami. Spotkanie z przyjaciółmi, gorąca kąpiel, czy wspólne wyjście na masaż to świetne pomysły na relaks mentalny i odpoczynek fizyczny. To czynności które nie wymagają masy wolnego czasu a skorzystacie na nich i Wy, i dziecko.
O czym należy pamiętać:
- Dziewiąty miesiąc życia dziecka to chwila, w której maluch zaczyna rozpoznawać samego siebie i nabiera samoświadomości. Ważne jest wiec to, by wykorzystywać odpowiednio sytuacje i wzmacniać wiedzę dziecka o nim samym. Naucz maleństwo jak rozpoznawać części ciała. Możesz to zrobić na przykład mówiąc do niego podczas kąpieli: “myjemy buzię”, “myjemy brzuszek” itd.
- Przed kąpielą przygotuj kilka wodoodpornych zabawek. Dzięki temu mycie będzie dla dziecka nowym, zabawnym przeżyciem.
- Zaburzenia spania są normalne między siódmym i dziesiątym miesiącem życia dziecka. Niekiedy powodowane są przez tak zwany lęk separacyjny.
- Dziewiąty miesiąc życia dziecka to dobry moment, by nauczyć malucha dzielenia się. Rodzicom często wydaje się, że ich dziecko jest wciąż zbyt małe by nauczyć je pewnych wartości. Ale to już najwyższy czas. Dzięki wczesnej nauce, w przyszłości zobaczysz wspaniałe rezultaty. Poproś dziecko o trochę jedzenia z jego talerzyka, albo o pożyczenie zabawki. Pochwal je za podzielenie się czymś, co należy do niego.
- Zauważysz też, że dziecko zacznie reagować na proste polecenia i prośby takie jak na przykład “podejdź do mnie”, “nie dotykaj tego” czy “daj mamie buziaka”.
- Wychodźcie razem na spacery. Dla dziecka wyjście do parku czy nawet na zakupy do pobliskiego sklepu może być świetną okazją do rozwoju umiejętności społecznych.
Dziewiąty miesiąc życia dziecka to doświadczenie, z którego powinniśmy jak najwięcej czerpać. Choć to oczywiście prawda że każdy moment dzieciństwa i etap rozwoju jest piękny. Najbardziej jednak magiczny czas to pierwsze miesiące, które spędzasz z maluszkiem.
Staraj się robić jak najwięcej zdjęć by zachować cudowne chwile na zawsze. Podziękujesz sobie za to w przyszłości, kiedy będziesz chciała przeżyć jeszcze raz najwspanialsze momenty wczesnego dzieciństwa Twojej pociechy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- KidsHealth staff. (n.d.). El desarrollo de su hijo: 9 meses. Kids Health. https://kidshealth.org/es/parents/development-9mos-esp.html