Brak czułości: w jaki sposób wpływa na dziecko?
Brak czułości może odbić się negatywnie na dziecku. Czytając ten artykuł poznasz najpoważniejsze konsekwencje takiego zachowania.
Dzieci potrzebują czułości, gdy są małe. Jeśli nie otrzymują jej wystarczająco dużo, mogą mieć problemy w zakresie rozwoju. Dowiedz się, w jaki sposób brak czułości może dotknąć również Twojego malucha.
Brak czułości wywiera wpływ na różne dziedziny życia dziecka. Dzieje się tak z prostego powodu: dziecko nie ma optymalnego środowiska do rozwoju. Skutki takiej sytuacji mogą być długotrwałe. Z pewnością odbiją się w znaczący sposób na możliwościach, które dziecko będzie miało w dorosłym życiu.
Niedobór czułości i uwagi może prowadzić do spowolnienia rozwoju umysłowego, fizycznego i emocjonalnego. Dochodzi do niego, ponieważ maluch nie ma przy sobie osoby rodzica lub jego rodzic nie zapewnia mu wystarczającej ilości ciepła i miłości.
Z tego powody dzieci cierpiące z powodu braku czułości mają tendencję do wpadania w zaburzenia dysocjacyjne tożsamości. Cierpią również na inne zaburzenia związane z niedoborem uczuć i problemy psychologiczne.
Nie zapominaj, że dziecko potrzebuje wielu różnych bodźców, jeśli ma rozwijać się we właściwy sposób. Musi codziennie otrzymywać właściwą dawkę kontaktu z gołą skórą, uścisków, kontaktu wzrokowego i komunikacji. Wszystko to pomaga mu rosnąć i wspiera rozwój zdrowego mózgu.
W jaki sposób brak czułości wpływa na dziecko?
Poniżej zamieściliśmy kilka przykładów, które w wyraźny sposób pokażą, jak duże piętno może odcisnąć brak czułości. Przeczytaj uważnie i zapamiętaj.
1. Brak uczucia miłości względem samego siebie
Być może jesteś osobą, która w dzieciństwie nie otrzymała wystarczająco dużo czułości. W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że relacja, która będzie przysparzała Ci najwięcej trudności, to Twój stosunek do samej siebie. Może nawet dojść do tego, że czasami będziesz swoim największym wrogiem. Staniesz się najbardziej zagorzałym krytykiem własnych działań.
Gdy zauważysz, że Twoje życie to ciągła walka między tym, co czujesz względem siebie i tym, co chcesz czuć, masz jedno wyjście: musisz pokochać samą siebie. Wiara w to, że jesteś ważna i umiejętność postrzegania rzeczy w pozytywnym świetle zmieni sposób, w jaki myślisz o sobie oraz w jaki odnosisz się do innych.
2. Mało satysfakcjonujące związki w dorosłym życiu
Pamiętaj, że dzieciństwo to moment, który wywiera decydujący wpływ na Twoje związki i interakcje z rówieśnikami, w które będziesz wchodziła przez resztę swojego życia. Jeśli dana osoba otrzymywała odpowiednią ilość miłości, czułości i opieki, zapewne będzie je umiała okazywać innym w dorosłym życiu.
Jeśli z kolei ktoś w młodym wieku zaznał jedynie odrzucenia, istnieje niebezpieczeństwo, że jako dorosły rozwinie w sobie wiele mechanizmów obronnych. Niedostateczna ilość uwagi w dzieciństwie wywołuje zazwyczaj nastawienie defensywne wobec innych lub próby nadmiernego chronienia samego siebie.
Musisz mieć świadomość, że jeśli dziecko nie dozna miłości, czułości i ochrony ze strony osoby dorosłej, prawdopodobnie wypracuje mechanizmy obronne. One z kolei będą prowadziły do oddalania się od innych.
3. Niskie poczucie własnej wartości
Kolejna sfera, w której objawia się brak czułości w dzieciństwie, to niskie poczucie własnej wartości. Brak czułości uniemożliwia dziecku docenianie samego siebie. Jeśli nie otrzyma miłości na początkowym etapie życia, będzie miało duży problem ze stworzeniem podstaw koniecznych do skutecznego przyjęcia i zrozumienia tego założenia.
Doświadczenie odrzucenia w dzieciństwie lub brak miłości ze strony rodziców może sprawić, że dziecko zacznie wierzyć, że nie zasługuje na miłość. Jednocześnie prowadzi do dużego spadku poczucia własnej wartości.
Jedne z najbardziej niepokojących konsekwencji braku uwagi w dzieciństwie to brak pewności siebie. Dochodzi do tego wrażenie, że jest się zerem, a nawet pojawiają się zachowania autodestrukcyjne.
4. Problemy ze zdrowiem psychicznym
Rozwój odpowiedniego poziomu przywiązania odgrywa kluczową rolę w zakresie zdrowia psychicznego danej osoby, zarówno obecnego, jak i przyszłego. Przywiązanie odnosi się do głębokości i jakości związku dziecka z jego opiekunem w pierwszych latach życia malucha.
Dzieci, które odczuwają brak czułości, często nie są w stanie rozwinąć odpowiednich umiejętności koniecznych do tworzenia zdrowych związków. Oznacza to, że dzieci, którym brakuje czułości i uwagi, mogą mieć problem w kontaktach z innymi osobami w późniejszym wieku.
Brakuje im pewności siebie i mają niskie poczucie własnej wartości. Poza tym często boją się wchodzić w związki i nawiązywać znajomości. To niesamowicie przykre, że takie przeżycia mogą zmienić życie dziecka na zawsze. Prawdopodobieństwo wzrasta, jeśli dziecko cierpi z powodu braku uwagi, miłości i opieki ze strony rodziców lub opiekunów.
Aby tego uniknąć, dziecko musi otrzymywać odpowiednią ilość czułości od osób, które kocha. Jeśli tego zabraknie, odrzucenie którego dozna dotknie je do żywego i być może złamie całe jego życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Contreras, G. (2010). “La Carencia Afectiva Intrafamiliar en niños y niñas de 5 años” (Tesis.) Retrieved from http://dspace.ucuenca.edu.ec/handle/123456789/2338
- Jaar, H. E., & Córdova, V. M. (2017). “Prevención de la carencia afectiva crónica: nuevos paradigmas en el modelo de familia de acogida temporal”, Revista Chilena de Neuro-Psiquiatría, 71. 55 (1): 44-51.
- Papalia, D. (2003). Desarrollo humano. México: McGraw-Hill.