Co się stanie, jeśli u mojego dziecka wystąpi gorączka lub kaszel podczas odosobnienia?
Wraz z ogłoszeniem stanu wyjątkowego w naszym kraju pojawia się wiele wątpliwości. Wiele z nich ma związek z naszymi dziećmi. Na przykład, jak powinniśmy postępować, jeśli u naszych dzieci pojawi się gorączka lub kaszel podczas okresu odosobnienia? W naszym poniższym artykule pomożemy Ci nieco lepiej zorientować się w tej sytuacji.
Co to jest odosobnienie i dlaczego jest konieczne? Co się stanie, jeśli u mojego dziecka wystąpi gorączka lub kaszel podczas tego okresu?
Bez wątpienia jako rodzice mamy wiele różnych pytań dotyczących tej nowej sytuacji, której doświadczamy każdego dnia. Jednym z nich jest to, co zrobić, jeśli podczas okresu odosobnienia u naszych dzieci wystąpi gorączka lub kaszel? Zaprezentujemy Ci dziś wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Odosobnienie lub kwarantanna odnosi się do tymczasowego okresu zamknięcia (odizolowania od innych ludzi), któremu musimy się poddać przed udaniem się do pewnych miejsc lub wykonaniem pewnych czynności.
W zależności od miejsca, w którym mieszkasz, pozostanie w domu może być obecnie jedynie zaleceniem lub wręcz przeciwnie – obowiązkiem. Tak czy inaczej, ważne jest, aby pozostać w domu tak często, jak to możliwe.
Celem tego ograniczenia jest upewnienie się, że ludzie nie zostaną zainfekowani. W tym konkretnym przypadku chodzi oczywiście o możliwość infekcji koronawirusem. Jednocześnie takie rozwiązanie spowalnia rozprzestrzenianie się tego wirusa od osób zarażonych osób na ludzi zupełnie zdrowych.
Dlaczego władze nakazały nam zostać w domu?
W tym momencie trudno jest znaleźć kogoś, kto nie jest świadomy tego, co się dzieje na świecie w wyniku epidemii koronawirusa. Obecny jego szczep, SARS-CoV-2, charakteryzuje się wysokim współczynnikiem zarażenia.
U dzieci i młodzieży wirus ten zwykle nie powoduje poważnych chorób. Jednak wśród populacji zagrożonych, takich jak osoby starsze i osoby z osłabionym układem odpornościowym, choroba wywołana przez niego może stać się poważna, a nawet śmiertelna.
W cięższych przypadkach, szczególnie w grupach, które wymieniliśmy powyżej, szybko prowadzi to do zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej. W rezultacie osoby z tymi powikłaniami muszą zostać przyjęte na oddział intensywnej terapii. Tam potrzebują odpowiedniej pomocy i czujności, aby uniknąć śmierci.
W obliczu możliwego zawalenia się naszej służby zdrowia oraz w celu uniknięcia ewentualnego szybkiego rozprzestrzeniania się tego wirusa, wiele krajów ogłosiło zamknięcie szkół i nakazało bezwzględne pozostanie w domu.
Mając na uwadze rzeczywisty poziom zagrożenia, bardzo ważną kwestią jest to, aby ludzie rzeczywiście pozostali w domu. Powinieneś opuścić swój dom i udać się do centrów medycznych, i szpitali tylko w razie absolutnej konieczności.
Co powinienem zrobić, jeśli u mojego dziecka wystąpi gorączka lub kaszel podczas odosobnienia?
Gorączka i kaszel są jednymi z możliwych objawów infekcji koronawirusem. Jednak w tych przypadkach najważniejsze jest zachowanie spokoju. Pamiętaj, że wszystkie dostępne dane pokazują, że wirus zwykle pozostaje uśpiony u niemowląt i małych dzieci. Wiele z nich doświadczy infekcji bez żadnych objawów, podczas gdy u innych wystąpi tylko zwykły kaszel.
Ale jednocześnie nie oznacza to stuprocentowej pewności, że ta choroba nie stanie się poważna. Dlatego, jeśli u Twojego dziecka wystąpi gorączka lub kaszel podczas okresu odosobnienia, powinieneś na wszelki wypadek zadzwonić do swojego pediatry, lokalnego centrum medycznego lub na pogotowie ratunkowe.
Przedstawiciel służb medycznych powie Ci w takim przypadku, co musisz dokładnie zrobić.
Co się stanie, kiedy zadzwonię?
Kiedy zadzwonisz, prawdopodobnie zostanie Ci zadanych szereg pytań na temat aktualnego stanu i objawów u Twojego dziecka. Oczywiście taki zestaw może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Nie przejmuj się, jeśli po udzieleniu odpowiedzi na te pytania usłyszysz, że Twoje dziecko powinno pozostać w domu pod nadzorem rodziców.
Jak powiedzieliśmy, ten wirus zwykle nie staje się poważny w większości przypadkach. Dlatego wiele społeczności decyduje się na utrzymanie możliwie wysokiej liczby pozytywnie zweryfikowanych przypadków infekcji koronawirusem pod kontrolą domową.
Ideą tej strategii jest zapobieganie zapaści głównych placówek medycznych. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala zminimalizować liczbę osób, które mają kontakt z zainfekowanymi koronawirusem. A to oczywiście zmniejsza znacząco ryzyko zarażenia.
Od tego momentu musisz nadal opiekować się dzieckiem w domu. Jeśli objawy nie ustąpią po 3 lub 4 dniach, możesz zadzwonić ponownie i omówić swoją obecną sytuację. Jeśli to konieczne, lekarze mogą zalecić Ci zabranie dziecka do ośrodka zdrowia, a także zalecić kontynuowanie obecnych środków bezpieczeństwa w tym zakresie.
Co więc powinienem zrobić, jeśli u mojego dziecka wystąpi gorączka lub kaszel podczas okresu odosobnienia?
Najważniejsze ze wszystkiego jest zachowanie spokoju i robienie wszystkiego, co eksperci Ci zalecą lub nakażą. Oznacza to przestrzeganie procedury pobytu w domu, a także odpowiednią reakcję w przypadku możliwej infekcji. I oczywiście, o ile wyjście nie jest absolutnie konieczne, zostań w domu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Antoni Plasencia Taradach A. COVID-19: por qué los países deben informar sobre el número de pruebas realizadas [Internet]. Asociación The Conversation España; 2020 Feb [cited 2020 Mar 19]. Available from: https://theconversation.com/covid-19-por-que-los-paises-deben-informar-sobre-el-numero-de-pruebas-realizadas-133307
- Corman VM, Landt O, Kaiser M, Molenkamp R, Meijer A, Chu DK, et al. Detection of 2019 novel coronavirus (2019-nCoV) by real-time RT-PCR. Euro Surveill. 2020 Jan 1;25(3).
- Paules CI, Marston HD, Fauci AS. Coronavirus Infections-More Than Just the Common Cold. Vol. 323, JAMA – Journal of the American Medical Association. American Medical Association; 2020. p. 707–8.
- Ministerio de Sanidad, Consumo y Bienestar Social – Profesionales – Teléfonos de información – Coronavirus [Internet]. [cited 2020 Mar 19]. Available from: https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/telefonos.htm