Korzyści dla rozwoju dziecka, jakie może zapewnić mu hobby
Któż z nas nie miał jednej z tych typowych książek lub czasopism z łamigłówkami, kiedy byli mali? Jednak od pewnego czasu tego rodzaju gry umysłowe na papierze stały się nieco przestarzałe i coraz rzadziej dzieci bawią się w ten sposób. Cóż, trzeba to zmienić i zaproponować jakieś hobby dzieciom!
Musimy przyzwyczaić nowe pokolenia do odstawienia na bok telewizji, gier wideo czy telefonu komórkowego choćby na chwilę i zachęcenia ich do zajęcia się dziecięcym hobby. Oferują one wiele korzyści dla rozwoju, zarówno poznawczego, fizycznego, jak i emocjonalnego naszych maluchów.
Czy chcesz wiedzieć, jakie są te korzyści? W dzisiejszym artykule pokażemy Ci listę niektórych z najważniejszych.
Hobby dla dzieci
Kiedy mówimy o dziecięcych hobby, mamy na myśli te mentalne wyzwania, które pozwalają dzieciom spędzać czas w zabawny i edukacyjny sposób. Niektóre z najbardziej znanych rozrywek to:
- Krzyżówki.
- Łamigłówki oparte o wyszukiwanie i odgadywanie słów.
- Zagadki.
- Ćwiczenia mające na celu znalezienie różnic między dwoma podobnymi obrazami.
- Labirynty.
- Sudoku.
- Układanki.
- Hieroglify.
- Łamańce językowe.
Wszystkie one są korzystne dla rozwoju dzieci.
Korzyści dla rozwoju dziecka zapewniane przez hobby
1. Hobby promuje uwagę i koncentrację
Jedną z wielkich zalet hobby u dzieci jest to, że pomagają one dzieciom poprawić i zwiększyć ich zdolność koncentracji. Ten rodzaj ćwiczeń zwykle wiąże się z wyzwaniem, które można rozwiązać tylko wysiłkiem, wytrwałością i dużą koncentracją.
2. Pozwalają dzieciom doskonalić umiejętności psychomotoryczne
Wiele rozrywek wymaga opanowania umiejętności motorycznych do końcowego sukcesu. Tak jest na przykład w labiryntach, grach w łączenie kropek itp. Są one szczególnie polecane dla małych dzieci, które są jeszcze w trakcie rozwijania zdolności motorycznych.
3. Pomagają rozwijać kompetencje językowe
Według filologa Manuela José Aguilara Ruiza, rozrywki takie mogą być wykorzystywane jako bardzo przydatne źródło do nauki i rozwijania kompetencji językowych. Na przykład mogą służyć do poszerzania słownictwa, przeglądania już nabytego słownictwa, poprawiania pisowni m.in.
4. Sprzyjają rozwiązywaniu problemów
Inną korzyścią uprawiania hobby w dzieciństwie jest to, że pozwalają one dzieciom ćwiczyć rozwiązywanie problemów. W ten sposób, nie zdając sobie z tego sprawy, uczą się logicznego myślenia i kreatywności. Co więcej, uczą się podejmować decyzje w celu poszukiwania i znajdowania właściwych rozwiązań dla wyzwań, z którymi mogą się zmierzyć.
5. Ułatwiają relaksację i poprawiają nastrój
Wykonując tego typu czynności, dzieci mogą spędzać dużo czasu spokojnie, siedząc w jednym miejscu i myśląc tylko o tym, jak rozwiązać zagadki. To doskonały sposób, aby pozwolić im się zrelaksować i odłączyć od nadmiaru bodźców.
Ponadto maluchy będą czuły się bardzo zadowolone z siebie, gdy uda im się znaleźć poprawną odpowiedź na ćwiczenie, z którym się borykają.
Nauka w zabawny sposób dzięki dziecięcym hobby
Jak można było zaobserwować, hobby u dzieci to idealne zajęcia dla najmłodszych pozwalające im uczyć się i rozwijać wiele swoich zdolności oraz umiejętności. A wszystko podczas gry i zabawy jednocześnie. Dlatego jako rodzice lub nauczyciele powinniśmy dbać o zapewnienie dzieciom możliwości stawiania czoła tego typu wyzwaniom.
Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba już wydawać pieniędzy na książki, czasopisma czy gazety zawierające te rodzaje aktywności. To dlatego, że istnieje wiele blogów i stron internetowych, które oferują niezliczone modele puzzli, które możesz wydrukować lub zrobić online, całkowicie bezpłatnie.
Istnieją nawet programy, które pozwalają dostosować ćwiczenia do poziomu i potrzeb edukacyjnych dzieci. Pamiętaj też, że hobby to zabawa i, jak powiedziałaby amerykańska poetka Diane Ackerman:
„Zabawa to ulubiony sposób uczenia się naszego mózgu”.
-Diane Ackerman
Więc teraz, gdy znasz już różne korzyści płynące z tych zajęć, na co jeszcze czekasz, aby odkryć świat hobby dla swojego dziecka? Z pewnością zapewnią mu one rozrywkę na wiele godzin, jednocześnie wspierając jego edukację!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguilar-Ruiz, M. J. (2019). Los pasatiempos como recurso didáctico en el aula de E/LE (1): Planteamientos generales. Los mensajes cifrados. Foro de profesores de E/LE, (15), 1-18. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7202800