4-7-8 - ta technika pozwoli dziecku zasnąć w kilka sekund
Technika 4-7-8 stosuje prostą zasadę i pozwala dziecku się zrelaksować. Poprawia ona oddech poprzez kontrolowanie pracy przepony.
Celem techniki 4-7-8 jest zwiększenie ilości tlenu, rozluźnienie mięśni i uspokojenie umysłu Twojego dziecka.
Technika 4-7-8, opracowana przez Andrew Weil, dyrektora Integral Medicine i profesora na Uniwersytecie w Arizonie, pomaga kontrolować oddychanie i przywrócić normalny poziom tlenu we krwi.
Zmniejsza to częstotliwość akcji serca i pomaga dzieciom zrelaksować się oraz zasnąć. To ćwiczenie oddechowe działa również jako naturalny środek uspokajający dla układu nerwowego.
W przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny, technika 4-7-8 zaczyna działać natychmiast. Dzięki powtarzaniu i praktyce staje się coraz bardziej efektywna.
Kiedy dziecko zacznie stosować ją codziennie, nie będzie miało problemów z zasypianiem.
Technika 4-7-8 – słowem wstępu
Ćwiczenie oddechowe 4-7-8 jest bardzo proste. Nie trwa długo i można je stosować w dowolnym miejscu oraz w dowolnej pozycji. Na początek jednak polecamy usiąść prosto.
Najpierw dziecko powinno umieścić czubek języka na krawędzi podniebienia, tuż za górnymi przednimi zębami. Język powinien pozostać w tej pozycji podczas całego ćwiczenia.
Następnie powinno wydychać powietrze przez usta, wokół języka. Jeśli sprawia mu to dyskomfort, może spróbować delikatnie wydąć wargi.
Trzeci krok polega na wydychaniu powietrza przez usta i wdychaniu cicho przez nos, licząc do czterech w myślach.
W tym momencie dziecko powinno wstrzymać oddech i policzyć do siedmiu, a następnie wypuścić powietrze przez usta. Może trochę nucić podczas wydechu, licząc do ośmiu.
Aby wykonać całe ćwiczenie, należy ponownie wykonać wdech i powtórzyć cykl w sumie cztery razy.
Prosta technika
Dzięki tej technice oddechowej dziecko powinno zawsze wdychać powietrze cicho przez nos i głośno wydychać je przez usta. Czubek języka powinien pozostać w tej samej pozycji, a wydychanie powinno trwać dwa razy dłużej niż wdech.
Czas, jaki dziecku zajmuje to ćwiczenie, nie jest ważny, ale liczy się stosunek 4-7-8.
Jeśli maluch ma problemy z wstrzymaniem oddechu, możesz zacząć od krótszego ćwiczenia oddechowego. Po prostu zachowaj proporcję pomiędzy wdychaniem a wydychaniem.
Gdy twoje dziecko nabędzie wprawy, możesz zwolnić cykl i przyzwyczaić je do głębokiego wdychania i wydychania.
“Dzięki tej technice oddychania dziecko powinno zawsze oddychać cicho przez nos i głośno wydychać powietrze z ust”
Inne wskazówki dotyczące zasypiania dziecka
Nie pozwól, aby twoje maleństwo poniosło konsekwencje braku snu. Jako rodzic możesz pomóc dziecku w spokojnym śnie, tworząc spójną i przewidywalną rutynę.
Powinna ona obejmować około 30 minut relaksujących zajęć, takich jak opowiadanie lub czytanie bajek i ciepła, kojąca kąpiel.
Zastosuj ciemne zasłony i zachowaj spokój w całym domu. Pomoże to dziecku uspokoić się i spać spokojnie.
“Nigdy nie było tak uroczego dziecka, ale jego matka była zadowolona, że zasnął.”
-Ralph Waldo Emerson-
Korzyści z dobrego snu w nocy
Dobry sen ma wiele zalet dla Twojego dziecka. Oto niektóre z nich:
- Wspomaga wzrost. Podczas gdy dzieci śpią, ich ciała produkują hormon wzrostu.
- Dobry sen poprawia koncentrację. Odpowiednia ilość godzin snu ułatwia skupienie uwagi dzieci.
- Redukuje problemy behawioralne. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą cierpieć z powodu problemów behawioralnych, gdy nie mają wystarczająco dużo snu. Mogą się one objawiać się na różne sposoby.
- Sen poprawia wydajność w szkole. Dzieci, które mają wystarczająco dużo snu, lepiej radzą sobie w szkole. Ogólnie są bardziej aktywne, bardziej czujne i mają lepszą motywację. Problemy ze snem mogą negatywnie wpływać na rozwój poznawczy dziecka.
- Zmniejsza ryzyko otyłości. Wynika to z faktu, że hormony kontrolujące głód są bezpośrednio związane z jakością snu. Jeśli dziecko źle sypia, jego apetyt zacznie dominować i nie będzie w stanie określić, kiedy zjadło wystarczająco dużo.
Kładzenie dziecka do snu o odpowiedniej porze jest ważne dla wielu aspektów jego życia. W tym sensie technika 4-7-8 może być użytecznym narzędziem dla rodziców.