Zasada bielizny – naucz jej swoje dziecko

Zasada bielizny – naucz jej swoje dziecko
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym to obowiązek każdego rodzica. Wyjaśnij dziecku, czym jest “zasada bielizny” – to zwiększy jego szansę na uniknięcie molestowania seksualnego.

Zasada bielizny pomaga rodzicom wyjaśnić dziecku jak należy bronić się przed wykorzystywaniem seksualnym.

Niestety żyjemy w świecie, w którym nadal istnieje wykorzystywanie seksualne. Dlatego też musimy stale chronić przed nim dzieci.

Zasada bielizny – na czym polega?

Twoje ciało należy tylko do Ciebie

Zasada bielizny podkreśla rolę rodziców w nauczeniu dziecka, że jego ciało należy tylko do niego i nikt nie może go zmusić, by pozwoliło się dotykać.

Ta historia uczy dziecko, że powinno mieć kontakt fizyczny z innymi osobami tylko wtedy, gdy samo ma na to ochotę. Podkreśla, że nie powinno dotykać nikogo innego bez jego zgody, tak samo jak nikt inny nie ma prawa dotykać jego – a zwłaszcza tych części ciała, które zazwyczaj są przykryte bielizną.

Dziecko musi koniecznie nauczyć się unikać osób, przy których nie czuje się komfortowo. Poza grzecznością powinno nauczyć się mówić “nie” i odchodzić od ludzi, którzy zachowują się niestosowanie.

Dziewczynka szepcząca do ucha taty - zasada bielizny, której warto nauczyć dziecko

Dobre i złe rodzaje zabawy

Twoje dziecko musi zdawać sobie sprawę, że istnieją obszary ciała, których nikt nie powinien dotykać. Dlatego musisz nauczyć je jakie są intymne części ciała. Nie powinno nigdy ich pokazywać innym, nawet gdy jest o to proszone.

Musisz ostrzec dziecko, że nigdy nie powinno pozwolić innym osobom pokazywać mu swoich genitaliów ani zmuszać do ich dotykania.

Koniecznie musi wiedzieć, że mama, tata lub opiekunka myje te obszary jedynie podczas kąpieli i że powinny być one myte w taki sam sposób jak reszta ciała.

Dobre i złe sekrety

Dziecko powinno znać różnicę między dobrym a złym sekretem. Zasada bielizny pomaga zrozumieć jak istotna jest ta wiedza.

Zły sekret jest związany z strefami intymnymi dziecka lub innej osoby. Obejmuje również niestosowne zachowanie, które sprawia, że dziecko czuje się niekomfortowo.

Zły sekret to taki, który jest ukrywany przed rodzicami, bo jest związany z kontaktem fizycznym między dorosłym a dzieckiem. Nigdy nie powinien być strzeżony przed mamą i tatą. Wręcz przeciwnie, rodzice zawsze powinni wiedzieć o złym sekrecie. Dziecko musi być tego świadome.

Chłopiec wyciągający przed siebie rękę w geście "stop"

Zapobieganie i ochrona to główne zadania rodziców

Miedzy rodzicem a dzieckiem powinna istnieć stała komunikacja. Nie powinno być tematów tabu lub takich, które są odkładane na później.

Musisz poinformować dziecko o tym, czym jest sfera seksualna już we wczesnym wieku. Jedynie taka wiedza pozwoli mu zorientować się, że jest obiektem wykorzystywania seksualnego.

Dziecko, które jest ofiarą molestowania seksualnego lub przemocy seksualnej, zaczyna się wycofywać. Boi się tego, co mogą pomyśleć jego rodzice. Może nawet myśleć, że jego oprawca chce również skrzywdzić rodziców.

Rodzice powinni dać dziecku wszystkie narzędzia potrzebne do ochrony przed napastowaniem seksualnym.

Upewnij się, że dziecko wie, że zawsze może Ci ufać i że zawsze powinno poinformować Cię, gdy podejrzewa, że ktoś traktuje je w nieodpowiedni sposób.

Znaj sieć bezpieczeństwa dziecka

Dziecko z pomocą rodziców powinno stworzyć swoją sieć bezpieczeństwa.

Sieć bezpieczeństwa składa się z osób wybranych przez dziecko. Mogą to być osoby, którym dziecko ufa na tyle, by udać się do nich, gdy będzie czuło się zagrożone molestowaniem seksualnym.

Naucz dziecko “zasady bielizny”

Powinnaś nauczyć dziecko zasady bielizny nie tylko wtedy, gdy podejrzewasz, że jest molestowane. Warto opowiedzieć o niej wcześniej, by miało większe szanse na uniknięcie wykorzystywania seksualnego.

Wykorzystywanie seksualne to traumatyczne przeżycie, które zostawia trwałe ślady w psychice dziecka, obecne przez całe jego życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.