Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak z nim walczyć?
Atopowe zapalenie skóry u dziecka prowadzi do podrażnienia i wysuszenia skóry. Często pojawia się u małych dzieci i niemowląt.
Rodzice powinni wiedzieć, jak rodzić sobie z takimi problemami skórnymi jak atopowe zapalenie skóry u dziecka.
Skóra to największy organ w naszym ciele, ale często poświęcamy jej najmniej uwagi.
Zanieczyszczenia, zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne mogą uszkodzić skórę. Najbardziej narażone są na to osoby, które mają dodatkowe choroby skórne.
Częsta przypadłość
Atopowe zapalenie skóry u dziecka to choroba, która w ostatnich latach występuje coraz częściej. Około 90% przypadków zachorowań występuje u dzieci. Atopowe zapalenie skóry pojawia się u 20% dzieci poniżej szóstego roku życia.
Atopowe zapalenie skóry to jeden z najczęstszych powodów wizyty u dermatologa z dzieckiem. Zazwyczaj pojawia się w okolicach piątego roku życia.
Niektóre osoby cierpią na atopowe zapalenie skóry do końca swoich dni, zaś u innych zanika z wiekiem. Bardzo rzadko pojawia się ono po raz pierwszy u dorosłych.
Pierwsze objawy można zaobserwować nawet u dwu- lub trzymiesięcznych dzieci. Charakterystyczne cechy tej choroby to wysypki, które sprawiają, że skóra jest niesamowicie sucha, swędząca i czerwona.
Wysypki najczęściej występują na czaszce, policzkach, kolanach i łokciach.
Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak postępować
Atopowe zapalenie skóry u dziecka to choroba, której nie można wyleczyć, ale można uniknąć występowania wysypek. Poniższe podpowiedzi mogą okazać się pomocne.
- Pierwszy krok to odkrycie czynników, które wywołują wysypki. Każda wysypka zwiększa niebezpieczeństwo nawrotu. Ponieważ ta choroba jest związana z układem odpornościowym dziecka, należy unikać alergenów, na przykład sierści, roztoczy, pyłków, kurzu, itp.
- Myj, nawilżaj i chroń skórę za pomocą delikatnych produktów przeznaczonych do skóry atopowej. Unikaj ostrego mydła, substancji zapachowych i alkoholu.
- Po umyciu osusz skórę przykładając ręcznik do ciała, ale nie pocieraj nim skóry. Używaj ręczników, które nie uszkodzą delikatnej skóry dziecka.
- Unikaj sztucznych włókien i wełny, bo mogą wywołać reakcję alergiczną. U dzieci z atopowym zapaleniem skóry najlepiej sprawdzą się ubrania z bawełny.
- Kiedy pierzesz ubrania dziecka, używaj dodatkowego cyklu płukania, aby pozbyć się pozostałości detergentów do prania. Unikaj zmiękczających płynów do płukania tkanin.
- Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi leczenia, które otrzymałaś od lekarza. Nie przestawaj stosować leków, gdy zobaczysz, że objawy znikają. To może doprowadzić do nawrotu.
- Minimum dwa razy dziennie używaj produktów do nawilżania skóry dziecka. Mogą to być na przykład kremy, balsamy, olejki. Produkty nawilżające zwiększają elastyczność skóry i chronią ją przed podrażnieniem i swędzeniem.
- Kąp dziecko w letniej wodzie. Unikaj gorącej wody, która może dodatkowo wysuszać skórę.
- Koniecznie przycinaj paznokcie dziecka. Dzięki temu nie wyrządzi sobie zbyt wielkiej krzywdy, gdy zacznie drapać swędzącą skórę.
- Długie kąpiele nie są wskazane dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Kąpiele nie powinny trwać powyżej dziesięciu minut. Dzieci cierpiące na tą chorobę powinny się kąpać tylko raz dziennie. Czasem nawet codzienna kąpiel nie jest konieczna – wszystko zależy od pory roku i warunków pogodowych.
- Dbaj o to, by mieszkanie był dość chłodne i nawilżone. Codziennie wietrz mieszkanie i unikaj zbyt mocnego podkręcania kaloryferów i podnoszenia temperatury w zimie.
- Nie ubieraj dziecka w zbyt wiele ciepłych ubrań. Pocenie się może pogorszyć atak atopowego zapalenia skóry.
- Codziennie używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
- Jeśli dziecko nie bierze leków na alergię, które mogą zwiększać jego wrażliwość na słońce, warto wystawiać zmieniony obszar skórny na działanie promieni słonecznych. Unikaj przebywania na słońcu w południe, gdy jego oddziaływanie jest najmocniejsze.
- Wytłumacz dziecku, na czym polega jego problem zdrowotny. Naucz malucha, jak dbać o skórę. To pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysypki.
Spróbuj wykorzystać te rady, jeśli w Twojej rodzinie występuje atopowe zapalenia skóry u dziecka. Mogą okazać się pomocne w leczeniu wysypek i kontrolowaniu ich występowania, a tym samym pomogą Wam zapanować nad tą przypadłością wieku dziecięcego.