Pierwsza miesiączka po porodzie - co powinnaś wiedzieć?
Pierwsza miesiączka po porodzie nie zawsze pojawia się wtedy, gdy się jej spodziewamy. Co więc powinnaś wiedzieć jeśli chodzi o ten temat? Czym będzie charakteryzowała się pierwsza miesiączka po porodzie?
Powrót do normalności po po porodzie jest trudnym zadaniem. Twoje ciało, poddane wielkiej presji, zmianie, wysiłkowi i bólowi, potrzebuje czasu, aby powrócić do normalności. To samo dzieje się z cyklem menstruacyjnym. W Twoim organizmie zaszła seria zmian hormonalnych, które miały dać Ci znać, że jesteś w ciąży. Po porodzie jednak Twoje ciało musi zrozumieć, że nie ma już w Tobie dziecka.
Normalność zostanie osiągnięta z czasem, ale musisz się wykazać cierpliwością. Nie wszystko, co usłyszysz lub przeczytasz wydarzy się w Twoim przypadku, co nie znaczy, że coś jest nie tak. Musisz szanować własne ciało i proces jego powrotu do stanu normalności.
Pierwsza miesiączka po porodzie
Po pewnym czasie ciało powróci do poprzedniego stanu. Hormony regulujące cykl menstruacyjny pozostają na niskim poziomie, ponieważ po porodzie nadal wydzielane są te, które pomagają w karmieniu piersią. Prolaktyna jest hormonem odpowiedzialnym za indukowanie produkcji mleka. Ten sam hormon hamuje czynność jajników, zapobiegając ponownemu rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego.
Na poziomie fizycznym, tak zwana “kwarantanna” występująca po porodzie, charakteryzuje się powrotem wszystkich narządów wewnętrznych do stanu sprzed ciąży. Podczas kwarantanny cykl menstruacyjny nie został aktywowany, więc miesiączka po porodzie jeszcze nie występuje.
Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?
Pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć jest to, że nie ma dokładnej daty określającej kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Każda kobieta jest wyjątkowa i nie istnieje żadna uniwersalna reguła, która rządzi nami wszystkimi.
Wykazano, że karmienie piersią może opóźnić pierwszy okres. To niekoniecznie oznacza, że w ogóle nie będziesz miała okresu podczas karmienia piersią, ale przynajmniej pojawi się on trochę później. Szacuje się, że u kobiet, które nie karmią piersią, cykle stają się normalne około 7–8 tygodni po porodzie. Jednak w przypadku matek karmiących piersią, cykl jest zwykle opóźniony o co najmniej trzy miesiące.
Pierwsza miesiączka po porodzie
W okresie poporodowym może dojść do dużej utraty krwi. Nie jest to jednak miesiączka. Jest to normalne krwawienie w okresie połogu, znane jako lochia. Celem połogu jest pomoc w usunięciu resztek łożyska, śluzu szyjkowego i innych wydzielin.
Pierwsza miesiączka po porodzie prawdopodobnie nie będzie taka sama jak w poprzednich cyklach. Ciało uległo wielkim zmianom, więc prawdopodobnie okres będzie bardziej bolesny, a nasilenie krwawienia nieregularne. Nie martw się, to zuełnie normalne.
Ciekawostką jest, że pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się bez owulacji. Zjawisko to sprawia, że wiele kobiet ufa, że w tym czasie nie jest w stanie zajść w ciążę. Skąd jednak wiemy, czy komórka jajowa została uwolniona, czy nie? Po prostu nie wiemy. Eksperci zalecają ostrożność podczas uprawiania seksu po porodzie.
Czy miesiączka wpływa na karmienie piersią?
Nie, okres nie wpływa na karmienie piersią. Możesz karmić piersią i miesiączkować, bez jakichkolwiek zmian w jakości mleka. Jeśli chodzi o ilość wyprodukowanego mleka, może się ona nieco zmniejszyć podczas menstruacji, ale nie jest to znacząca zmiana.
Oczywiście, jeśli zauważysz, że ilość mleka zmniejszyła się tak bardzo, że nie pozwala na odpowiednie karmienie dziecka, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Specjalista poinformuje Cię, co należy zrobić w tym przypadku i doradzi najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramos, A; Rodríguez, F; Jordán, M. Cuidados en el puerperio normal. Intervenciones en el embarazo, parto y puerperio Tema 2. Cuidados en el puerperio normal. 519-545. [Disponible en línea].
- Cabrera, S. (2010). Hemorragia Posparto. Revi Per Ginecol Obstet. 2010; 56:23-31. https://doi.org/10.1016/j.ogc.2007.06.007
- Sabattini, L. (2008). Hemorragia posparto precoz. Progresos de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.1016/S0304-5013(08)72321-5