Używanie smoczka przez niemowlęta: zalety i obawy
Używanie smoczka ma wiele zalet, a jednocześnie wzbudza liczne niepokoje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak korzystać z niego w bezpieczny sposób.
Czy używanie smoczka to dobra decyzja? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat popularnych przekonań i niepokojów związanych z używaniem smoczka przez niemowlęta.
Używanie smoczka: argumenty przemawiające na jego korzyść
To jasne, że dzieci mają silny odruch ssania. Niektóre z nich nawet przed narodzeniem ssą swoje własne palce. Takie działanie wydaje się je uspokajać. Nie trzeba chyba nadmieniać, że gdy dzieci są spokojne, spokojni są również ich rodzice. Właśnie dlatego wielu rodziców uwielbia używać smoczków.
Jednak smoczek może czasami zaburzać proces karmienia piersią. Właśnie dlatego nie polecamy go używać na tym etapie życia.
Używanie smoczka: zalety i obawy
- Smoczek może stanowić źródło spokoju zarówno dla niemowląt, jak i dla ich rodziców.
- Smoczki mogą okazać się przydatne zwłaszcza podczas usypiania, gdy dzieci mają kolkę i są nerwowe.
- Gdy używasz smoczka, łatwiej jest zerwać z nawykiem ssania niż kiedy dziecko ssie swojego kciuka.
Ważne dane na temat używania smoczka
Niektóre badania wykazały, że używanie smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Warto o tym pamiętać.
Jednak inni uważają, że używanie smoczka może zaburzać proces karmienia piersią. Dlatego też eksperci zalecają często dawać dziecku smoczek dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią.
Komitet ds. Karmienia Piersią Hiszpańskiego Towarzystwa Pediatrii twierdzi:
- “Gdy noworodek jest karmiony piersią, lepiej jest nie używać smoczka w kilku pierwszych dniach życia. Poza tym najlepiej byłoby nie używać go póki nie ustalisz harmonogramu karmienia piersią, co następuje zazwyczaj w okolicach pierwszego miesiąca życia. Wtedy ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej jest większe.”
- “Na oddziałach noworodkowych, w przypadku bolesnych zabiegów, jeśli dziecko nie może być karmione piersią, należy zaoferować mu smoczek jako niefarmaceutyczny środek przeciwbólowy.”
- “Aby nie dopuścić do wystąpienia niekorzystnych skutków, używaj smoczka jedynie do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Właśnie wtedy ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej jest najwyższe, a dzieci najbardziej potrzebują czegoś do ssania.”
Poza tym zwrócono również uwagę na konieczność przeprowadzenia większej liczby badań na temat związku zachodzącego między karmieniem piersią, smoczkami i zespołem nagłej śmieci łóżeczkowej.
Do tego czasu pracownicy opieki zdrowotnej powinni cały czas informować rodziców o zaletach płynących z karmienia piersią. Poza tym powinni uświadamiać ich jak unikać wystawiania dziecka na ryzyko wystąpienia SIDS.
Kiedy dzieci zbyt długo używają smoczka
Hiszpańskie Towarzystwo Stomatologii Pediatrycznej stwierdza:
“Ssanie przedmiotów w celach innych niż pozyskanie pożywienia może sprawiać, że środkowe zęby dolnej szczęki zaczną stopniowo przesuwać się do przodu. Poza tym zęby w górnej szczęce mają tendencję do rozdzielania się i wychylania do przodu (nadgryz pionowy). Poza tym ssanie wykorzystuje mięśnie twarzy, które, wraz z pozycją języka, mogą sprawić, że górne i dolne rzędy zębów nie będą równoległe względem siebie.”
Podsumowanie
- Należy rozwiać niektóre mity i przedstawić prawdy dotyczące używania smoczka.
- Kiedy już je poznasz, dobierz najlepszy smoczek dla swojego dziecka i używaj go w bezpieczny sposób.
Podsumowanie
Argentyńskie Towarzystwo Pediatrii radzi:
“Rozważ użycie smoczka gdy Twoje dziecko odzyska swoją wagę urodzeniową. Poza tym używaj go gdy nie masz problemów z karmieniem piersią jeśli Twoje dziecko jest karmione wyłącznie piersią. Nie przymuszaj dziecka do korzystania ze smoczka jeśli nie ma na to ochoty. Pamiętaj, aby nie nakładać na smoczek słodkich substancji, takich jak miód.”
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asociación Española de Pediatría.
- Sociedad Española de Odontología Pediátrica.
- Sociedad Argentina de Pediatría.