Rodzaje sutków a karmienie piersią

Rodzaje sutków a karmienie piersią

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2018

Istnieją różne rodzaje sutków, każdy o własnej specyfice i anatomii. Oczywiście należy jasno powiedzieć, że posiadania danego rodzaju sutków nie wiąże się na ogół z żadnymi znacznymi korzyściami czy wadami.

Mówiąc krótko, każda kobieta powinna znać swoje własne ciało i nauczyć się dbać o sutki, szczególnie podczas karmienia piersią. Aby ułatwić to zadanie, poniżej omawiamy różne rodzaje sutków.

Pięć rodzajów sutków i ich charakterystyka

1. Pospolite sutki

Pospolite sutki są tak nazywane, ponieważ są obecne u większości kobiet. W stanie normalnym, czyli gdy kobieta nie przechodzi laktacji, ten rodzaj sutka wystaje na kilka milimetrów od otoczki.

W przypadku stymulacji poprzez dotyk, różnice temperatur, stan umysłu lub karmienie piersią jego wielkość łatwo się powiększa.

2. Płaskie sutki

Ten rodzaj sutków wystaje tak dyskretnie, że wydaje się tworzyć płaską powierzchnię w stosunku do otoczki.

Jednak w obliczu jakiejkolwiek stymulacji lub karmienia piersią reagują one tak samo jak powszechne sutki. Ich szczególną cechą jest to, że zazwyczaj są krótsze lub mniej wyróżniające się.

3. Nabrzmiałe sutki

Nabrzmiałe sutki wyglądem bardzo przypominają płaskie sutki, ponieważ brodawki nie wystają zbytnio ponad otoczkę.

Jednakże nabrzmiałe sutki szybko się kurczą w reakcji na jakąkolwiek stymulację. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety z nabrzmiałymi sutkami miewają problemy podczas karmienia piersią.

Rodzaje sutków a karmienie piersią

4. Odwrócone sutki

Odwrócone sutki przypominają wgłębienia, ponieważ są „zatopione”. W zasadzie można je łatwo poprawić za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Pamiętaj, że sukces karmienia piersią po części zależy od stanu sutków matki.

Obecnie znane są trzy stopnie inwersji brodawki i istnieją odpowiednie terapie dla nich:

  • W pierwszym stopniu inwersji nie występują istotne przeszkody w kanałach mlecznych. Jest to najlepszy scenariusz dla karmienia piersią, ponieważ przyszła mama może normalnie karmić piersią po zabiegu poprawy sutków.
  • W drugim stopniu inwersji występują niewielkie przeszkody w przewodach mlecznych. W takich przypadkach karmienie piersią może być możliwe, ale kobieta będzie miała trudności i może odczuwać ból podczas karmienia piersią.
  • Niestety, w trzecim stopniu inwersji kanały mleczne są całkowicie ograniczone i karmienie piersią jest niemożliwe.

Pospolite sutki są tak nazywane, ponieważ są obecne u większości kobiet. W stanie normalnym, czyli gdy kobieta nie przechodzi laktacji, ten rodzaj sutka wystaje na kilka milimetrów od otoczki.

5. Jednostronne sutki

Kobiety z jednostronnymi sutkami mają normalny sutek i odwrócony sutek.

Ogólnie rzecz biorąc, można obejść częściową lub całkowitą niedrożność odwróconej brodawki sutkowej, zmieniając pozycję podczas karmienia piersią i ostrożnie wykorzystując drugi sutek, by dostarczyć dziecku mleko.

Jak rozpoznać odwrócony sutek?

Wiele kobiet nie wie, że ma odwrócone sutki, ponieważ przywykły do ​​wyglądu własnych piersi.

Łatwo jest jednak rozpoznać, czy posiadasz odwrócony sutek za pomocą prostej metody domowej. Na początek delikatnie naciśnij obszar sutka, który znajduje się około 3 centymetrów od otoczki.

Jeśli sutek nieznacznie powiększy się lub będzie wystawać z otoczki, jest to możliwa oznaka pseudoinwersji. Ale jeśli nadal pozostaje zatopiony, prawdopodobnie masz do czynienia z odwróconym sutkiem drugiego lub trzeciego stopnia.

Rodzaje sutków i karmienie piersią

Chociaż wszystkie rodzaje sutków wpływają na swój sposób na karmienie piersią, nie jest to jedyny aspekt decydujący. Kobiety o powszechnych sutkach również mogą mieć problemy podczas karmienia piersią lub podczas produkcji mleka.

W czasie karmienia piersią każda kobieta miewa trudności i musi znaleźć własne rozwiązania, zawsze z pomocą lekarza.

Rodzaje sutków - wpływ na karmienie piersią

Wiele dzieci ma trudności z chwytaniem i ssaniem płaskich, spuchniętych lub pseudoodwróconych sutków. W tych przypadkach istnieją urządzenia, które pomagają wysunąć sutki.

Jednak niektóre dzieci mogą odrzucić urządzenie. W takich przypadkach matka powinna spróbować odtworzyć działanie urządzenia własnymi rękami.

Z drugiej strony, powszechne, ale duże sutki mogą powodować odruch wymiotny z powodu tarcia na podniebienie dziecka. W takich przypadkach zadaniem matki jest bardzo ostrożne unikanie umieszczania w ustach dziecka całego sutka.

Kobiety z odwróconymi sutkami drugiego stopnia na ogół mają większe problemy z karmieniem piersią. Ilość mleka można zostać zmniejszona przez przeszkody, które mogą powodować silniejsze ssanie i powodować ból w piersiach.

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku inwersji trzeciego poziomu karmienie piersią jest niemożliwe.

Teraz kiedy znasz różne rodzaje sutków, prawdopodobnie potrafisz zidentyfikować, który z nich posiadasz. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji piersi i konsultacji z lekarzem w wymagających tego przypadkach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Smith, V. (2015). Interventions for treating painful nipples among breastfeeding women. Practising Midwife. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007366.pub2
  • Kent, J. C., Ashton, E., Hardwick, C. M., Rowan, M. K., Chia, E. S., Fairclough, K. A., … Geddes, D. T. (2015). Nipple pain in breastfeeding mothers: Incidence, causes and treatments. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph121012247
  • Dennis, C.-L., Schottle, N., Hodnett, E., & McQueen, K. (2012). An All-Purpose Nipple Ointment Versus Lanolin in Treating Painful Damaged Nipples in Breastfeeding Women: A Randomized Controlled Trial. Breastfeeding Medicine. https://doi.org/10.1089/bfm.2011.0121

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.