Sen u dzieci: pomóż im uzyskać niezbędny wypoczynek
Dzięki dzisiejszemu przewodnikowi, którego tematem jest sen u dzieci możesz pomóc swoim pociechom uzyskać regenerujący odpoczynek, którego tak potrzebują one dla dobrego stanu zdrowia.
Czy wiesz, że bezsenność wywołuje szkodliwe skutki, jeśli nie zostanie wyleczona w odpowiednim czasie?
Niezmiernie bowiem ważne jest to, by nasze dzieci miały dobre nawyki dotyczące spania. Sen u dzieci jest czymś, czego ich ciała szczególnie potrzebują, aby przywrócić podstawowe funkcje fizyczne i psychiczne oraz się zregenerować.
W jaki sposób rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w zapewnieniu im odpoczynku, którego one tak potrzebują? Jeśli Twoje dzieci mają trudności z zasypianiem lub ogólnie ze snem, zwróć uwagę na zaprezentowany przez nas dzisiaj przewodnik po dziecięcym śnie.
Sen u dzieci: oto poradnik obejmujący 5 kluczowych punktów
Aby zachęcić swoje dzieci do w pełni regeneracyjnego snu, najlepiej będzie skupić się na następujących czynnościach:
Postępuj codziennie zgodnie z nocną rutyną związaną z pójściem do łóżka
Przyzwyczajenie dzieci do spania o tej samej porze każdej nocy ma fundamentalne znaczenie. Aby było to możliwe, powinieneś ustalić rutynowe czynności, które Twoje dziecko wykonuje przed snem – na przykład wykąpanie się, zjedzenie kolacji co najmniej 2 godziny przed snem, ustalenie godzin oglądania telewizji, czytania bajek i tym podobnych sytuacji.
Jakość, jaką cechuje się sen u dzieci, ma wiele wspólnego z rutyną ustaloną przez ich rodziców – i rzecz jasna, z godziną, o której budzą się z rana. Powinieneś ogólnie pozwolić swoim dzieciom spać przez tyle czasu, ile potrzebują.
Miejsce, w którym śpi Twoje dziecko
Pokój, w którym śpi Twój syn lub córka, powinien ogólnie rzecz biorąc zachęcać je do odpoczynku. Oznacza to między innymi utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu i stworzenie dziecku przytulnego środowiska.
Sypialnia Twojego dziecka powinna mieć naturalne światło, ale w nocy powinna być prawie całkowicie ciemna. Jeśli Twoje dziecko boi się ciemności, możesz włączyć mu delikatne i miękkie światełko nocne – upewnij się jednak, że nie świeci ono bezpośrednio w twarz dziecka.
Ważne jest także to, aby dzieci kojarzyły sypialnię ze snem w nocy. Twoje dziecko powinno zawsze spać w tym samym łóżku i w wygodnej piżamie.
Nadmierny hałas i rozproszenie uwagi
Gry wideo, telewizja i urządzenia muzyczne powinny być niedostępne dla dzieci przez pewien czas przed snem. Urządzenia te kuszą bowiem dzieci do zabawy i odwracają ich uwagę od snu.
Ważne jest również kontrolowanie poziomu hałasu w pokoju dziecka, aby uniknąć przypadkowego wybudzania się. Jeśli obudzisz swoje dziecko, może mieć ono trudności z ponownym zasypianiem.
Zapewnienie dziecku pełnej autonomii przed snem
Podczas gdy dzieci przez większość czasu muszą być blisko swoich rodziców, aby czuć się bezpiecznie, muszą także nauczyć się spać samotnie w swoich pokojach. Sugerujemy towarzyszenie im czasami, gdy zasypiają. Jednak nie powinna to być reguła. Powinieneś ogólnie rzecz biorąc pozwolić swoim dzieciom na samodzielne zasypianie.
Ogranicz aktywność fizyczną dziecka pod wieczór
Inną podstawową praktyką, na jaką kładzie nacisk nasz dzisiejszy przewodnik omawiający sen u dzieci jest to, że maluchy nie powinny wykonywać żadnych intensywnych rodzajów aktywności fizycznej tuż przed snem. W rzeczywistości nawet rodzice powinni znacząco ograniczyć aktywność ruchową swoich dzieci na co najmniej 2 godziny przed snem.
Dzieci powinny również zjeść kolację co najmniej 2 godziny przed snem i trzymać się z dala od produktów o wysokiej zawartości cukru. Ponadto zmniejsz lub wyeliminuj węglowodany w porze wieczornej tak, aby trawienie pokarmu przez dziecięcy organizm było po prostu łatwiejsze.
Unikaj podawania swoim dzieciom napojów i produktów spożywczych o właściwościach stymulujących, takich jak herbata, kofeina i czekolada. Zapewnij swoim dzieciom dobre odżywianie bogate w owoce i warzywa. Wszystko to zagwarantuje, że Twoje pociechy będą miały wystarczającą ilość snu, a sen u dzieci będzie prawdziwie regenerujący.
Szkodliwe skutki braku snu u dzieci, które mają problemy z zasypianiem
Kiedy dzieci nie mają odpowiednich ilości snu, bardzo szybko zaczniemy dostrzegać pierwsze widoczne konsekwencje dla ich organizmów. Będą to zmiany nastroju, brak zainteresowania aktywnością fizyczną, zmniejszona zdolność do zwracania uwagi na coś i związanej z tym koncentracji.
Dzieci, którym brakuje odpowiedniego odpoczynku, są także bardziej podatne na problemy emocjonalne z powodu braku równowagi psychicznej.
Przyczyny bezsenności u dzieci
Większość przypadków zdrowia psychicznego wiąże się ze spadkiem jakości i ilości snu, a także innymi chorobami, takimi jak miażdżyca (tak, może ona wystąpić nawet u dzieci!), czy też brak kontroli nad funkcjonowaniem pęcherza moczowego. Inne ważne czynniki wpływające na sen u dzieci obejmują warunki otoczenia, oświetlenie, leki i alergie.
Chociaż ustalenie odpowiedniej rutyny dla swoich dzieci nie jest łatwym zadaniem, powinieneś być wytrwały. Możesz też poprosić całą rodzinę o pomoc w razie potrzeby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arboledas, G. P. (2004). Parasomnias en la infancia. Diagnóstico.
- Challamel, M.-J., & Franco, P. (2011). Insomnio y trastornos de la instauración del ritmo día/noche en los niños pequeños. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(11)71132-1
- Manrique, J. J. (2011). Higiene del sueño. Oihane Ruiz Linares, (Centro Psicología Bilbao), 49–51. https://www.centro-psicologia.com/es/higiene-del-sueno.html