Zazdrość o młodsze rodzeństwo – jak ją pokonać

Zazdrość o młodsze rodzeństwo – jak ją pokonać

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2018

Zazdrość o młodsze rodzeństwo to uczucie, z którym należy pomóc uporać się naszemu dziecku, jeśli nie chcemy, by przerodziło się w coś o wiele bardziej szkodliwego. Uczucie zazdrości jest normalne pośród dzieci, ale może niepokoić rodziców, którzy nie są w stanie sobie z nim poradzić.

Dziecko może mieć wiele powodów do zazdrości, jednak najczęściej zdarza się zazdrość o młodsze rodzeństwo.

Zazdrość u dziecka nie jest negatywnym uczuciem. Stanowi wyraz przywiązania malucha do rodziny, co sprawia, że obawia się utraty części miłości i czułości rodziców. Ważne, by zająć się tym problemem.

Chociaż zazdrość o młodsze rodzeństwo często niepokoi rodziców, większości z nich nie udaje przygotować się starszego dziecka na nadejście nowego członka rodziny. Przeciwdziałanie zazdrości jest bardzo istotne by zmniejszyć jej siłę, gdy już się pojawi.

Zastanówmy się, jak można pomóc dzieciom pokonać zazdrość i porzucić obawy.

Płaczące dziecko

Jak ułatwić proces adaptacji

Wiemy, że nie wszystkie dzieci reagują w ten sposób na pojawienie się rodzeństwa. Niektóre będą okazywały zazdrość, zaś inne będą ją ukrywały. Część zaś wcale nie będzie zazdrosna.

Z tego powodu bardzo dużą rolę odgrywa przeprowadzanie rozmów z dzieckiem zanim na świecie pojawi się jego brat lub siostra, aby pomóc mu lepiej przystosować do tak dużej zmiany w jego życiu.

Zanim narodzi się nowe rodzeństwo, Twoje dziecko powinno być świadome nadchodzących zmian. Mogło nie zdawać sobie z nich sprawy, więc należy mu o nich powiedzieć.

Opieka i uwaga poświęcane noworodkowi będą pochłaniały większość Twojej codziennej energii i czasu. Nie pozwól, by zaskoczyło to Twoje dziecko.

Nie można nakazać dziecku, co ma czuć względem nowego rodzeństwa. Bądź cierpliwa, wyrozumiała i tolerancyjna wobec jego emocji. Może sobie szybko poradzić z zazdrością. Zwracaj na wszystko uwagę, ale nie przejmuj się nadmiernie.

Kiedy noworodek przybędzie do domu, Twoje dziecko zrozumie, co mu tłumaczyłaś. Nadszedł czas, by pomóc mu się dostosować do nowej sytuacji.

Niektóre rodziny decydują się nadzorować kontakt między dziećmi póki stan emocjonalny starszego dziecka się nie ustabilizuje.

Zazdrość o młodsze rodzeństwo – jak ją pokonać

Chłopiec całujący niemowlę w policzek - zazdrość o młodsze rodzeństwo

To może być trudny proces. Zmiana zdania zajmuje dzieciom wiele czasu, zwłaszcza jeśli nie otrzymują odpowiedniego wsparcia. Cierpliwość i miłość to klucz, by pomóc dziecku pokonać zazdrość.

Aby pomóc starszemu dziecku pokonać zazdrość o młodsze rodzeństwo możesz zastosować się do poniższych rad, które zachwala wiele rodzin:

  • Zachęcaj starsze dziecko do spędzania czasu z młodszym bratem lub siostrą. Pozwól mu trzymać rodzeństwo i go dotykać – oczywiście zawsze pod nadzorem.
  • Zadbaj o to, by odwiedzająca Was rodzina poświęcała czas również starszemu dziecku i nie koncentrowała się jedynie na noworodku.
  • Nie pozwól, by noworodek zajął przestrzeń starszego dziecka. Nie każ mu oddawać pokoju lub przestrzeni osobistej na rzecz noworodka.
  • Znajdź czas, by poświęcić uwagę jedynie starszemu dziecku, aby nie czuło się porzucone. Postaraj się dalej wspólnie wykonywać chociaż niektóre rzeczy, które robiliście zawsze razem.
  • Pogódź się z tym, że starsze dziecko może na jakiś czas cofnąć się do zachowań typowych dla młodszych dzieci, na przykład jeść z butelki ze smoczkiem. Najlepiej jest przystać na takie zachowania i nie poświęcać im zbyt wiele uwagi.
  • Okazuj uczucia obu dzieciom. Nie zaniedbuj żadnego z nich. Jednocześnie nie rozpieszczaj starszego zazdrosnego dziecka, bo może zacząć myśleć, że dobrze postępuje.
  • Postaraj się nie krzyczeć na starsze dziecko, jeśli obchodzi się zbyt obcesowo z młodszym. Mów do niego stanowczo i jasno oraz tłumacz, co jest akceptowalne, a co nie.
  • Kluczem do sukcesu może okazać się zapraszanie starszego dziecka do uczestniczenia w opiece nad młodszym rodzeństwem. Zacznie zauważać, że noworodek ma określone potrzeby, które wymagają więcej uwagi.
  • Starsze dziecko doceni, jeśli dasz mu jakiś specjalny przywilej, odpowiedni dla starszych dzieci.

W zależności od wieku dziecko powinno być w stanie dość szybko przyzwyczaić się do obecności młodszego rodzeństwa. Powinnaś jednak mieć się na baczności w razie niestosownych lub przesadzonych zachowań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.