Dziecko zostało użądlone przez osę - co zrobić?
Czy wiesz, co należy zrobić gdyby Twoje dziecko zostało użądlone przez osę? Użądlenia owadów to jedno z głównych zmartwień rodziców. Strach wynika często z faktu, że nie wiemy, jakie kroki należy podjąć w takim wypadku i jak może zareagować organizm dziecka.
Czasami nasuwa się pytanie, czy należy zabrać dziecko na pogotowie czy też może wystarczy pomóc mu w warunkach domowych. Nie wszyscy znają też objawy, jakie występują gdy dziecko zostało użądlone przez osę. Stąd też tak wiele wątpliwości.
Ukąszenia przez owady występują najczęściej wiosną i latem. Wtedy też właśnie dzieci znacznie częściej wychodzą z domu, żeby bawić się na świeżym powietrzu, co z kolei dodatkowo zwiększa ryzyko ukąszenia.
Dlatego też w dzisiejszym artykule podamy Ci rozwiązanie tego problemu i sposób postępowania w razie ukąszenia. Dzięki temu jako rodzice przygotujecie się na jakikolwiek nagły wypadek.
Poznaj swojego wroga
Po pierwsze nie trać głowy i nie popadaj w panikę. Musisz pamietać, że nawet jeśli Twoje dziecko ma alergię na jad os czy pszczół, po ukąszeniu będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na zadziałanie i udzielenie pomocy dziecku. Teoretycznie w większości przypadków pierwsza pomoc nie jest bardzo skomplikowana.
Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć jest rozpoznanie wroga, z jakim masz do czynienia. Osy należą do tej samej rodziny co pszczoły. W odróżnieniu od nich jednak mają gładkie żądło, które nie zostaje w skórze osoby użądlonej. Stąd też są w stanie żądlić wielokrotnie. To ważny fakt. Dlaczego?
Otóż wielokrotne użądlenie może skomplikować udzielanie pierwszej pomocy. Dziecko otrzymuje bowiem większą dawkę jadu. Stąd też jeśli dziecko zostało użądlone przez osę, może mieć silniejszą reakcję alergiczną niż w przypadku użądlenia przez pszczołę. Dla tej drugiej bowiem jednokrotne użądlenie zawsze kończy się śmiercią.
W obu przypadkach podczas użądlenia owad wstrzykuje jad wywołujący silny ból i podrażnienie. Jeżeli jednak należycie oczyścisz ranę, nie przynosi to żadnych poważnych konsekwencji.
Co zrobić jeśli moje dziecko zostało użądlone przez osę?
Jeżeli Twoje dziecko zostało użądlone przez osę, oto co należy zrobić aby mu pomóc:
- Przede wszystkim dokładnie przemyj obszar dużą ilością czystej wody i mydła.
- Ukąszenie osy nie pozostawia po sobie żądła w skórze jak jest to w przypadku użądleń pszczoły. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zauważysz pozostałości po żądle, usuń je zdezynfekowaną pęsetą. Nie należy drapać okolic ukąszenia. Zapomnij też o ludowych przekonaniach na temat tego, że ssąc ranę usuniesz żądło i jad owada. Tylko zainfekujesz w ten sposób ranę i przysporzysz sobie więcej problemów.
- Aby uzyskać pewność, że nie ma zanieczyszczeń, ponownie zdezynfekuj całą ranę.
- Możesz nałożyć specjalny krem z dodatkiem amoniaku. Pomoże on zmniejszyć szczypanie, swędzenie i nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące ukąszeniom.
- Doskonałym sprzymierzeńcem w zmniejszaniu stanu zapalnego jest też lód aplikowany bezpośrednio na skórę.
- Jeżeli tylko podejrzewasz alergię a Twoje dziecko zostało użądlone przez osę, jeżeli pojawiły się trudności w oddychaniu, czerwone plamy na skórze i inne niepokojące objawy, koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na pogotowie aby zapobiec wstrząsowi.
“Choć osy podobnie jak pszczoły należą do rodziny błonkoskrzydłych, w odróżnieniu od nich mają gładkie żądło, które nie pozostaje w skórze użądlonej osoby”.
Czego na temat os należy nauczyć maluszka?
Oczywiście, nikt nie jest w jakiś sposób cudownie odporny na ukąszenia owadów. Z całą pewnością jednak zmniejszymy ryzyko jeśli nauczymy dziecko, że dokuczanie tym owadom i wystawianie się na ich ukąszenie może mieć bardzo bolesne konsekwencje.
Koniecznie zobacz też artykuł: Lęki 6-letnich dzieci: przyczyny i sposoby łagodzenia
Dlatego właśnie to takie ważne, żeby maluch wiedział:
- Nigdy nie naley niszczyć gniazda pszczół ani os. Ani bezpośrednio ani z daleka, na przykład przy użyciu kamieni. Dzieci mogą mylnie sądzić, że tego typu psoty z dystansu nie są szkodliwe, ale nic bardziej mylnego. Owady mogą swobodnie dogonić dziecko, żeby je pożądlić.
- Jeżeli owad się zbliżył, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, krzyczeć ani nerwowo machać rękami, gdyż tylko zwiększy to ryzyko użądlenia.
- W przypadku wyjścia na basen lub na plażę, rozsądne byłoby dokładne wytrzepanie ubrań przed ponownym założeniem ich – w razie gdyby osa lub pszczoła się tam w jakiś sposób dostała.
- Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu wiosną lub latem, najlepiej byłoby przechowywać żywność i przekąski w szczelnie zamykanych pudełkach – dotyczy to zwłaszcza słodyczy, ponieważ przyciągają one osy.
Jeżeli testy alergiczne wykazały, że Twoje dziecko ma silną alergię na ukąszenia owadów, koniecznie porozmawiaj z lekarzem pediatrą o środkach bezpieczeństwa i lekarstwach w jakie musisz się zaopatrzyć. Pomoże to skutecznie i szybko zadziałać w przypadku gdy byłaby konieczna natychmiastowa ingerencja.