Jak sterylizować butelki – kilka podpowiedzi
Wiele kobiet korzysta z butelek za smoczkiem dla dzieci, ponieważ decydują się nie karmić piersią lub nie mogą tego czynić z powodów zdrowotnych. Używanie gumowych smoczków i butelek wiąże się z koniecznością utrzymania higieny. Dlatego też w tym artykule podpowiemy, jak sterylizować butelki.
Gdy dziecko przybywa na świat, rodzice odczuwają ogromną radość, ale jednocześnie spada na nich wiele obowiązków wiążących się z koniecznością zachowania ostrożności. Doskonałym przykładem jest kwestia karmienia dziecka. Często wiąże się z nią pytanie jak sterylizować butelki i smoczki, by nie zaszkodzić dziecku.
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla znaczenie karmienia piersią podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Jednak niektóre mamy wolą nie karmić piersią, a inne z różnych powodów nie mogą tego robić. W takim wypadku używają mleka zastępczego wlewanego do butelek ze smoczkiem.
Jak sterylizować butelki? Czy to konieczne?
Sterylizowanie butelek jest konieczne. Kiedy dziecko się rodzi, nie ma całkowicie rozwiniętego układu immunologicznego.
Oznacza to, że nie ma odpowiedniego poziomu zabezpieczeń przed infekcjami, wymiotami czy biegunką. Dlatego też sterylizowanie butelek jest bardzo ważne.
Istnieje wiele sposobów na sterylizację butelek i smoczków. Wszystkie są skuteczne i można je wykorzystywać w zależności od potrzeb i możliwości. Przed sterylizacją należy koniecznie umyć ręce używając mydła i wody. Dzięki temu unikniesz przenoszenia zarazków.
Rodzaje sterylizatorów butelek
Oto najczęściej spotykane sposoby sterylizacji butelek:
1. Sterylizacja butelek wrzątkiem
To jeden z najbardziej dostępnych dla każdego sposobów, w jaki można sterylizować butelki. Powinnaś zagotować wodę w garnku i włożyć do niej butelki, smoczki, gryzaki, itp. Chociaż to najbardziej ekonomiczny sposób, zajmuje dużo czasu.
Używając takiej tradycyjnej metody, butelki powinny zostać w gotującej się wodzie przez około 20 minut. Kiedy już są wysterylizowane, należy ich natychmiast użyć do karmienia. W przeciwnym wypadku efekt sterylizacji zostanie utracony.
2. Elektryczny sterylizator parowy
Na rynku można znaleźć najróżniejsze parowe sterylizatory butelek. Mają zróżnicowaną pojemność i mieszczą zazwyczaj od czterech do sześciu butelek. To bardzo przydatne, bo dezynfekują kilka elementów jednocześnie.
Elektryczny sterylizator parowy jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy, że umieścisz butelki w środku i przyciśniesz przycisk “start”. Kiedy sterylizacja dobiegnie końca, butelki można przechowywać w tym samym pojemniku, w którym były sterylizowane.
3. Sterylizowanie butelek w mikrofalówce
Ten rodzaj urządzenia jest bardzo praktyczny i dość często wybierany. Aby go użyć, musisz umyć butelki, włożyć je do sterylizatora, dolać wody i wstawić do mikrofalówki.
Takie modele są lekkie i ekonomiczne. Mają różną pojemność i mieszczą od dwóch do sześciu butelek. Nadają się również do sterylizowania smoczków i innych rzeczy dziecka. Są dość tanie, a do ich użycia potrzebujesz jedynie mikrofalówki.
“Przed sterylizacją należy koniecznie umyć ręce używając mydła i wody. Dzięki temu unikniesz przenoszenia zarazków.”
4. Chemiczna sterylizacja butelek
Znana jak sterylizacja butelek na zimno. Rozpuszczasz tabletkę w zimnej wodzie, a ona sterylizuje wodę. Ogromną wadą tej metody jest długi czas oczekiwania. Proces zajmuje od 30 do 60 minut.
Przemawia za nią to, że jest łatwa w użyciu, zwłaszcza przez rodziny, które podróżują. Nie wymaga dostępu do elektryczności ani nie stanowi zagrożenia dla innych, bo proces przebiega w zimnej wodzie.
5. Samosterylizujące się butelki
To bardzo praktyczny wybór, gdy nie masz pod ręką urządzeń do sterylizacji. Wystarczy, że wlejesz do nich wodę, wstawisz do mikrofalówki, włączysz, a butelki się wysterylizują. Nie są drogie i są bardzo pomocne w trudnych sytuacjach.
Jak czyścić i przechowywać sterylizator butelek?
Warto pamiętać, by codziennie upewnić się, że na spodzie sterylizatora nie zostały resztki wody po jego użyciu. Zanim włożysz butelki i smoczki do sterylizatora, porządnie je wytrzyj, bo w wilgotnym środowisku szybko rozwijają się bakterie.
Po skorzystaniu z urządzenia, które wybierzesz, musisz poczekać, aż butelki wystygną, zanim je wyjmiesz. Ważne, abyś także usunęła wodę, by zapewnić czystość i suchość, oraz wyłączyła sterylizator i odłączyła go od prądu.
Zaleca się, by raz w tygodniu dokładnie wyczyścić wewnętrzne kratki i pokrywę sterylizatora. Warto przetrzeć go z zewnątrz wacikiem nasączonym w alkoholu. Nie zapomnij o czyszczeniu plastikowej części kabla i wtyczki.
Raz na miesiąc dobrze jest wlać do sterylizatora mieszankę wody i octu, a następnie go włączyć. Ocet ma działanie dezynfekujące i pomaga dokładnie wyczyścić sterylizator.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rutala WA., Weber DJ., Disinfection, sterilization, and antisepsis: an overview. Am J Infect Control, 2016. 44: 1-6.
- Zulauf KE., Green AB., Nguyen BA., Jagdish T., et al., Microwave generated steam decontamination of N95 respirators utilizing universally accessible materials. mBio, 2020.