Czas spędzony z dzieckiem – ciesz się nim każdego dnia
Dobrzy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że dzień dzisiejszy może być najlepszym dniem w życiu dziecka, podobnie jak najlepszy był wczorajszy i będzie jutrzejszy. Tacy rodzice cenią czas spędzony z dzieckiem, słuchają malucha, przytulają go oraz sprawiają, że się śmieje.
W ostatnich latach rozlega się coraz więcej głosów mówiących, że ludzie muszą zwolnić. Najważniejsze jest to, co dzieję się “tu i teraz”. Właśnie z tego powodu coraz więcej rodzin zmienia swój sposób postępowania. W wychowaniu zaczynają stawiać na czas spędzony z dzieckiem.
“Jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą ci się przydarzyć w życiu, to szczęśliwe dzieciństwo.”
-Agatha Christie-
Często słyszymy ciekawy termin: “mamy zen”. To grupa kobiet, która rozpoczęła ruch wykraczający poza jogę i medytację. Promują rozwój spokojnego i cierpliwego nastawienia i podkreślają siłę, jaką ma czas spędzony z dzieckiem.
To właśnie wtedy uczą się słuchać i zaczynają być świadome, że każdy gest ma znaczenie. Każde słowo, uścisk, cisza lub dystans może wywrzeć wpływ na psychikę dziecka.
Należy koniecznie unikać takich zachowań jak przedwczesne oduczanie korzystania z pieluszek, zbyt szybkie podawanie pokarmów stałych, zbyt wczesne uczenie ubierania się, szybkie kończenie śniadania i nauka czytania oraz pisania w wieku trzech lat.
Niektórzy rodzice zapewne zapomnieli, co oznacza bycie dzieckiem. Dzieci nie są małymi dorosłymi. Są ludźmi, którzy potrzebują pomocy rodziców w każdej kwestii, a przede wszystkim ich stałej obecności i udziału w tym, co się dzieje obecnie.
Czas spędzony z dzieckiem – czy wiesz, jak je uszczęśliwić?
Aby sprawić, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe, nie musisz dawać mu prezentów, zabierać go do wesołego miasteczka ani wyprawiać przyjęcia urodzinowego na miesiąc przed jego urodzinami. To proste: musisz “wiedzieć, jak być obecna”. Możesz to osiągnąć nawet jeśli dużo pracujesz, bo czas spędzony z dzieckiem powinno mierzyć się jakościowo, a nie ilościowo.
W tym artykule pokażemy Ci, jak możesz wartościowo spędzać czas z dzieckiem. Wzmocni to więź między Wami.
Dawaj i okazuj miłość
- Połaskocz maluszka w brzuch, póki nie zacznie się śmiać.
- Poświęcaj dziecku uwagę. Pokaż mu, że wszystko, co mówi i co wymyśli jest dla Ciebie istotne.
- Weź je w ramiona, śpiewaj piosenki i dawaj pocałunki na dobranoc. Daj mu znać, że jest magiczne, wybitne i kochane przez rodziców. Te wszystkie gesty wiążą się z produkcją oksytocyny, która wywiera doskonały wpływ na dziecko.
Nigdy nie jesteś za duża na zabawę
Dzisiaj może być świetny dzień na zabawę w piratów. Możecie się też pobrudzić sadząc nasiona, które staną się gigantycznymi drzewami i zabiorą Was w świat kwiatów i kolorów.
Dzisiaj jest świetny dzień, by wziąć dziecko za rękę i spędzić z nim czas w parku lub na plaży. Możesz też dobrze bawić się w domu malując piękny obrazek akwarelami. Spróbuj wykonać autoportret lub narysuj zwierzątko.
Dzisiaj małe rzeczy staną się wielkie
Dzisiaj, podobnie jak wczoraj i jutro, sprawi, że Twoje dziecko zrozumie, że małe rzeczy są zawsze najważniejsze. W ten sposób nauczysz je skromności, szacunku oraz tego, jak bardzo należy cenić dar przyjaźni, miłość i naturę. Nauczy się znaczenia uśmiechu, słów “dziękuję, “rozumiem Cię”, “szanuję Cię” i “rozumiem Twój punkt widzenia”.
“To, co kochasz w dzieciństwie, zostaje w Twoim sercu na zawsze.”
-Jean Jacques Rousseau-
Wychowywanie dziecka w duchu “zen”, który uczy, że trzeba żyć tu i teraz ciesząc się czasem spędzonym z najbliższymi oraz kontaktem przez gołą skórę, który pozwala poczuć śmiech i oddech – tak budujemy szczęśliwe życie. Życie, w którym widzimy blask i energię w oczach dziecka, które tak bardzo kochamy.
Pamiętaj, że dzień dzisiejszy to najważniejszy dzień w życiu Twojego dziecka. Dzisiaj musi być usłyszane, kochane i bawione. Pamiętaj, by dawać mu same dobre emocje, które pomogą stworzyć uczucie bezpieczeństwa i szczęścia w jego umyśle i sercu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.