Jak powinna wyglądać dobra przestrzeń do nauki?
Dzieci i nastolatki powinny znać różne techniki uczenia się, aby móc się skoncentrować i dobrze radzić sobie w szkole. Jednak ważne jest również to, by w domu istniała dla nich dobra przestrzeń do nauki.
To miejsce może znajdować się w ich sypialni lub w osobnym pokoju itp. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że spełnia ono określone cechy tak, aby dziecko mogło skupić się podczas nauki i odrabiania zadań domowych.
Jak powinna wyglądać dobra przestrzeń do nauki?
Dobra przestrzeń do nauki powinna cechować się tym, że zawsze powinna być taka sama. Zalecamy zapewnienie dzieciom stałej przestrzeni do odrabiania lekcji. Dobra przestrzeń do nauki powinna również mieć określone parametry. Kilka najbardziej typowych aspektów do rozważenia to:
- Hałas.
- Uporządkowanie otoczenia.
- Oświetlenie.
- Dobra wentylacja i właściwa temperatura.
- Umeblowanie.
Poniżej zaprezentujemy Ci nieco więcej informacji na ten temat.
Hałas
Hałas zdecydowanie rozprasza dzieci podczas nauki. Ponadto słyszenie niektórych dźwięków, zwłaszcza tych denerwujących, może spowodować, że stracą koncentrację. Ponadto zalecamy, aby osoby znajdujące się w pobliżu szanowały to, że dziecko musi się uczyć i nie przeszkadzały mu w tym procesie.
Uporządkowanie otoczenia.
Dobre miejsce do nauki musi być zawsze uporządkowane i czyste. W ten sposób dzieci mogą łatwo znaleźć potrzebne im materiały. Dzięki temu sama nauka będzie skuteczniejsza i wydajniejsza. Utrzymanie tego miejsca w czystości jest również pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Dobra przestrzeń do nauki musi mieć właściwe oświetlenie.
Dobre miejsce do nauki musi mieć właściwe oświetlenie, co chyba jest dość oczywiste. Dlatego wybierz miejsce, w którym jest dużo naturalnego światła. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zakup ładną lampę stołową. Najlepiej, aby było to białe światło, a żarówka nie powinna być mocniejsza niż 60 watów.
Dobra wentylacja i właściwa temperatura.
Aby skoncentrować się podczas nauki, ważne jest, aby przebywać w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu o przyjemnej temperaturze. W rzeczywistości ciepło powoduje bowiem senność, zmęczenie, ospałość itp. Z drugiej strony nadmierny chłód może powodować choroby układu oddechowego i utrudniać koncentrację.
Z tego powodu zalecamy co jakiś czas wpuszczać do pomieszczenia świeże powietrze. Możesz to zrobić otwierając po prostu drzwi lub okno. Nie pozwól też, aby temperatura wzrosła zbyt wysoko.
Umeblowanie.
Jeśli chodzi o meble w dobrej przestrzeni do nauki, to są dwa główne aspekty, o których nie można zapomnieć:
- Biurko lub stolik o odpowiednim rozmiarze dla ucznia. Upewnij się również, że jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystko, czego potrzebuje dziecko.
- Dobre krzesło, aby dziecko mogło usiąść prosto. Ponadto musi się ono swobodnie poruszać i mieć wystarczające podparcie pleców. Najlepiej też, jeśli możesz regulować wysokość i pochylenie oparcia. W rzeczywistości najlepiej, jeśli oparcie jest trochę wyprofilowane tak, aby wspierać również dolną część pleców.
Ważne jest, aby stół i krzesło były dopasowane pod względem wysokości, ponieważ wtedy dziecko może zachować dobrą postawę podczas odrabiania lekcji. Jest to dobre rozwiązanie także dla oczu, jak i pozwala zapobiegać niektórym typowym urazom.
Dlatego też najlepiej siedzieć z wyprostowanymi plecami i nogami, stopami opartymi na podłodze i lekko pochyloną głową. Głowa dziecka powinna znajdować się na wysokości około 30-40 cm od powierzchni biurka. Jeśli przechyla ją ono o około 20 stopni, łatwiej będzie mu wtedy czytać.
Na koniec zalecamy postawienie półki w pobliżu, aby dziecko mogło uporządkować książki, zeszyty, notatki itp. W ten sposób łatwo będzie mu uzyskać dostęp do nich lub wyszukać informacje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dirección Universitaria de Educación a Distancia-DUED (s.f.). Técnicas de estudio. Módulo de Inducción. Lima: Universidad Alas Peruanas.