Wizyta u pediatry – do którego roku życia?
Kiedy rodzice zauważają, że dziecko wchodzi w wiek dojrzewania lub nastoletni, zaczynają się zastanawiać, czy wizyta u pediatry w razie choroby to dobry wybór, czy może powinni zacząć chodzić do innego lekarza.
Chociaż wiele osób uważa, że pediatra zajmuje się jedynie dziećmi, wizyta u pediatry może się odbyć nawet, jeśli pacjent ma od czternastu do siedemnastu lat.
Dlatego jeśli nie jesteś pewna roli, jaką odgrywa pediatra albo tego, czy Twoje dziecko powinno zacząć chodzić do innego lekarza po osiągnięciu określonego wieku, czytaj dalej. Postaramy się rozwiać Twoje niepewności.
Rola pediatry
Wieź między dzieckiem a pediatrą powstaje już w pierwszych dniach życia maluszka. Od tego momentu pediatra będzie dbał o zdrowie Twojej pociechy.
W pierwszych miesiącach i latach życia wizyta u pediatry odbywa się średnio od czterech do pięciu razy na rok. Po wejściu w wiek nastoletni liczba wizyt spada do jednej rocznie, chyba że wydarzy się coś nieprzewidywalnego.
Pediatra odgrywa oczywiście rolę lekarza. Jednak pomaga również pacjentom w takich kwestiach jak odżywianie, zapobieganie chorobom i odpowiada na pytania dotyczące rozwoju dziecka. Właśnie dlatego pediatria to jedna z najbardziej kompleksowych dziedzin medycyny.
Wizyta u pediatry – jak często powinna się odbywać?
Wizyty u pediatry odbywają się adekwatnie do wieku dziecka i jego stanu zdrowia:
- Noworodek, u którego nie występują żadne problemy zdrowotne, powinien pojawić się u pediatry po raz pierwszy między piątym a dziesiątym dniem życia.
- Do momentu ukończenia szóstego miesiąca życia pediatra powinien oglądać niemowlę przynajmniej raz w miesiącu. Musi monitorować wszystkie zmiany zachodzące w okresie zwiększonego wzrostu.
- Od szóstego do dwunastego miesiąca wizyta u pediatry powinna odbywać się raz na dwa miesiące. Oczywiście jeśli nie pojawia się żadna choroba.
- W trakcie pierwszego roku życia wizyty odbywają się raz na trzy miesiące.
- Od drugiego do piątego roku życia pediatrę należy odwiedzać raz na pół roku.
- Po ukończeniu szóstego roku życia do dwunastego lub czternastego roku życia pediatra powinien badać dziecko przynajmniej raz do roku.
Pediatra to osoba, która powinna badać dziecko w przypadku jakiejkolwiek choroby. Posiada wiele informacji i wiedzę o historii zdrowotnej i rodzinnej dziecka. Wie również jakie leki należy przepisać na daną chorobę i w jakich dawkach należy je przyjmować. Jeśli zajdzie taka konieczność, może także skierować dziecko do odpowiedniego specjalisty.
W kilku krajach, między innymi w Hiszpanii, nastolatkowie w wieku 17 lat są leczeni przez pediatrów. Jednak nie dzieje się tak ze względu na wskazania medyczne, a raczej czynniki polityczne i społeczne.
Dlatego też jeśli Twoje dziecko ukończyło piętnaście lat, może chodzić do lekarza internisty. Decyzję musi podjąć rodzina i pacjent.
W Hiszpanii pediatrzy leczą dzieci do ukończenia 17 roku życia. Z kolei w Wenezueli do pediatry chodzą osoby do momentu ukończenia 20 lat.
Dlaczego niektórzy rodzice prowadzą nastolatków do pediatry?
Po ukończeniu piętnastego roku życia nastolatkowie nie wymagają opieki pediatrycznej. Mogą chodzić na wizyty do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który zajmuje się określoną chorobą.
Dlaczego w takim razie niektórzy rodzice mimo wszystko zabierają nastolatków do pediatry?
Zaufanie pokładane w lekarzu i istniejąca więź z pediatrą sprawiają, że rodzice mają problem z zaakceptowaniem opinii medycznych innych lekarzy. Postrzegają ich jako obcych, którzy nie znają historii dziecka.
Nie chodzi jednak jedynie o to, że rodzice zawierzają pediatrze zdrowie swojego dziecka. Równie często zdarza się, że dziecko samo obdarza lekarza zaufaniem.
To bardzo wartościowa relacja, bo pozwala dziecku otwarcie rozmawiać i zadawać pytania dotyczące zmian zachodzących w jego ciele w okresie dojrzewania.
Pamiętaj, że na całym świecie powszechnie uznaje się, że dziecko powinno chodzić do pediatry do momentu ukończenia 14 roku życia. W Hiszpanii, jeśli młoda osoba cierpi z powodu poważniejszej choroby, która wymaga pozostania w szpitalu, będzie znajdowała się pod opieką pediatry do momentu osiągnięcia pełnoletności.