Obolałe i spękane sutki – leczenie i zapobieganie

Obolałe i spękane sutki – leczenie i zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia, 2018

Obolałe i spękane sutki mogą pojawić się podczas karmienia piersią z wielu różnych powodów. Najczęściej wywołuje je zła postawa ciała, która wywiera zły wpływ na karmienie piersią.

Obolałe i spękane sutki to problem wielu mam karmiących piersią. Chociaż takie pękanie ma różnorakie przyczyny, istnieją sposoby, by mu zapobiegać i je leczyć.

W tym artykule opiszemy wszystko, co powinnaś wiedzieć o leczeniu i zapobieganiu pękaniu i bólowi sutków.

Rozpoczęcie karmienia piersią to moment, w którym zaczyna się tworzyć wyjątkowa więź między mamą a dzieckiem. Jednak ten piękny akt może również być problematyczny.

Wiele trudności i problemów może odebrać część (choć nie całość) magii obecnej w tym niesamowitym etapie Waszego życia.

Jeden z najczęściej występujących problemów to obolałe i spękane sutki podczas karmienia lub po nim. To zjawisko może mieć wiele przyczyn.

Co wywołuje obolałe i spękane sutki

  • Infekcja sutków lub gruczołów mlekowych. Jeśli odczuwasz silny, przeszywający ból, a dziecko musi włożyć wiele wysiłku w ssanie, skontaktuj się z lekarzem. Pobierze próbkę do analizy, by rozpoznać źródło zapalenia i znajdzie rozwiązanie.
  • Chwilowy ból fizjologiczny. Mleko będzie pojawiało się stopniowo przez pierwsze kilka dni. Oznacza to, że na początku dziecko będzie musiało mocniej ssać, by się pożywić. Wraz z upływem dni karmienie stanie się mniej bolesne.
  • Zła postawa podczas karmienia piersią. Jeśli dziecko nie znajduje się w pozycji umożliwiającej bezproblemowe ssanie, to znaczy z ustami na sutku i części brodawki, ucisk w złych miejscach może prowadzić do bolesnego pękania skóry.
  • Zbyt szybkie odejmowanie dziecka od piersi. Lekko przyciśnij kącik ust dziecka palcem, wpuść powietrze i dopiero wtedy powoli odsuń dziecko.
  • Dysfunkcjonalne karmienie. Jeśli dziecko ma podwijający się język lub krótkie wędzidełko, ssanie może nie być skutecznie. To z kolei może wywołać ból u karmiącej mamy.

Należy podkreślić, że karmienie piersią samo w sobie nie powinno być bolesne. Jakikolwiek dyskomfort, który mama czuje podczas karmienia, to sygnał, że powinna sprawdzić, czy wszystko jest w porządku lub zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Jak uniknąć obolałych, spękanych sutków

Po pierwsze powinnaś sprawdzić, czy dziecko ssie poprawnie. Jeśli znajduje się w dobrej pozycji i dobrze ssie, karmienie piersią nie powinno boleć.

Istnieją profesjonaliści, którzy specjalizują się w pomaganiu nowym mamom mającym problem z karmieniem. Warto się z nimi skontaktować.

Leżąca mama karmiąca dziecko, przykładająca rękę do czoła

Aby uregulować ilość mleka w piersiach powinnaś często karmić. Sprawi to, że będziesz od samego początku wytwarzać odpowiednią ilość mleka i unikniesz pełnych i obolałych piersi. Możesz też używać specjalnego laktatora.

Jeśli masz problem ze znalezieniem pozycji podczas karmienia, poszukaj podpowiedzi jak pomóc dziecku skuteczniej ssać.

Stowarzyszenia promujące karmienie piersią często udzielają podpowiedzi pomagających uniknąć różnych problemów, między innymi asymetrycznego chwytu i pozycji leżącej, która pomaga dziecku bezboleśnie ssać.

Jeśli dokuczają Ci obolałe i spękane sutki z powodu podwiniętego języka, poszukaj pozycji, która pozwoli dziecku lepiej ssać.

Czy można zapobiegać pękaniu i bólowi sutków?

Ponieważ spękane i obolałe sutki pojawiają się w wyniku problemów z karmieniem, kremy lub balsamy do skóry im nie zapobiegną. Mogą jednak pomóc w leczeniu takich problemów.

Jednak podkreślimy to jeszcze raz: aby karmienie piersią stało się wygodniejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka, musisz zająć się źródłem problemu. Jeśli zrobisz to na samym początku, będziesz w stanie zapobiec pojawieniu się kłopotów.

Obolałe i spękane sutki na piersiach kobiety

Okazuje się, że pomocne jest rozprowadzenie odrobiny oliwy z oliwek na sutek i brodawkę i zostawienie jej do wchłonięcia.

W przeszłości często zalecano wcieranie odrobiny mleka z piersi w obszar objęty zmianami. Jednak jeśli cierpisz na infekcję bakteryjną, może to pogorszyć sytuację.

Myj delikatnie piersi wodą i unikaj mydła, które może usuwać naturalną warstwę ochronną skóry.

Pamiętaj, że karmienie dziecka piersią jest kluczowe w pierwszych miesiącach życia dziecka. Za wszelką cenę postaraj się z niego nie rezygnować.

Jeśli cierpisz z powodu wyżej wspomnianych problemów, bądź cierpliwa i zasięgnij porady lekarskiej, a szybko się ich pozbędziesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.