Umiejętności, które należy rozwijać u wszystkich małych dzieci

W dzisiejszym artykule odkryjesz umiejętności, których wszystkie małe dzieci muszą nauczyć się, aby dobrze się rozwijać.
Umiejętności, które należy rozwijać u wszystkich małych dzieci
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pierwsze 6 lat życia dziecka to czas, w którym rozwija ono wszystkie swoje podstawowe umiejętności. Ale jakie konkretnie umiejętności muszą rozwijać wszystkie małe dzieci i jak rodzice mogą im pomóc w  rozwoju? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Nauka od najmłodszych lat

Czy jesteś pewna, że Twoje dziecko naprawdę otrzymuje stymulację, której potrzebuje w każdym obszarze swojego rozwoju, czy tylko w najważniejszych? Istnieją na przykład pewne czynności, których wszyscy rodzice regularnie oczekują od swoich dzieci.

Niektórzy rodzice uważają, że jeśli dzieci wracają do domu mając na na zewnątrz kontakt z cyframi, literami i innymi naukowymi koncepcjami, to już w zupełności wystarczy. Ale nic nie może być dalsze od prawdy.

W rzeczywistości rozwój dziecka to złożone puzzle składające się z wielu umiejętności, które wszystkie małe dzieci muszą rozwijać jednocześnie. Na przykład, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę oznaczają liczby, dziecko musi wypracować solidną koncepcję liczb poprzez zabawę.

Maluch siedzący przy stole i bawiący się kartami pamięci.

Aby w sensowny sposób uczyć się liter i ich dźwięków, dziecko musi mieć wysoko rozwinięte umiejętności percepcji wzrokowej i słuchowej. Bez nich recytowanie cyfr i liter staje się tylko kwestią zapamiętywania dźwięków, które mają niewielką wartość.

Możesz się zastanawiać, czy naprawdę pomagasz swoim dzieciom rozwijać wszystkie te niezbędne umiejętności. Ale najpierw musisz znać ich kolejność, aby wiedzieć, jak właściwie pomóc swoim dzieciom. Rodzice mogą absolutnie nauczyć swoje pociechy wszystkich tych umiejętności i uzupełnić to, czego uczą się one w szkole.

Najważniejsze jest jednak to, że każda czynność może i powinna opierać się na zabawie. Różnica w stosunku do zwykłego czasu zabawy polega na tym, że niektóre z nich będą miały określony cel. Na przykład możesz wybrać ćwiczenie, które działa konkretnie na równowagę, pamięć słuchową lub pojęcie liczb.

Następnie odrzucisz zeszyty ćwiczeń oraz formalne zajęcia i przyjrzysz się umiejętnościom, które należy rozwijać poprzez rzeczywistą zabawę we wczesnych latach.

Umiejętności, które powinny rozwijać wszystkie przedszkolaki

Zanim Twoje dziecko będzie gotowe do formalnej nauki, musi rozwinąć wszystkie poniższe elementy:

  • Percepcja wzrokowa. Percepcja wzrokowa to zdolność do interpretowania tego, co widzi mózg. Jest to bardzo ważna umiejętność w nauce czytania, pisania i matematyki i powinna być rozwijana w wieku od 3 do 7 lat. Percepcja wzrokowa obejmuje rozróżnianie wzrokowe, pamięć wzrokową, percepcję kształtu oraz analizę i syntezę wzrokową.
  • Percepcja słuchowa. To umiejętność interpretacji i nadawania znaczenia dźwiękom. Jest to ważna umiejętność  dla rozwoju czytania, ortografii i języka. Percepcja słuchowa obejmuje dyskryminację słuchową, pamięć słuchową, percepcję słuchową pierwszego planu i tła oraz analizę i syntezę słuchową.
  • Umiejętności słuchowe. Obejmuje to percepcję słuchową, ale także zdolność rozumienia i wykonywania instrukcji. Umiejętność słuchania jest bardzo ważną umiejętnością, nie tylko w nauce czytania, ale także w radzeniu sobie ze wszystkimi aspektami edukacji.
  • Umiejętność mówienia. Język obejmuje słuchanie i mówienie. Dzieci muszą rozwijać swoje umiejętności mówienia, aby nauczyć się czytać i pisać, rozumieć świat, przekazywać informacje, nawiązywać kontakty towarzyskie, wyrażać uczucia i bawić się. Dobrze rozwinięte umiejętności słuchania są warunkiem wstępnym rozwijania dobrych umiejętności mówienia.

Więcej umiejętności, których powinny nauczyć się wszystkie dzieci

Oprócz wyżej wymienionych, ważne jest również rozwijanie umiejętności takich jak:

  • Zdolności motoryczne. Dzieci rozwijają swoje duże mięśnie przed małymi. Wczesne lata życia dziecka powinny być wypełnione możliwościami rozwijania tych dużych umiejętności motorycznych.
Matka bawiąca się z dzieckiem na podłodze.
  • Dobra motoryka. Ruchy drobne rozwijają koordynację między oczami a małymi mięśniami palców i dłoni. Jest to niezbędne do nauki pisania. Kiedy przedszkolaki mają dobrze rozwinięte zdolności motoryczne, mogą ciąć nożyczkami, trzymać ołówek między kciukiem, palcem wskazującym i środkowym, ubierać się, zaczynać eksperymentować z pisaniem i wykonywać inne ważne czynności.
  • Kreatywność i umiejętność myślenia. Kreatywność to kluczowa umiejętność, którą należy z czasem rozwijać. Nie chodzi tylko o sztukę, ale także o myślenie i rozwiązywanie problemów, czyli umiejętności, które są niezbędne przez całe życie.
  • Pojawiające się umiejętności czytania. Zanim dziecko nauczy się czytać, musi nauczyć się wstępnego czytania; takie jak rymowanie, pamięć wzrokowa, świadomość druku, rozumienie słuchowe, znajomość liter i percepcja słuchowa (w tym świadomość fonologiczna).
  • Pojawiające się umiejętności matematyczne. Dzieci wcześnie zaczynają rozwijać umiejętności przedmatematyczne. Na przykład wyłaniające się poczucie liczb i pojęć miary, przestrzeni i kształtu.
  • Nowe umiejętności pisania. Pisanie obejmuje rozwój podstawowych zdolności, takich jak percepcja wzrokowa, chwyt ołówkiem, zdolności motoryczne, tworzenie wzorów i inne.

Krótko mówiąc, ważne jest, aby maluchy w domu rozwijały wszystkie te umiejętności. We właściwy sposób będziesz wtedy stymulować wszystkie obszary ich rozwoju, A teraz, gdy już wiesz, czym one są, możesz uzupełnić tę naukę w domu, spędzając z nimi czas.  Więc na co jeszcze czekasz?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.