Ssanie kciuka - czy nawyk ten może być dobry dla dziecka?
Ssanie kciuka to nawyk, który powinien zanikać wraz z wiekiem, aby uniknąć problemów, takich jak wada podniebienia. Jednak nowe badania wykazały, że ten zwyczaj przynosi nieoczekiwane korzyści. Dzieci, które ssą kciuk lub obgryzają paznokcie, z wiekiem rzadziej chorują na alergie.
Badacze sugerują, że ssanie kciuka i obgryzanie paznokci może narazić dzieci na więcej drobnoustrojów. To jednak wzmacnia ich układ odpornościowy i powoduje, że są mniej podatne na alergie. Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Otago w Dunedin w Nowej Zelandii i pojawiło się w czasopiśmie “Pediatrics”.
Ssanie kciuka jest zgodne z zasadami higieny
W badaniach wykorzystano dane z długotrwałego, multidyscyplinarnego badania, które objęło ponad 1000 osób. Naukowcy użyli testów skórnych u uczestników, gdy mieli 13 lat i ponownie w wieku 32 lat.
Ten test daje pozytywny wynik, jeśli skóra jest wrażliwa na co najmniej jeden wspólny alergen. Wynik pokazuje, że dana osoba ma większe ryzyko rozwinięcia się alergii na źródło tego alergenu. Mogą to być koty, psy, konie, trawy, roztocza kurzu domowego, grzyby i tym podobne…
Wyniki u dzieci w wieku 13 lat wykazały, że tylko 38 procent uczestników, którzy ssali kciuk lub obgryzali paznokcie, miało wynik dodatni przynajmniej na jeden alergen. Wśród uczestników, którzy nie mieli żadnego z tych nawyków w dzieciństwie, u 49 procent badanych testy wyszły pozytywnie.
Rezultaty były jeszcze bardziej uderzające dla osób, które obgryzały paznokcie lub często ssały kciuk jako niemowlęta. Tylko 31 procent tych uczestników uzyskało pozytywny wynik w przeprowadzonym teście skórnym.
Związek ten stał się jeszcze silniejszy u tych ludzi w wieku 32 lat. Zwłaszcza gdy naukowcy uwzględnili inne czynniki, które mogą wpływać na alergie, takie jak płeć, historia alergii w rodzinie, posiadanie zwierzątka w dzieciństwie, nawyki palenia tytoniu i karmienie piersią.
Biorąc pod uwagę te ustalenia, wydaje się, że te nawyki nie są czymś, o co należy się martwić u małych dzieci, przynajmniej z punktu widzenia higieny. Według naukowców wyniki potwierdzają hipotezę higieniczną, która sugeruje, że narażenie na drobnoustroje w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.
Nawyki z dzieciństwa zanikające wraz z wiekiem
Mimo, że nawyki te mogą pomóc w zapobieganiu alergiom, dzieci, które ssą kciuk lub obgryzają paznokcie powinny spróbować zrezygnować z nałogu. Niestety mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji.
Chociaż ssanie kciuka przez dzieci może wydawać się normalne, jednak gdy ten nawyk utrzymuje się więcej niż trzy lata może prowadzić do deformacji podniebienia. Możliwe jest, że to spowoduje wiele problemów, takich jak problemy z fonetyką, gdy dziecko zaczyna mówić. Wystąpienie wady twarzy jest również bardzo prawdopodobne, podobnie jak problemy z jedzeniem.
Dodatkowo może prowadzić do zmian samego kciuka, takich jak modzele, wypryski i deformacje. Ssanie kciuka zwiększa również ryzyko zatrucia lub infekcji.
Po trzech latach dzieci nie mają problemów ze swobodnym poruszaniem się po domu. Oznacza to, że mogą dotrzeć w miejsca, w które wcześniej nie byli w stanie i dosięgnąć różnych niebezpiecznych dla ich zdrowia substancji. Wreszcie, jako nawyk odrzucany przez społeczeństwo, może wywoływać problemy emocjonalne.
Staraj się także, by Twoje dziecko unikało obgryzania paznokci. Oprócz zwiększania ryzyka zakażeń wraz z wiekiem dzieci, wiąże się to z innymi zagrożeniami, takimi jak infekcje, brodawki i problemy z zębami.
Dzieci obgryzające paznokcie mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności. I również jest to nawyk, który może prowadzić do problemów emocjonalnych.