Zapalenie spojówek u dzieci - czy wiesz, jakie są przyczyny tego schorzenia?

Zapalenie spojówek u dzieci - czy wiesz, jakie są przyczyny tego schorzenia?

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2019

Zapalenie spojówek to rodzaj choroby, który jest bardzo zaraźliwy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć co należy robić, aby temu zapobiec. Ważne jest, aby rodzice byli świadomi przyczyn zapalenia spojówek u swoich dzieci, ponieważ choroba ta może znacznie wpływać na ich oczy już w młodym wieku.

Zapalenie spojówek jest częstym zakażeniem u noworodków i małych dzieci, które atakuje spojówkę, czyli przezroczystą błonę, która wyścieła białą część oka. Gdy zostaje ona zainfekowana, oko staje się różowe, po czym rozwija się stan zapalny spojówki.

Zapalenie spojówek u dzieci: co je powoduje?

Istnieje kilka różnych przyczyn zapalenia spojówek u dzieci. Między innymi może to być: nowa infekcja spowodowana przez wirusy i bakterie, reakcja alergiczna – wywoływana przez alergeny – lub niepożądana reakcja chemiczna na coś bezpośrednio działającego na oczy, powodująca podrażnienie.

Poniżej opiszemy szczegółowo każdą przyczynę tej choroby:

  • Zakażenie wirusowe: wirusy są zakaźnymi mikroorganizmami atakującymi błonę spojówki. Większość tych infekcji wirusowych jest spowodowana między innymi przez adenowirusy – wywołujące na przykład odrę, różyczkę, czy też przeziębienie.
  • Zakażenie bakteryjne: występuje, gdy bakterie zanieczyszczają błonę spojówki. Może się to zdarzyć w przewodzie pochwy matki, podczas naturalnego porodu – u noworodków – i przez dotykanie powierzchni zanieczyszczonych gronkowcem lub paciorkowcem, takich jak przedmioty, ręczniki, czy też nawet kontakt skóry ze skórą.
  • Alergeny: są to substancje, które mogą powodować wrażliwość lub reakcję alergiczną na substancje drażniące, takie jak między innymi kurz, pyłki, dym.
  • Substancje chemiczne: podrażnienie może wystąpić jako reakcja na krople podawane noworodkom po porodzie, aby zapobiec zakażeniom wywołanym przez bakterie. Wygląda to zazwyczaj na łagodne podrażnienie oczu i trwa od 24 do 36 godzin.

Objawy charakteryzujące zapalenie spojówek u dzieci

Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać, które oznaki mówią nam, że dzieci cierpią na zapalenie spojówek. Matki powinny zwracać szczególną uwagę na zachowanie swoich dzieci.

Zapalenie spojówek u noworodka

Objawy mogą się różnić w zależności od przyczyn zapalenia spojówek. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące:

  • Ciągłe łzawienie.
  • Wrażliwość na światło.
  • Więcej wydzieliny niż zwykle.
  • Zapalenie białej części oka i powieki.
  • Swędzenie i pieczenie oczu.
  • Czerwone oko.
  • Białe, żółte lub zielonkawe wydzieliny z oczu.

Bez wątpienia pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, gdy zauważymy którykolwiek z opisanych powyżej objawów, jest udanie się do pediatry, aby uzyskać diagnozę i postępować zgodnie ze wskazanym leczeniem.

Jak wyleczyć zapalenie spojówek u dzieci

Leczenie zależy od rodzaju zapalenia spojówek i jego przyczyny. Na przykład w większości przypadków wirusowe zapalenie spojówek rozwija się i goi bez potrzeby jakiegokolwiek specjalnego leczenia.

W przeciwieństwie do łagodzenia bakteryjnego zapalenia spojówek, należy stosować krople lub żel antybiotykowy. Ogólnie można wykonać następujące czynności:

  • Utrzymuj oczy prawidłowo oczyszczone, przemywając chory obszar bawełną zamoczoną w ciepłej przegotowanej wodzie co najmniej trzy razy dziennie.
  • Osoba wykonująca oczyszczanie musi zawsze dokładnie umyć ręce przed wykonaniem tej czynności.
  • Ostrożnie połóż zimne okłady na powiekach.
  • Zastosuj sztuczne łzy, aby łagodzić stany zapalne i suchość oczu.
  • Podczas usuwania wydzielin zawsze używaj materiału jednorazowego użytku.
  • Nie dziel z nikim prześcieradeł, ręczników ani ubrań na czas trwania choroby. Po zakończeniu zabiegu należy je dobrze umyć.

„Alergiczne zapalenie spojówek może być leczone antyalergenami, chociaż należy również unikać czynnika podrażnień, które je wywołuje”

Zapobieganie zapaleniu spojówek u dzieci

Możesz zapobiec rozwojowi zapalenia spojówek u dzieci. Jednak aby to zrobić, konieczne jest, by rodzice wzięli pod uwagę następujące zalecenia:

Dziecko z czerwonymi oczami
  • Często myj ręce lub miej zawsze przy sobie antybakteryjny żel, aby móc go używać przed jakimkolwiek kontaktem z dzieckiem.
  • Unikaj współużytkowania przedmiotów osobistych, takich jak między innymi ręczniki oraz chusteczki do nosa.
  • Jeśli dziecko cierpi na alergie, skonsultuj się z pediatrą, aby uniknąć tego, co ją powoduje.

Na koniec pamiętaj, że nawet jeśli podejmiesz wszystkie środki ostrożności, dzieci zawsze będą narażone na czynniki zewnętrzne w środowisku. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie dotknie ich ta wysoce zaraźliwa choroba.

Ważne jest, aby rodzice informowali się o przyczynach zapalenia spojówek u dzieci, aby mogli je leczyć na czas i osiągnąć szybszy powrót do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Tu, E. Y. Conjunctivitis. in Clinical Infectious Disease, Second Edition (2015). doi:10.1017/CBO9781139855952.015

  • 1. Azari, A. A. & Barney, N. P. Conjunctivitis: A systematic review of diagnosis and treatment. JAMA – Journal of the American Medical Association (2013). doi:10.1001/jama.2013.280318


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.