Jak pozbyć się flegmy z nosa i ust niemowlęcia

Jak pozbyć się flegmy z nosa i ust niemowlęcia

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2019

Flegma to gęsta płynna substancja, która często pojawia się podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. U dzieci w bardzo młodym wieku jest to normalne zjawisko. Jednak wielu rodziców nie wie, jak pozbyć się flegmy i zaczyna się niepokoić, zwłaszcza gdy jest jej dużo lub objawy nawracają. Dlatego podpowiadamy jak pozbyć się flegmy z nosa i ust niemowlęcia.

Kaszel, bezsenność, trudności w oddychaniu, a nawet wymioty są jednymi z najczęstszych konsekwencji zalegania flegmy. Ta żelopodobna substancja tworzy się w drogach oddechowych Twojego malucha. Jest powszechnie znana jako „smarki”, gdy wydzielina pochodzi z nosa. Kiedy wychodzi z gardła lub ust, nazywa się „flegmą”.

Smarki i flegma często są objawami grypy, chociaż mogą być również wywołane przez przeziębienie.

Flegma to substancja, która działa jak linia obrony i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Służy jako środek poślizgowy w celu zmniejszenia podrażnień, a także łapie zarazki. Dlatego flegma sama w sobie nie jest szkodliwa.

Powikłania, które może wywołać flegma

Małe dzieci nie nabyły jeszcze umiejętności plucia i wydmuchiwania nosa, aby samodzielnie pozbyć się zalegającego śluzu. W wyniku tego pojawia się kaszel i dyskomfort.

Lepka substancja kumuluje się, powodując zatory w nosie, gardle, a nawet w uszach. Może to prowadzić do infekcji, stanów zapalnych i ogólnego dyskomfortu.

Flegma może również wpływać na płuca. Jeśli występuje w znacznej ilości, może zakończyć się zakażeniem płuc lub obrzękiem płuc.

Ale nie ma potrzeby wpadania w panikę. Flegma rzadko prowadzi do poważnej choroby.

Innym objawem, który może się pojawić, jest zmiękczenie stolca. Ponieważ dziecko jeszcze nie potrafi pluć, połyka flegmę, która z kolei wypełnia jego brzuch. Jeśli tam pozostanie, może wywoływać nudności, a nawet wymioty. Zatem znalezienie flegmy w zabrudzonych pieluszkach dziecka nie jest wcale takie złe.

Chore dziecko

Wizyta u lekarza

Zabranie malucha do pediatry nigdy nie jest złym pomysłem.

Jeśli objawy nie ustępują lub dołączają do nich inne objawy, takie jak gorączka lub przewlekły kaszel, zdecydowanie powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Zasadniczo lekarz Twojego dziecka zleci testy laboratoryjne, aby wykluczyć inne powiązane choroby. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, to jest mało prawdopodobne, że lekarz przepisze leki, aby pozbyć się flegmy.

Niezależnie od tego, czy leczenie jest konieczne, czy nie, specjalista udzieli porady dotyczącej właściwego sposobu złagodzenia objawów.

Na przykład lekarz może zalecić zastosowanie roztworu soli fizjologicznej lub pary prysznicowej, aby pomóc maluchowi poczuć się lepiej.

Jak pozbyć się flegmy i śluzu domowymi sposobami

Kluczowe jest zachowanie spokoju. Utrzymywanie jamy nosowej i ust dziecka w czystości jest zwykle prostym zadaniem.

Roztwór soli fizjologicznej jest bardzo pomocny i można go kupić w dowolnej lokalnej aptece w aerozolu, płynie lub kroplach.

Najlepiej poszukać miejsca, w którym można położyć dziecko na boku. Następnie przytrzymaj jego ramiona, aby uniemożliwić mu odpychanie Twoich rąk.

Następnie włóż aplikator całkowicie do nosa dziecka i ściśnij, uwalniając roztwór soli fizjologicznej. Poczekaj kilka sekund, a następnie powtórz proces w drugim nozdrzu.

Wydzielina z nosa

Roztwór soli fizjologicznej miesza się z wydzieliną w nosie dziecka, po czym mieszanina wydostaje się na zewnątrz.

Dobrze jest mieć pod ręką gazę, aby móc natychmiast wytrzeć wydzielinę. Zabieg może przestraszyć Twoje dziecko, więc przygotuj się, aby pocieszyć je tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli w drogach oddechowych dziecka nadal znajduje się śluz, użyj gruszki lub aspiratora do nosa, aby odessać pozostały płyn. Jeśli jeszcze nie masz takiego urządzenia, również znajdziesz je w lokalnej aptece.

Jeśli używasz gruszki, ściśnij ją, by opróżnić ją z powietrza, a następnie zatkaj jedną dziurkę nosową dziecka i włóż wypustkę do drugiej. Zwolnij ucisk na gruszce, aby wydzielina została wciągnięta do jej wnętrza.

W przypadku aspiratora nałóż zatyczkę aspiratora na jego tubę i przyłóż końcówkę tuby aspiratora do nosa dziecka. Powstałe podciśnienie pozwala pozbyć się flegmy z nosa.

Gruszki i aspiratory do nosa są bardzo skutecznymi narzędziami, jednak nie należy ich zbyt często używać. Aby uniknąć podrażnień dróg oddechowych, należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

Usuwanie śluzu z gardła

Chociaż gruszki i aspiratory do nosa są najczęściej stosowane, by pozbyć się flegmy z nosa, działają również w celu usunięcia śluzu z gardła.

Podobnie jak w przypadku oczyszczania nosa gruszką, ściśnij bulwę, a następnie umieść końcówkę na końcu języka. Zwolnij ucisk, aby pozbyć się flegmy znajdującej się w buzi dziecka.

Postaraj się to zrobić tak szybko, jak to możliwe, aby nie wywoływać odruchu wymiotnego ani samych wymiotów.

Inna metoda usuwania śluzu polega na użyciu palców. Owiń palec wskazujący jałową gazą i delikatnie wprowadź jego końcówkę do ust dziecka na kilka sekund.

Nie ma potrzeby wywierania nacisku – po prostu delikatnie wyjmij palec, a zobaczysz, że płyn przywarł do gazy.

Ogólne zalecenia

Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka jest kluczowe, by unikać flegmy.

Regularne dostarczanie płynów rozrzedza śluz. Ponadto wspomaga trawienie i zapobiega wysychaniu gardła i nosa Twojego malucha.

Pamiętaj, że dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy powinny pić tylko mleko matki lub mleko modyfikowane.

Ciepłe kąpiele mogą również zapewnić ulgę i chronić usta i nos dziecka.

Wreszcie, doskonałym pomysłem jest użycie nawilżacza. Możesz nawet dodać mentolowe zioła do nawilżacza, dzięki czemu ta technika jest jeszcze bardziej skuteczna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nasal hygiene. CHU Sainte-Justine. Le centre hospitalier universitaire mère-enfant. Université de Montréal. [Online].
  • Runny nose in the child care setting (the snuffy child or green gooky nose). Health and Safety Notes. California Childcare Health Program. [Online].
  • Delbem, Alberto & F Cunha, R & Vieira, AE & L. G. Ribeiro, L. (1999). Treatment of mucus retention phenomena in children by the micro-marsupialization technique: Case reports. Pediatric dentistry. 22. 155-8.
  • Rogers, D. Pulmonary mucus: pediatric perspective. Pediatric Pulmonology. 2003. https://doi.org/10.1002/ppul.10322

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.