Czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo?
Jak upewnić się, czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo? Podczas dwóch pierwszych tygodni życia, noworodek będzie się budził bardzo często. Powodem jest niewielki rozmiar jego żołądka. Tak malutkie dziecko wymaga karmienia co 2-3 godziny. Oczywiście rodzice którzy nie zdają sobie z tego sprawy mogą martwić się tym, czy maluch dostatecznie się wysypia.
Dobra wiadomość jest taka, że z czasem, gdy dzieci robią się coraz starsze, okresy ich snu się wydłużają. Trzeba im jednak nieco pomóc. Jeśli chcesz upewnić się czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo, stwórz mu odpowiednie warunki do wypoczynku.
Wygodne łóżeczko albo łóżko, pokój z przygaszonym światłem i odpowiednia temperatura zdecydowanie pomogą dziecku w zaśnięciu. Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie ciszy w domu. Nie hałasujcie kiedy dziecko idzie spać. Przypilnuj też, by pociecha nie bawiła się intensywnie, nie grała w gry komputerowe, ani nie korzystała z urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Dzięki temu nie dziecko nie będzie nadmiernie pobudzone.
Czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo?
Aby dowiedzieć się czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo, przede wszystkim musisz poznać zalecane normy związane z wiekiem. Pamiętaj też, że maluch nie musi przesypiać tego czasu naraz. Najmłodsze dzieci śpią w kilku cyklach w ciągu dnia, trwających po kilka godzin.
- Noworodki: co najmniej 16 godzin na dobę
- 3-12 miesiąc życia: 15 godzin na dobę
- 1-2 rok życia: około 14 godzin na dobę
- 2-5 rok życia: 13 godzin na dobę
- 5-9 rok życia: 10 godzin na dobę
- 14-18 rok życia: co najmniej 9 godzin na dobę
Około 6. miesiąca życia dzieci zaczynają spać nieco mniej w ciągu dnia. Ich nocny sen jest za to dłuższy i rzadziej przerywany. To dla rodziców wspaniała wiadomość!
Należy jednakże cały czas pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne. Inne więc są również potrzeby i zwyczaje związane ze snem. Jedne dzieci będą spały dłużej, inne będą się dość często budziły. Jedne będą spały w sumie nieco więcej niż zalecane normy, inne – mniej.
Jeśli nadal nie jesteś pewna tego, czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo i podejrzewasz, że nie odpoczywa tak dużo jak tego potrzebuje, powinnaś jak najszybciej znaleźć rozwiązanie i wprowadzić odpowiednie zmiany.
Przeczytaj koniecznie: Sen dziecka – 6 błędów początkujących rodziców
Wypatruj symptomów
Zawsze musisz być wyczulona na oznaki przemęczenia u dzieci – zwłaszcza noworodków. Jeśli dzieci są zmęczone, najczęściej po prostu przecierają oczy. Skóra wokół ich brwi jest zaczerwieniona. Maluchy mogą też ssać kciuk albo często ziewać. A więc jak tylko zobaczysz tego typu zachowania, postaraj się jak najszybciej położyć dziecko spać.
Najważniejsze jest przy tym to, by unikać usypiania dziecka w ramionach. Oczywiście możesz chcieć, z dobrymi intencjami, by dziecko zasnęło Ci na rękach, ale w rzeczywistości doprowadzi to do kłopotów. Dziecku które obudzi się w łóżeczku przed upływem odpowiedniego czasu będzie trudniej zasnąć ponownie bez noszenia na rękach. Żeby ponownie zasnąć, maluch będzie potrzebował Twojej obecności i noszenia na rękach, bo właśnie do tego będzie przyzwyczajony.
“Jeśli nadal nie jesteś pewna tego, czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo i podejrzewasz że nie odpoczywa tak dużo jak tego potrzebuje, powinnaś jak najszybciej znaleźć rozwiązanie i wprowadzić odpowiednie zmiany.”
Co powinnam zrobić jeśli moje dziecko często się przebudza?
Być może zauważyłaś, że Twoje dziecko często się budzi podczas drzemek i nocnego snu. Może jest też niespokojne i często płacze. To może oznaczać, że maluch ma trudności z przejściem z jednego cyklu snu w drugi. Przebudza się, ale nie do końca.
Co należy zrobić? Przede wszystkim postaraj się nie rozbudzić dziecka całkowicie. Nie wyjmuj go z łóżeczka, nie zaczynaj go karmić. Zajrzyj tylko po cichu do jego pokoju aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Możesz dotknąć dziecka dłonią aby poczuło Twoją obecność i uspokoiło się.
W ten sposób nie rozbudzisz maluszka całkowicie. Jeśli jednak dziecko się obudzi, trudno będzie mu ponownie zasnąć.
Jeśli nie będziesz przestrzegała tych zasad, dziecko może zacząć cierpieć na zaburzenia snu.
Dobre nawyki które zapewnią Twojemu dziecku optymalny odpoczynek
Kładzenie się spać i wstawanie codziennie o tej samej porze to podstawa. Po drugie, zachęcaj dziecko do samodzielnego spania. Dzięki temu będzie ono bardziej pewne siebie. To także najlepszy pierwszy krok na drodze do uniknięcia zaburzeń snu.
Musisz pamiętać o tym, że nowonarodzone dzieci są jak książka czekająca na napisanie. To rodzice są w dużym stopniu odpowiedzialni za jej treść. W końcu to oni mają wpływ na zachowanie i doświadczenia dzieci.
Jeśli matka spostrzeże, że jej dziecko nie śpi wystarczająco dużo i ma to negatywne konsekwencje, powinna przeanalizować rytm dnia do którego przyzwyczaiła dziecko. Zastanów się co dokładnie robicie i kiedy i oceń, czy jest to odpowiednie.
Przeanalizuj pory kładzenia się spać i wstawania, czynności wykonywane tuż przed snem, oraz warunki w jakich dziecko śpi takie jak światło i temperatura w pokoju oraz hałas.
Rodzice są odpowiedzialni za dobrobyt fizyczny i emocjonalny dziecka. Dlatego też muszą być ostrożni i uważać na aspekty, które mogą wpłynąć na rozwój pociechy. Zdrowe zwyczaje związane ze snem wpłyną korzystnie nie tylko na dziecko ale również na całą rodzinę.
Jeśli zauważymy, że pomimo wysiłków i dążenia do ustalenia odpowiedniego rytmu dobowego dziecko nadal nie śpi wystarczająco dużo, powinniśmy udać się do specjalisty. Lekarz wykona odpowiednie badania i zaleci dopasowaną do potrzeb dziecka terapię. Pamiętaj koniecznie o tym, że sen jest fundamentalnym elementem rozwoju dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez, M. (2004). Los niños que duermen con sus padres pueden sufrir trastornos del sueño y del desarrollo. El País. [En línea] Disponible en: https://elpais.com/diario/2004/03/09/salud/1078786803_850215.html
- El sueño infantil. Instituto del Sueño. [En línea] Disponible en: https://www.iis.es/problemas-trastornos-del-sueno-infantil-en-ninos-insomnio-especialista/
- Healthy sleep habits for infants and toddlers. Nationwide Children’s. [Online] Avaiable at: https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/health-wellness-and-safety-resources/helping-hands/healthy-sleep-habits-for-infants-and-toddlers
- Children and sleep. National Sleep Foundation. [Online] Avaiable at: https://www.sleepfoundation.org/articles/children-and-sleep