Karmienie dzieci poniżej trzeciego roku życia - 13 porad

Karmienie dzieci poniżej trzeciego roku życia - 13 porad

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2018

W poniższym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki jak poprawić karmienie dzieci poniżej trzeciego roku życia. Stosowanie się do nich sprawi, że Twoje dziecko będzie zdrowe i silne. Dieta dziecka jest bardzo istotna. Zrównoważone żywienie zapewnia zdrowie i chroni przed chorobami przewlekłymi.

W trakcie pierwszego roku życia zaleca się karmienie dzieci piersią. Można je kontynuować do drugiego roku życia. Mleko matki posiada wiele substancji odżywczych i składników, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Wraz z ukończeniem 6 miesiąca życia możesz zacząć urozmaicać karmienie dziecka wprowadzając nowe dodatkowe pokarmy. Jednak mleko matki powinno dalej stanowić główne źródło wartości odżywczych. Można również używać mleka modyfikowanego.

Czytaj dalej, jeśli interesuje Cię karmienie dzieci.

Karmienie dzieci poniżej 3 roku życia – wskazówki

Karm dzieci, kiedy tego chcą

Jeśli dziecko nadal je mleko matki, pozwól mu jeść zawsze, kiedy ma na to ochotę.

Nie dawaj im pić z butelki napojów słodzonych cukrem

Nie używaj butelki ze smoczkiem do podawania dzieciom słodkich napojów, np. soków z kartoników. Zwiększają one ryzyko powstawania próchnicy.

Nie zmuszaj dzieci do jedzenia, jeśli tego nie chcą

Jeśli dziecko nie chce jeść danego pokarmu albo nie chce kontynuować jedzenia, nie należy go zmuszać. Samo powinno zdecydować, co chce jeść i czy chce więcej.

Zdrowe drugie śniadanie - dziecko je jogurt

Gdy dziecko ukończy 1 rok życia, sadzaj je przy stole

Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko może siedzieć przy stole i jeść z całą rodziną. Na początku będzie potrzebowało pomocy, ale szybko nauczy się jeść samodzielnie. Wspólne spożywanie posiłków pomoże scementować więzi rodzinne.

Zabawa jedzeniem i dotykanie go odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka

Dzieci właśnie tak się uczą. Będą powoli rozwijały swoje umiejętności. Dla lepszego rozwoju dziecka, musi ono mieć szansę na zabawę i dotykanie jedzenia.

W wyniku takiej zabawy może powstać bałagan, który będziesz musiała posprzątać. Mimo wszystko istotne jest, by dać dzieciom szansę na samodzielne jedzenie. Dzięki temu szybko się tego nauczą.

Zmniejsz ilość gotowego jedzenia

Jedzenie typu fast food (pizza, hamburgery) posiada tłuszcze nasycone, cukry i sól. Powinnyśmy dawać dzieciom najzdrowsze i najbardziej naturalne jedzenie, jakie tylko możemy nabyć.

Pilnuj jedzenia śniadania

Dzieci zawsze powinny jeść śniadanie. Staraj się, by było zdrowe i urozmaicone.

Unikaj orzechów do 4 roku życia

Orzechy (migdały, orzechy ziemne, laskowe, itp.) są bardzo niebezpieczne, bo można się nimi zakrztusić. Powinno się ich unikać dopóki dziecko nie ukończy czwartego roku życia, a gdy zacznie je jeść, musisz być zawsze czujna.

Karmienie dzieci – jak często?

Dzieci muszą jeść często. Powinny dostawać zdrowe i pożywne przekąski pomiędzy posiłkami. Dzięki temu nie będą miały ochoty na niezdrowe jedzenie (chipsy, słodzone soki, ciasteczka, itp.).

Aktywność fizyczna

Oprócz zdrowej diety istotna jest również aktywność fizyczna. Od pierwszego do trzeciego roku życia przybiera ona formę gier. Pozwól dzieciom grać i bawić się. Dołącz do nich i ciesz się wspólnie spędzanym czasem.

Niech pomogą Ci w zakupach

Wraz z ukończeniem 2 roku życia dzieci mogą zacząć pomagać w zakupach. Mogą również przyłączyć się do Ciebie podczas gotowania (myć warzywa, wyciskać cytrusy, układać składniki na kanapkach, segregować rzeczy, itp.). Pozwól im pomóc, ale zawsze miej na nie oko.

Nie nagradzaj ani nie karz dziecka jedzeniem

Nie nagradzaj dobrego zachowania słodyczami i smakołykami. Nie karz dziecka zabraniając mu jedzenia. Powinnaś chwalić jego dobre zachowanie i zawsze grzecznie prosić je o pomoc. Zawsze używaj słów “proszę” i “dziękuję”. Dzieci błyskawicznie uczą się obserwując dorosłych. Musimy o tym pamiętać i starać się dawać dobry przykład.

Dbaj, by dieta była zdrowa i zbilansowana

Wykształcenie nawyku jedzenia zdrowych pokarmów jest bardzo istotne. Dzieciństwo to okres, w którym dziecko uczy się, co to znaczy jeść zdrowo.

Wiesz już, jak powinno wyglądać karmienie dzieci. Postaraj się skorzystać z powyższych wskazówek i zadbaj o to, by Twoje dziecko było zdrowe. Kiedy wypracujesz odpowiedni sposób postępowania, zdrowe jedzenie stanie się proste, łatwe i przyjemne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Triantis V., Bode L., Joost van Neerven RJ., Immunological effects of human milk oligosaccharides. Front Pediatr, 2018.
  • Fidler Mis N., Braegger C., Bronsky J., Campoy C., et al., Sugar in infants, children and adolescents: a position paper of the european society for paediatric gastroenterology, hepatology and nutrition committee on nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2017. 65 (6): 681-696.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.