Rozejście spojenia łonowego - co to właściwie jest?
Gdy zbliża się poród, kobiety w ciąży często odczuwają dyskomfort związany z spojeniem łonowym. Przeczytaj ten dzisiejszy artykuł, aby odkryć czym właściwie jest rozejście spojenia łonowego i co możesz zrobić, aby złagodzić jego objawy.
Ciąża to czas w życiu kobiety, który jest pełen różnych emocji, uczuć i zmian fizycznych, które czasami mogą być niewygodne. W każdym trymestrze ciąży występują różne objawy, które, choć całkowicie normalne, mogą często powodować obawy kobiet. Jednym z nich jest na przykład rozejście spojenia łonowego.
Co to jest spojenie łonowe i rozejście spojenia łonowego – definicje
Spojenie łonowe lub symphysis pubis w języku łacińskim, odnosi się do chrząstki, która łączy dwie części kości łonowej. Ogólnie rzecz biorąc to połączenie jest bardzo odporne i mocno zwapnione.
Jednak w czasie ciąży ciała kobiet uwalniają hormony, takie jak relaksyna, które zwiększają elastyczność spojenia. Zapewnia ona dziecku więcej miejsca.
To naturalne działanie na rzecz ciał kobiet ciężarnych, oprócz presji rosnącego płodu, powoduje u kobiet duży ból. Ten stan jest znany jako rozejście spojenia łonowego (SPD) w ciąży.
Czym jest rozejście spojenia łonowego w ciąży?
Rozejście spojenia łonowego w przebiegu ciąży jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jakich doświadczają kobiety w jej ostatnich miesiącach. Dotyczy bólu miednicy lub obręczy miednicy.
Kobiety w ciąży mogą odczuwać ból z przodu lub z tyłu miednicy. Ten dyskomfort może być subtelny, ostry, kłujący, lekki lub postępujący. Ogólnie rzecz biorąc, wynikający z tego ból może zniknąć w ciągu kilku minut i może trwać przez kilka dni oraz powodować niewygodne sytuacje.
Podczas gdy to zaburzenie powoduje ból szczególnie w pachwinie i miednicy, promieniuje też w kierunku bioder, pleców oraz wewnętrznej i zewnętrznej strony ud. To sprawia, że przyjęcie pewnych pozycji ciała jest trudne do wykonania, zwłaszcza w godzinach nocnych.
Jak leczyć dyskomfort i ból związany z rozejściem spojenia łonowego w trakcie ciąży?
Dyskomfort rozejścia spojenia łonowego w czasie ciąży ma związek ze zmianami hormonalnymi i naciskiem rosnącego dziecka.
Jest to stan, który znika po urodzeniu, chociaż całkowite jego zaniknięcie może potrwać nawet kilka miesięcy. Istnieje jednak kilka rzeczy, które matki mogą zrobić, aby złagodzić ten ból.
Utrzymuj dobrą postawę
Bez wątpienia jest to najlepszy sposób na uniknięcie objawów rozejścia spojenia łonowego w czasie ciąży. W pozycji stojącej lub siedzącej ważne jest, aby pozostać tak prosto, jak to możliwe, z nogami ułożonymi równo do bioder.
Podczas snu mama może umieścić poduszkę między kolanami, aby utrzymać miednicę w jednej linii. Wreszcie, wstając, kobiety powinny robić to powoli i delikatnie.
Jednocześnie należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wykonywania ćwiczeń zwiększających nacisk na ten obszar ciała. Utrzymanie dobrej postawy ciała i symetrycznej linii nóg jest idealnym rozwiązaniem.
Wykonuj ćwiczenia o niskim wpływie na Twoje ciało
Siedzenie lub leżenie przez cały dzień może pogorszyć sytuację. Dlatego wykonuj ćwiczenia o niskim wpływie na Twoje ciało, po których dobrze się czujesz. Na przykład pływanie jest idealne. Twoja masa ciała jest mniejsza pod wodą.
W ten sposób możesz wykonywać czynności, które pomogą Ci wzmocnić obszar miednicy i brzucha. Rozciąganie może również pomóc Ci lepiej spać i szybciej odzyskać siły po porodzie.
Właściwe obuwie i specjalne gorsety
Zapytaj swojego lekarza o specjalny gorset, aby zmniejszyć nacisk na kość miednicy. Pomaga on zapewnić lepszą równowagę i zmniejszyć bóle wynikające z rozejścia spojenia łonowego.
Unikaj także noszenia obcasów, długiego stania lub krzyżowania nóg przez dłuższy czas albo podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Leczenie bez leków
Lekarze powinni zalecać leki kobietom w ciąży tylko w ostateczności. Dlatego spróbuj zastosować ciepłe lub zimne okłady na bolący obszar i określić, który z nich najlepiej na niego działa. Ciepła kąpiel może również pomóc Ci się zrelaksować i przygotować do zasypiania. W najcięższych przypadkach można spróbować terapii fizycznej i miejscowego masażu.
Podsumowując, zmiany hormonalne i ciśnienie w macicy mogą powodować niewygodne objawy związane z rozejściem spojenia łonowego. Jest to bardzo częste zaburzenie, które można złagodzić, postępując zgodnie z radami ekspertów.
Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie porozmawiaj o tym z Twoim lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ball, D. D. (2008). Biomecánica de la pelvis. Mediagraphic.
- Freire Vila, E., De La Iglesia López, A., Del Corral Lorenzo, C., & Canedo Carballeira, M. E. (2010). Dolor pélvico en la embarazada. Disfunción de la sínfisis púbica. Revisión de la literatura. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor. https://doi.org/10.1016/j.resed.2010.08.001
- Robledo Acinas, MM; Sánchez Sánchez, J. (2013). Determinacion de la edad por el estudio de la sinfisis púbica, carilla auricular y acetábulo en el coxal. Gac. Int. Cienc. Forense