Ząbkowanie u dziecka i jego typowe objawy

Ząbkowanie u dziecka może mieć różne objawy. Powiemy Ci, które z nich są najczęstsze i jak sobie z nimi poradzić.
Ząbkowanie u dziecka i jego typowe objawy

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2021

Czasami, gdy rozpoczyna się ząbkowanie u dziecka, rodzicom trudno jest stwierdzić, czy obserwowane przez nich objawy objawy są zupełnie normalne, czy też coś nie tak dzieje się z ich pociechą. W tym artykule powiemy Ci, jakie są główne objawy tego procesu i jak pomóc dziecku lepiej sobie z nimi radzić.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u dziecka?

Pojawienie się zębów mlecznych to okres zwany potocznie ząbkowaniem. Chociaż każde dziecko jest inne i rozwija się w innym tempie, ten etap zwykle zaczyna się około 6 miesiąca życia. Może zdarzyć trochę wcześniej lub później; to jest zupełnie normalne.

Jednakże byłoby wskazane, aby udać się do dentysty, jeśli po osiągnięciu jednego roku przez dziecko wciąż nie pojawiły się u niego żadne zęby.

Ogólnie jednak cały proces przebiega dość powoli. Pierwsze zęby to dolne siekacze środkowe, a następnie górne siekacze środkowe. Następnie pojawiają się siekacze boczne. W końcu wychodzą kły i zęby trzonowe.

Jak już wspomnieliśmy, ząbkowanie u dziecka jest procesem powolnym i dopiero w wieku około dwóch lat wszystkie zęby mleczne będą już na swoim miejscu.

Typowe objawy cechujące ząbkowanie u dziecka

Gdy zęby zaczynają się przebijać, może to powodować ból i podrażnienie dziąseł. Ze względu na wiek, w którym występuje to zjawisko, dziecko nie jest jeszcze w stanie opisać tego, co się z nim dzieje. Najczęściej jest więc rozdrażnione, płacze, nie chce jeść i często budzi się w nocy z krzykiem.

Uśmiech dziecka

Oprócz tych niespecyficznych objawów istnieje też kilka innych, które dają nam więcej wskazówek, że ząbkowanie u dziecka właśnie trwa. Dwa z najwyraźniejszych objawów wskazujących na to, że niemowlę zaczyna ząbkować, są następujące:

  • Dziecko gryzie wszystko, łącznie z rączkami. Robi to, ponieważ nacisk na dziąsła na kilka chwil łagodzi ból.
  • Nadmiar śliny. Dziecko zaczyna wytwarzać więcej śliny, gdy zaczyna się proces wyrzynania się zębów.

Kiedy tak się stanie, rodzice mogą zbadać usta dziecka. Będą mogli zobaczyć wtedy czerwone, opuchnięte dziąsła i małe twarde białe plamki na nich, które potwierdzą rychłe pojawienie się zębów mlecznych.

Z drugiej strony, objawy, takie jak gorączka, wymioty lub biegunka nie powinny być przypisane do ząbkowania. W przypadku pojawienia się tego typu objawów należy skonsultować się z pediatrą.

Jak można złagodzić ból spowodowany ząbkowaniem?

Istnieje kilka środków, które można zastosować, aby spróbować zmniejszyć ból, podrażnienie i dyskomfort dziecka. Niektóre z nich są następujące:

Dziecko z gryzakiem
  • Ponieważ dziecko będzie chciało wszystko ugryźć, możesz dać mu gryzaki, które są dla niego bezpieczne. Jeśli takie gryzaki schłodzimy jeszcze chwilę w lodówce przed podaniem, to zimno jeszcze bardziej złagodzi ból.
  •  Smoczek można również schłodzić w lodówce, co da kojący efekt, podobnie jak ssanie butelki z jedzeniem. Z tego samego powodu zimne jedzenie będzie dla nich bardziej atrakcyjne.
  • Czystym palcem spróbuj wymasować dziąsła dziecka. Jak już wspomnieliśmy, ten niewielki ucisk przyniesie mu ulgę.

W przypadkach, gdy dzieci są bardziej poirytowane tym zjawiskiem lub wyraźnie odczuwają silny ból, możesz podać im lekki środek przeciwbólowy, którego zwykle używasz, taki jak paracetamol lub ibuprofen.

Podsumowanie

Ząbkowanie u dziecka to etap, przez który muszą przejść wszystkie dzieci. Może wystąpić wcześniej lub później, w zależności od samego malucha. Intensywność objawów różni się również w zależności od wieku dziecka.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z innych objawów, które nie są typowe dla ząbkowania. Kiedy masz pewność, że Twoje dziecko przechodzi właśnie ząbkowanie, wystarczy zachować spokój i jak najbardziej złagodzić jego dyskomfort.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.