Ciąża bliźniacza 3 razy w 26 miesięcy: poznaj tę historię

Ciąża bliźniacza 3 razy w 26 miesięcy: poznaj tę historię
María José Roldán

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Napisany przez María José Roldán

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mimo że szanse urodzenia bliźniąt wynoszą prawie 1 na 10, pewne czynniki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że u danej kobiety wystąpi ciąża bliźniacza. W rzeczywistości może się zdarzyć, że specjaliści nie dają żadnej znanej szansy, że u przyszłej mamy wystąpi ciąża bliźniacza, a mimo to dana kobieta urodzi bliźnięta.

Danesha Couch, 23-letnia Amerykanka, dobrze wie, czym jest ciąża bliźniacza – przebyła ją aż trzy razy z rzędu. Jednym ze znanych czynników wpływających na to, że wystąpi ciąża bliźniacza, są wcześniej przebyte ciąże. Jednak zaskakującą rzecz w przypadku Daneshy jest nie tylko to, że ciąża bliźniacza przytrafiła jej się trzykrotnie, ale że nastąpiło to w ciągu zaledwie 26 miesięcy.

Wiele kobiet urodziło kilka razy w krótkim czasie, jednak historia Daneshy jest dość wyjątkowa. Poznajmy jej historię nieco bliżej.

Ciąża bliźniacza trzy razy z rzędu

CIąża bliźniacza trzy razy z rzędu

Zwykła, pojedyncza ciąża trzy razy w ciągu dwudziestu sześciu miesięcy wydaje się wyjątkowym wyczynem, co dopiero trzykrotna ciąża bliźniacza. Mimo to takie rzeczy zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Niektóre kobiety planują mieć dzieci w krótkim czasie, inne po prostu są zaskakiwane przez los.

Według oficjalnych danych, prawdopodobieństwo, że ciąża bliźniacza nastąpi trzykrotnie z rzędu, wynosi jeden na 500 000. Ale wbrew wszelkim statystykom ta młoda kobieta przeżyła ten scenariusz. Wiadomość o jej historii rozprzestrzeniła się, wywołując zaskoczenie i podniecenie. Jednak początki były dla Daneshy bardzo trudne.

W kwietniu 2014 r. zakończyła się jej pierwsza ciąża bliźniacza. Zarówno ciąża, jak i poród były pełne komplikacji. Jedno z bliźniąt zmarło po urodzeniu. Druga ciąża bliźniacza zakończyła się dwanaście miesięcy później, co oznacza, że ​​Danesha zaszła w ciążę wkrótce po porodzie.

Wiadomo, że ani do pierwszej, ani do drugiego zapłodnienia nie doszło w sposób sztuczny. Oba były zjawiskami naturalnymi. W czerwcu 2016 roku urodziła się trzecia para bliźniąt, dwie dziewczynki. Spędziły trzy tygodnie na oddziale intensywnej opieki. Miesiąc po urodzeniu trafiły do matki i trzech starszych braci.

Niespodzianka Matki Natury?

Jak wspomnieliśmy na początku, pewne czynniki wpływają na prawdopodobieństwo, czy kobieta będzie miała bliźnięta. Obecnie niektóre techniki wspomaganego rozrodu przyczyniły się do podwojenia tych szans. Jednak większość ciąż mnogich na świecie nadal jest efektem działania natury.

Wystąpienie ciąży mnogiej raz za razem nie jest całkowicie niemożliwe. Odnotowano wiele przypadków, w których jedna matka urodziła bliźnięta więcej niż raz, a nawet stała się matką trojaczków, a później kolejnych bliźniaków.

Ciąża bliźniacza

Pod tym względem można powiedzieć, że doszło do szeregu nieoczekiwanych zdarzeń. Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii stwierdziło, że kobiety pochodzenia afrykańskiego częściej zachodzą w ciążę mnogą. Prawdopodobieństwo ponownego zajścia w ciążę bliźniaczą zwiększa się również, jeśli już urodziłaś bliźnięta. Według badań kobiety, które urodziły bliźnięta, często uwalniają więcej niż jednego jajeczko na miesiąc.

W tym przypadku oba jajniki produkują jaja w każdym cyklu, oferując dwie szanse na zapłodnienie. Jest to główna przyczyna naturalnego występowania ciąż mnogich. Wiek i warunki społeczno-ekonomiczne, chociaż żadne z nich nie jest naturalnym czynnikiem, również wpływają na szanse kilkukrotne zajście w ciążę mnogą.

Ta młoda kobieta wciąż ma przed sobą wiele płodnych lat. Jednak nie myśli o kolejnej ciąży przez następne 10 lat. Mając na utrzymaniu pięcioro małych dzieci, jej życie jest skomplikowane z uwagi na niekorzystną sytuację finansową.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.