Rodzenie chłopców - czy to prawda, że boli bardziej?
Przeprowadzone badania naukowe miały na celu zbadanie, czy rodzenie chłopców jest bardziej bolesne niż rodzenie dziewcząt. Zobaczmy co mówią specjaliści.
Naturalny poród to jedno z najpiękniejszych przeżyć jakie może przeżyć. Chociaż wiąże się to głównie z bolesnym doświadczeniem, poród to o wiele więcej.
W kwestii porodu w Twojej głowie z całą pewnością kłębi się wiele myśli. Istnieje pogląd, że rodzenie chłopców boli bardziej. Temu zagadnieniu poświęcimy nasz dzisiejszy artykuł.
Zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Pediatric Research, dotyczącym badania przeprowadzonego przez San Cecilio Clinical Hospital of Granada i zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie (UGR), płeć noworodka może być czynnikiem wpływającym na narodziny.
Badaniem objęto grupę 56 zdrowych ciężarnych kobiet.
Według tych badań poród chłopca jest bardziej bolesny. Zjawisko to wynika z faktu, że dziewczynki lepiej reagują na stres. Dziewczęta mają ochronę antyoksydacyjną, która jest lepsza niż u chłopców. Powoduje to mniejsze uszkodzenia oksydacyjne błon komórkowych.
Dla matki oznacza to niższy poziom stanu zapalnego i mniej bolesny poród.
Naukowcy ocenili 56 kobiet w ciąży w doskonałym zdrowiu. Urodziło się 27 książąt i 29 małych księżniczek. Po tym jak wszystkie kobiety urodziły, naukowcy stwierdzili, że mamy które miały córki, doznały mniejszych uszkodzeń biomolekuł.
Jest to pierwsze badanie, z którego wyciągnięto takie wnioski.
Do tej pory badania były prowadzone tylko na dorosłych cierpiących na problemy ze stanem zapalnym. Badanie to koncentruje się jednak na wpływie, jaki dzieci mają na matki.
Rodzenie dziewczynek jest mniej intensywne
Javier Diaz Castro i Julio Jose Ochoa Herrera byli głównymi badaczami, którzy pracowali w Departamencie Fizjologii UGR. Podkreślają, że ich analiza otwiera interesującą dziedzinę badań nad płcią noworodków i czynników ryzyka z nią powiązanych jak np. reperkusjami na długość życia i rozwój chorób.
Czym więc różni się posiadanie księżniczki i księcia?
Na podstawie badań przeprowadzonych przez wspomnianą grupę ekspertów, dziewczęta mają układy enzymatyczne które są bardziej dojrzałe w momencie narodzin. Tworzy to barierę, która zapobiega uszkodzeniu komórek. Optymalizuje to również metabolizm komórkowy.
Innymi słowy, księżniczki i ich matki są w stanie skuteczniej radzić sobie z uszkodzeniami, które może powodować poród. Dlatego bóle porodowe nie są tak intensywne, jak w przypadku dzieci płci przeciwnej.
Poród to nie synonim bólu
Wiele kobiet w ciąży doświadcza silnego lęku przed naturalnym porodem, ponieważ koncentrują się one na doświadczeniach innych matek.
Rodzenie nie musi kojarzyć się z bólem. Zwłaszcza, gdy otrzymasz porady od ludzi którzy mogą udzielić Ci wskazówek. Takimi osobami może być np. grupa wsparcia dla kobiet w ciąży.
Prawidłowe oddychanie to klucz do okiełznania bólu podczas porodu.
Doula to kolejny element, który pozwoli Ci na spokojniejsze i piękniejsze spotkanie z Twoim dzieckiem. Taka osoba potrafi sprawić, że rodzenie stanie się łatwiejsze.
Poprzez ćwiczenia koncentracji, ćwiczenia fizyczne i oddechowe będziesz mogła przejść przez to doświadczenie w inny sposób. Bez obaw i wątpliwości.
Dodatkowo twoje ciało będzie zachowywać się w sposób, który pozwoli Ci przyjąć nieunikniony ból ze spokojem. Bez wątpienia pojawią się szczyty bólu, ale twoje ciało zrównoważy je momentami relaksu.
Czyni to poprzez wydzielanie endorfin i enkefalin. Są to hormony odpowiedzialne za hamowanie odczuwania dyskomfortu.
Dasz radę!
Mamo, prawdopodobnie boisz się porodu. Słyszałaś tysiąc opowieści od koleżanek i wszystkie mówiły o cierpieniu i bólu.
Pamiętaj jednak, że natura jest mądra i poprzez ból zabierze Cię do momentu, w którym poznasz prawdziwe szczęście. Rodzenie to coś naturalnego.
Miłość, którą czujesz do swojego dziecka zostanie spotęgowana gdy je zobaczysz. Warto przejść przez ten proces dawania życia. Nie bój się niczego. Ty i twoje dziecko będziecie wiedzieć dokładnie co robić gdy już nadejdzie ten moment.