Uczucie mrowienia: jakie są jego ukryte przyczyny?

Uczucie mrowienia często wynika z bezruchu lub ucisku... ale może mieć też szereg innych przyczyn.
Uczucie mrowienia: jakie są jego ukryte przyczyny?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Uczucie mrowienia pojawiające się zwłaszcza w stopach i dłoniach to częste zjawisko. Mimo to, rzadko zastanawiamy się nad jego przyczynami. Jeśli chcesz wiedzieć skąd bierze się uczucie mrowienia i jakie są jego mniej oczywiste, ukryte przyczyny – ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Uczucie mrowienia przytrafiło się najprawdopodobniej większości z nas. Mamy wtedy wrażenie, że po naszej skórze wędrują setki małych robaczków. Drętwieje nam noga, stopa, ramię czy dłoń. Ale co powoduje to wrażenie?

Choć uczucie mrowienia w zasadzie nie jest bolesne i generalnie ustępuje samo po kilku chwilach, to wiąże się ono jednak z dyskomfortem. Zazwyczaj zakładamy, że to po prostu kwestia chwilowych problemów z krążeniem. Jednakże to zjawisko może mieć inne przyczyny. Dowiedz się jakie mniej znane, nieoczywiste powody stoją za powstawaniem tego wrażenia.

Dlaczego pojawia się uczucie mrowienia?

Tymczasowa parestezja, czyli czucie opaczne lub po prostu mrowienie i odrętwienie to dość nieprzyjemne zjawisko które może występować w zasadzie w każdym obszarze ciała. Zazwyczaj jednak obejmuje obszary skrajne, a więc nogi, stopy, ramiona i dłonie.

Kiedy się pojawia, przyjmujemy że ma to związek z ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym. Mówiąc prościej, uczucie mrowienia pojawia się wtedy, gdy na zakończenia nerwowe, głównie w skrajnych obszarach ciała, wywierany jest nacisk.

Możesz zastanawiać się dlaczego w zasadzie mrowienie obejmuje zwykle nogi i ręce. Otóż wyjaśnienie leży w przyczynie. Często wywieramy nacisk i przygniatamy właśnie te części ciała. Siadamy – zwłaszcza wtedy kiedy robimy to podwijając nogi – schylamy się, pozostajemy w jednej pozycji bez ruchu przez długi czas.

Kiedy tak się dzieje, powodujemy wywieranie nacisku na nerwy znajdujące się w kończynach. A to właśnie nerwy odpowiadają za przenoszenie sygnałów pomiędzy różnymi częściami ciała i mózgiem.

Ponadto, ten sam nacisk powoduje także odcięcie dopływu krwi do danej kończyny. To z kolei pozbawia komórki niezbędnego tlenu. Komórki nie są w stanie przesłać do mózgu odpowiednich informacji. Mrowienie pojawia się wtedy, kiedy ucisk mija a nerwy zaczynają znów przekazywać sprawnie sygnały do mózgu. Następuje to niestety w opóźnieniem.

To właśnie podstawowe powody które sprawiają, że odczuwamy mrowienie i odrętwienie. Jednakże są też inne przyczyny tego zjawiska. Mogą one świadczyć o obecności schorzeń i nieprawidłowości. Przeanalizujmy je dokładniej.

 

Drętwienie rąk

Inne możliwe przyczyny

Problemy krążeniowe

Osoby, którym dokuczają problemy z układem sercowo-naczyniowym bardzo często skarżą się na poczucie mrowienia w kończynach. To w zasadzie zrozumiałe. Wiemy przecież dobrze jak działa mechanizm dostarczania tlenu do komórek i przesyłania sygnałów nerwowych.

Gdy u pacjenta występują problemy z krążeniem, zaburzenia przepływu krwi nie wynikają z nieprawidłowej postawy. Zależą one bezpośrednio od układu naczyniowego.

Neuropatia cukrzycowa

U pacjentów chorujących na neuropatię cukrzycową, poziom cukru we krwi potrafi znacząco wzrosnąć. To powoduje uszkodzenia układu nerwowego. Takie zjawisko z kolei wywołuje, zwłaszcza w kończynach dolnych, objawy takie jak poczucie mrowienia, palenia a nawet utratę czucia.

Uszkodzenia nerwów

Uszkodzenia nerwów takie jak ucisk na rdzeń kręgowy, urazy mechaniczne albo obecność przepukliny wpływającej na nerwy często powodują tymczasowe uczucie mrowienia.

Często wywieramy nacisk i przygniatamy właśnie te części ciała. Siadamy – zwłaszcza wtedy kiedy robimy to podwijając nogi – schylamy się, pozostajemy w jednej pozycji bez ruchu przez długi czas. Kiedy tak się dzieje, powodujemy wywieranie nacisku na nerwy znajdujące się w kończynach.

Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu

Częste przyjmowanie szkodliwych, toksycznych substancji znajdujących się w wyrobach tytoniowych oraz alkoholowych może prowadzić do nieodwracalnego pojawienia się uczucia mrowienia i odrętwienia. W obu przypadkach organizm jest tak silnie zatruty i obciążony toksynami, że nerwy ulegają uszkodzeniu i nie reagują na sygnały.

Zespół niespokojnych nóg

Ten syndrom ma związek z zaburzeniami układu nerwowego. Ataki zazwyczaj występują w nocy, kiedy pacjent przebywa w pozycji leżące i próbuje odpocząć.

Nazwa jest bardzo adekwatna. Zespół niespokojnych nóg polega na tym, że cierpiące na niego osoby czują potrzebę poruszania nogami aby złagodzić nieprzyjemnie uczucie mrowienia i dyskomfort.

Uczucie mrowienia

Na koniec zerknijmy na inne potencjalne powody występowania tego zjawiska:

  • Nieprawidłowy poziom potasu i wapnia w organizmie
  • Niedobór witaminy B12
  • Ugryzienie skorpiona lub węża
  • Wstrząs anafilaktyczny
  • Efekty uboczne lekarstw
  • U sportowców zajmujących się dziedzinami ekstremalnymi, mrowienie może być reakcją organizmu na zmęczenie, przepracowanie lub przesilenie mięśni.

Teraz kiedy wiesz już co może leżeć u podstaw poczucia mrowienia, łatwiej będzie Ci zidentyfikować potencjalną przyczynę. Dzięki temu unikniesz nawracających epizodów odrętwienia kończyn.

Jeżeli natomiast uczucie mrowienia powraca częściej, staje się silniejsze i trwa dłużej, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem. Wywiad i odpowiednie badania diagnostyczne pozwolą na wyeliminowanie podejrzeń poważnych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campos D, Kimiko R. Neuropatías periféricas dolorosas. Rev Bras Anestesiol. 2011; 61: 5: 351-360
  • Martín-Peña N, Morell Sixto ME, Rodríguez de Mingo E. Doctor, tengo hormigueos. Semer – Med Fam. 2010;36(1):51-55. doi:10.1016/j.semerg.2009.09.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.