Czy dziecko z astmą może uprawiać sport? Odpowiedź na to pytanie jest prosta!
Czy dziecko z astmą może brać udział w zajęciach sportowych? Jak najbardziej! Aktywność fizyczna pomaga małemu astmatykowi nauczyć się odpowiednio oddychać. Tak więc można powiedzieć, że sport to jeden ze sposobów, by pomóc dzieciom cierpiącym na tę chorobę.
Wiele dzieci chorych na astmę pragnie uprawiać określony sport, ale ich rodzice nie są pewni, czy dziecko z astmą może bezpiecznie podejmować wysiłek fizyczny.
Nie należy uniemożliwiać dzieciom z astmą uczestniczenia w ich ulubionych zajęciach sportowych. W przeciwieństwie do tego, co niektórzy sądzą, dziecko z astmą czerpie wiele korzyści z ćwiczeń fizycznych. Może to pomóc mu poprawić jego wydolność oddechową i utrzymać zdrową wagę.
Oczywiście jako rodzic lub opiekun musisz zawsze zachować ostrożność i ocenić warunki, w jakich będzie prowadzona aktywność sportowa.
Inne korzyści, jakie dziecko z astmą może czerpać z uczestnictwa w aktywnościach sportowych to dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także poprawa samooceny i pewności siebie. Jednocześnie udział w zajęciach sportowych z innymi dziećmi pomaga budować umiejętności społeczne.
Wystarczy upewnić się, że astma jest pod kontrolą, aby skorzystać ze wszystkich wyżej wymienionych korzyści. Zawsze należy mieć pod ręką niezbędne leki i regularnie odwiedzać lekarza specjalistę.
Czym właściwie jest astma?
Astma jest chorobą przewlekłą, która powoduje nadmierny kaszel, świszczący oddech i trudności w oddychaniu lub duszności. Są dzieci, u których astma pojawia się, kiedy po raz pierwszy uczestniczą w aktywności fizycznej lub wkrótce po jej podjęciu. Ten rodzaj astmy nazywa się astmą wywołaną wysiłkiem fizycznym lub astmą sportową.
Astma sportowa nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie, w tym przypadku aktywność fizyczna rzeczywiście przynosi korzyść dziecku. Korzyści te dotyczą zarówno stanu zdrowotnego, jak i mają pozytywny wpływ na stabilność emocjonalną.
Bardzo ważne jest, aby i dziecko i jego trener wiedzieli, kiedy powinno się ono zatrzymać na odpoczynek lub ukończyć trening.
Jakie dyscypliny sportowe powinno uprawiać dziecko z astmą
Istnieje wiele różnych zajęć sportowych i rekreacyjnych, w których może brać udział dziecko z astmą. Jednak najwłaściwszym wyborem będzie aktywność, którą dziecko lubi najbardziej.
W przeciwnym razie dziecko wykorzysta swój stan jako pretekst do rzucenia zajęć lub poddania się. Pamiętaj, że to, czy dziecko czuje się komfortowo i może cieszyć się zajęciami, jest niezwykle ważne.
Oprócz nurkowania z butlami ze sprężonym powietrzem (co nie jest zalecane), dziecko z astmą może uczestniczyć we wszelkiego rodzaju dyscyplinach sportowych. Miejmy jednak świadomość, że niektóre rodzaje sportów mogą bardziej sprzyjać atakom astmy niż inne i powinniśmy być ostrożni, aby rozpoznać objawy astmy na czas.
Jeśli dziecko z astmą toleruje fizyczne wymagania samej aktywności, nie trzeba podawać mu leków przed treningiem. Z drugiej strony, jeśli występują komplikacje, właściwą reakcją będzie podanie dziecku leku na 10 minut przed rozpoczęciem aktywności.
Dyscyplinami sportowymi, które z reguły wywołują najwięcej objawów astmy, są te, które wymagają stałego wysiłku w miarę upływu czasu. Aktywności takie jak trening siłowy, jazda na rowerze, lekkoatletyka, wspinaczka, koszykówka, rugby, piłka nożna, łyżwiarstwo czy hokej na lodzie wymagają dużego wysiłku. Gracze muszą zużywać dużo energii, jednocześnie mając niewiele okazji do odpoczynku.
Z drugiej strony, zajęcia aportowe takie jak gimnastyka, golf, pływanie i piłka wodna w krytym i podgrzewanym basenie, joga, spokojne przejażdżki rowerowe, turystyka, szermierka i sztuki walki (judo, karate, taekwondo) wiążą się z mniejszym ryzykiem wywołania ataku astmy, ponieważ podczas ich uprawnia, zawodnik naprzemiennie pracuje i odpoczywa.
Z powyższego wynika, że dziecko z astmą może uprawiać sport. Prowadzenie normalnego życia i regularne uczęszczanie do szkoły bez epizodów i objawów choroby jest w zupełności możliwe. Niezbędna jest tylko należyta ostrożność i opieka.
Co robić, aby dziecko z astmą mogło uczestniczyć w sporcie
- Ważne jest, aby dziecko z astmą rozgrzewało się przez 15 minut przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
- Należy za wszelką cenę unikać sytuacji, w której dziecko wykonuje jakiekolwiek ćwiczenia, przechodząc atak astmy.
- By upewnić się, że dziecko oddycha odpowiednio przez nos i usta, należy dopilnować, by jego kanały nosowe były oczyszczone.
- Dziecko powinno ćwiczyć umiarkowanie, aby jego ciało miało czas na dostosowanie się do ruchów i odpowiedniego rodzaju oddychania.
- Jeśli to możliwe, zawsze staraj się unikać zimnych i suchych środowisk, a także zanieczyszczonego otoczenia. Należy także unikać miejsc, w których występuje dym.
- Unikajcie intensywnych i długotrwałych ćwiczeń – zwłaszcza gdy dziecko nie jest w dobrej kondycji fizycznej lub nie jest zaznajomione z poziomem wysiłku, jakiego wymaga sport.
- Spotkajcie się ze specjalistą w leczeniu astmy. Jeśli uzna on to za konieczne, dziecko powinno zażyć przepisany lek przed wykonaniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zawsze warto rozważyć kroki, które opiekunowie mogą podjąć, aby uniknąć ataku.
Dziecko z astmą może uczestniczyć w szkolnych zajęciach sportowych, o ile nauczyciele są świadomi jego stanu. Personel szkoły powinien zadbać o to, by dziecko czuło się komfortowo w środowisku szkolnym.
Aktywność fizyczna jest niezbędna dla wzrostu i dobrego zdrowia dzieci. Ograniczanie uczestnictwa w zajęciach jest błędem, którego powinniśmy całkowicie unikać. Rozważ odpowiednie dyscypliny sportowe jako część leczenia astmy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bonnie B. Hudak. (2017) ¿Pueden hacer deporte los niños y los adolescentes con asma? [online] Kids Health. Disponible en: https://kidshealth.org/es/parents/asthma-sports-esp.html. [Fecha de consulta: 24/01/2019].
- María T. Callén B. (2018) Los niños asmáticos pueden hacer deporte. [online] Familia y Salud. Disponible en: https://www.familiaysalud.es/sintomas-y-enfermedades/asma-y-alergia/asma/los-ninos-asmaticos-pueden-hacer-deporte. [Fecha de consulta: 24/01/2019].