Pęknięcia pochwy podczas porodu: co musisz wiedzieć

Pęknięcia pochwy podczas porodu: co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2019

Pęknięcia pochwy zdarzają się bardzo często podczas porodu. W tym artykule przedstawimy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Praktycznie każda kobieta odczuwa ból podczas porodu i po nim. Niektórym z nich przydarzają się także tak zwane pęknięcia pochwy.

To prawda, że w trakcie porodu pochwa się rozciąga. Jednak nacisk wywoływany przez dziecko przechodzące przez miednicę może sprawić, że skóra i leżące pod nią mięśnie zbyt mocno się napną. To z kolei prowadzi do pęknięcia pochwy, problemu, który będzie trzeba naprawić.

Niestety pęknięcia pochwy podczas porodu wcale nie należą do rzadkości. Zagrażają zwłaszcza kobietom, które rodzą po raz pierwszy oraz tym, które rodzą bardzo duże dzieci.

Ryzyko zwiększa się również u mam, których poród trwa długo.

W zależności od stopnia zaawansowania pęknięcia leczy się je specjalnymi kremami lub zakładając szwy. Poniżej opiszemy różne rodzaje pęknięć pochwy i podamy kilka sposobów na ich uniknięcie.

Rodzaje pęknięć pochwy, jakie występują podczas porodu

Istnieje kilka różnych rodzajów pęknięć pochwy:

  • Pierwszego stopnia: Małe pęknięcie krocza dotyczące jedynie skóry. Zazwyczaj nie wymaga zakładania szwów.
  • Drugiego stopnia: Dodatkowa rana krocza, która dotyka zarówno warstwy skórnej, jak i mięśni dna macicy. Wymaga założenia kilku szwów.
  • Trzeciego stopnia: Dotyka mięśni dna macicy w większym stopniu, rozciągając się aż do zwieraczy odbytu.
  • Czwartego stopnia: Ma miejsce, gdy rozdarcie ciągnie się nieprzerwanie od pochwy po odbyt, raniąc całe krocze. Wymaga zszywania na sali operacyjnej.

Jak uniknąć pęknięcia pochwy podczas porodu?

Chociaż nigdy nie ma pewności, że nie dojdzie do pęknięcia pochwy podczas porodu, zawsze można podjąć środki zapobiegawcze, które zmniejszą ryzyko wystąpienia takiego urazu. Poniżej znajdziesz kilak pomocnych podpowiedzi.

Kobieta w ciąży z bólami porodowymi na leżance

1. Przygotuj swoje ciało

Podczas dziewięciu miesięcy poprzedzających poród kobieta powinna przygotować swoje ciało na ten wysiłek. Powinnaś na przykład wykonywać codzienne ćwiczenia, które wzmocnią Twoje mięśnie.

Co więcej, ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, co z kolei przekłada się na lepszą elastyczność skóry. Poprawiają także przepływ krwi w kroczu i pochwie.

Oprócz tego zalecamy zadbać o zrównoważoną dietę i nawodnienie, co wpłynie pozytywnie na stan skóry i mięśni. Włącz do jadłospisu pokarmy bogate w kwasy omega-3, białka o niskiej zawartości tłuszczu i różne warzywa, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na różne wartości odżywcze.

Upewnij się także, że spożywasz odpowiednią ilość witaminy E, witaminy C i cynku, które pomagają skórze i mięśniom rozciągać się podczas ciąży i powracać do pierwotnego stanu po porodzie.

2. Masaż krocza

Przygotowanie krocza do porodu w trakcie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia pęknięcia pochwy u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy. Masaż może ułatwić poznanie własnego ciała i zwiększyć wiarę w możliwość podejścia do porodu.

Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo na myśl o masażu krocza, pamiętaj, że nie musisz go wykonywać.

3. Pozycja porodowa ma znaczenie

Nie ma wątpliwości, że pozycja, jaką przybierzesz podczas parcia, wywiera ogromny wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć pochwy. Możesz na przykład leżeć na boku z nogami do góry lub wywierać nacisk na kość guziczkową i krocze. To zmniejsza rozmiar dna macicy i zwiększa szansę na uniknięcie pęknięć.

“Podczas dziewięciu miesięcy poprzedzających poród kobieta powinna przygotować swoje ciało na ten wysiłek.”

Wybierając pozycję porodową powinnaś słuchać się swojego instynktu. Każda pozycja, która sprawia, że jest Ci wygodnie, będzie odpowiednia. Właśnie dlatego musisz być w stanie poruszać się swobodnie, póki nie znajdziesz pozycji, która pomoże Ci przejść przez skurcze.

Pozycja, która wywiera najmniejszy nacisk na krocze to klęk podparty (klęczenie z podpieraniem się dłońmi).

4. Ćwiczenia mięśni dna macicy

Ćwiczenia mięśni dna macicy wzmacniają mięśnie krocza. Mają pomóc im wrócić do stanu pierwotnego po porodzie. Poza tym zmniejszają niebezpieczeństwo wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu.

Nauka rozluźniania mięśni dna macicy odgrywa ważną rolę, bo zwiększa przestrzeń, przez którą musi przejść dziecko podczas porodu. Kilka minut ćwiczeń dziennie może wiele zmienić.

Mama w ciąży skreślająca dni w kalendarzu ściennym - wyliczanie daty porodu

5. Unikaj epizjotomii

Epizjotomia to chirurgiczne nacięcie skóry i mięśni, które zwiększa rozwartość pochwy. Wbrew pozorom epizjotomia nie chroni krocza przed pęknięciem podczas porodu. Co więcej, zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia uszkodzeń.

Po wykonaniu cięcia główka dziecka sprawia, że mięśnie krocza rozrywają się jeszcze bardziej.

Podsumowując, musisz pamiętać, że pęknięcia pochwy dotykają niestety wielu kobiet.

Jedyne, co możesz zrobić, by pomóc w ich leczeniu i zmniejszyć ból to rezygnacja z aktywności, które wymagają dużego wysiłku. Oprócz tego rób sobie ciepłe kąpiele, które zmniejszą ból i przykładaj kompresy lodowe, by zmniejszyć opuchliznę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.