4 najlepsze dyscypliny sportu dla dzieci z ADHD
Jako mama powinnaś wiedzieć, jakie dyscypliny sportu dla dzieci z ADHD są najbardziej wskazane. Jesteś głównym wsparciem dla swojego dziecka i dlatego powinnaś być również pierwszą osobą, która będzie szukać alternatyw, aby dziecko czuło się komfortowo i zdrowo.
Oczywiście nie jest to łatwe zadanie. Wszystkiemu winien jest psychologiczny szok, gdy dowiadujesz się, że Twoje dziecko ma zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Nie czas jednak odwracać się od dziecka – wręcz przeciwnie.
Uprawianie sportu wyróżnia się jako jedno z głównych metod, które mogą pomóc Ci jako matce i oczywiście Twojemu dziecku. Mając to na uwadze, celem jest ustalenie, która dyscyplina sportu jest najbardziej odpowiednia dla Twojego malucha.
Sport dla dzieci z ADHD
Ogólnie rzecz biorąc, sport zazwyczaj przynosi dzieciom szereg korzyści, dlatego ich uprawianie jest tak bardzo zalecane. Przyczyniają się do rozwoju fizycznego i psychicznego organizmu, a także do poprawy umiejętności społecznych.
Jednak sport nie zapewnia takich samych korzyści wszystkim osobom z ADHD. Nie oznacza to, że w ogóle nie powinny one uprawiać sportu, ale raczej, że muszą znaleźć odpowiednią dla siebie dyscyplinę.
Sporty uprawiane zespołowo stają się znacznie bardziej złożone dla dzieci z tym zaburzeniem. Wynika to z obecności różnych osób i skomplikowanych rozgrywek. To często może być mylące i przynosić efekt przeciwny do zamierzonego.
Najlepsze dyscypliny sportu dla dzieci z ADHD to te, które mają proste, jasne i łatwe do zapamiętania zasady. Dlatego niektóre rodzaje sportu stają się znacznie korzystniejsze od innych. W oparciu o powyższe, pokażemy Ci, na jakie dyscypliny sportu możesz nakierować swoje dziecko, jeśli ma to zaburzenie.
Pływanie
Pływanie jest prawdopodobnie na szczycie wielu list, jeśli chodzi o korzyści. Dlatego jest tak regularnie wymieniany, bo jest po prostu jednym z najlepszych sportów, w które powinno się angażować dziecko z ADHD.
Chociaż na początku może się to wydawać nużące, zwłaszcza ze względu na długość pojedynczej sesji i brak koordynacji między segmentami ciała, Twoje dziecko będzie się tym cieszyć w pełni.
W pływaniu będzie mogło nie tylko spalić dużo energii, ale także dobrze się bawić podczas nauki. Dodatkowo jest to sport, w którym dziecko będzie mogło utrzymywać bezpośredni kontakt z trenerem. W ten sposób jego polecenia będą łatwiejsze do wykonania.
Pamiętaj, że jako matka nie szukasz profesjonalnego pływaka. Raczej szukasz sposobu na przekazywanie wszystkiego, co ADHD pociąga za sobą w twoim dziecku.
Kolarstwo
Jedną z zalet jazdy na rowerze jest to, że można ją uprawiać na otwartych przestrzeniach lub terenach, w których dominuje przyroda. Zwykle ten sport daje poczucie wolności zarówno dzieciom z ADHD, jak i ludziom w ogóle.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na to zaburzenie, możesz wdrożyć przejażdżki rowerowe w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Pomoże mu to uwolnić się od stresu nagromadzonego w szkole lub w trakcie innych zajęć, które go powoduje.
Istnieje również możliwość zapisania dziecka na zajęcia grupowe, ale z niewielką liczbą uczestników. Lub w najlepszym przypadku spersonalizowane zajęcia.
Lekkoatletyka
Lekkoatletyka to szereg dyscyplin, w których zbiega się praca zespołowa i indywidualna. Można powiedzieć, że to wyjątek i zaliczyć ją do wartych uwagi opcji, jeśli chodzi o sport dla dzieci z ADHD. Dzięki lekkoatletyce Twoje dziecko może uwolnić duże ilości energii i poprawić zdolności fizyczne, takie jak szybkość, wytrzymałość i koordynacja.
Jednak praca trenera w motywowaniu go musi być bardzo wysoka i stała. W tym momencie musisz również się zaangażować i pomóc dziecku nie stracić koncentracji.
Tenis ziemny
Ruchy w tenisie wymagają dużego nakładu energii, czyli dokładnie tego, czego potrzebuje Twoje dziecko, aby zmniejszyć nadmierny stres. W tym celu możesz udać się do akademii, która oferuje spersonalizowane lub częściowo dostosowane lekcje.
Nie ma znaczenia, czy na początku Twojemu dziecku trudno jest poradzić sobie z rakietą tenisową. To samo dotyczy większości ludzi. To, co naprawdę ważne, to to, że lubi ono proces i rozgrywa towarzyskie mecze ze swoim trenerem lub przyjaciółmi.
Sport dla dzieci z ADHD dla przyjemności i rozrywki
Pomimo tego, że jest sportem, celem jego uprawiania nie jest formowanie profesjonalnego sportowca. Dzieci z ADHD wymagają dużej ilości rozrywki i przyjemności. To jest prawdziwy powód, dla którego uprawiają sport.
Mając to na uwadze, ważne jest, aby Twoje dziecko wybrało tę dyscyplinę sportu, która najbardziej przyciąga jego uwagę. Jednak może równie dobrze wybrać inny sport, którego nie ma na naszej liście, co jest w porządku, o ile mu się to podoba.
Wreszcie, jeśli chodzi o uprawianie sportu, nie mówimy, że Twoje dziecko nie może zostać sportowcem, ponieważ ma ADHD. Pamiętaj tylko, że nie jest to główny cel dziecka z tym zaburzeniem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- López Sánchez, G., López Sánchez, L., & Díaz Suárez, A. (2016). Efectos de un programa de actividad física en la coordinación dinámica general y segmentaria de niños con TDAH. Journal of Sport and Health Research. http://www.journalshr.com/papers/Vol%208_N%202/V08_2_3.pdf
- Carriedo, A. (2014). Beneficios de la Educación Física en alumnos diagnósticados con Trastorno por Déficit de atención con Hiperactividad (TDAH). Journal of Sport and Health Research. http://journalshr.com/papers/Vol%206_N%201/V06_1_5.pdf
- Muñoz Rivera, D. (2009). Capacidades físicas básicas. Evolución, factores y desarrollo. Sesiones prácticas. EfeDeportes. Revista Digital. Buenos Aires. https://www.efdeportes.com/efd131/capacidades-fisicas-basicas-evolucion-factores-y-desarrollo.htm
- MayoClinic staff. (n.d.). El TDAH en niños. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/adhd/symptoms-causes/syc-20350889#:~:text=El%20trastorno%20por%20d%C3%A9ficit%20de,atenci%C3%B3n%2C%20hiperactividad%20y%20comportamiento%20impulsivo.