Dlaczego nie można dawać dziecku wszystkiego, czego chce
Dlaczego nie można dawać dziecku wszystkiego, czego chce? Czy pozwalasz mu robić wszystko, czego zapragnie? Jeśli tak, to możesz je za bardzo rozpieszczać.
Nie można dawać dziecku wszystkiego, czego chce. To wywiera na nie większy wpływ niż przypuszczasz. Postaraj się ochronić dziecko przed odczuwaniem frustracji, co może prowadzić do tego, że stanie się rozpieszczone i źle wychowane.
“Chcę grać na komputerze przez całe popołudnie”, “Nie będę się myć”, “Kup mi to…” – to przykładowe zdania, które mogą usłyszeć rodzice i ugiąć się, aby uniknąć łez, wrzasków lub robienia scen w obecności innych osób.
Niektórzy pediatrzy mówią rodzicom, że dzieci powinny jeść i spać kiedy chcą i tyle, ile chcą. Jednak takie działanie może sprawić, że dziecko uzna iż rodzice powinni spełniać ich każdą zachciankę. W rezultacie ten rodzaj zachowania może doprowadzić do tego, że dziecko będzie uważało iż ma prawo dostać wszystko bez wkładania żadnego wysiłku.
Staje się samolubne i przypomina tyrana. Jeśli chcesz, aby na twarzy Twojego dziecka gościł uśmiech, powinnaś dobrze je wychować. Pomóż mu osiągnąć sukces i zasiej w nim właściwe wartości.
Ryzyko związane z dawaniem dziecku wszystko, czego chce
Jeśli dziecko dostaje wszystko, czego chce, nie ma szans by doświadczyć frustracji. Frustracja to ważna i niezbędna emocja, która pozwala dziecku przygotować się na stawianie czoła wyzwaniom w przyszłości. Co więcej, rodzice stają się służącymi, którzy mają dawać dziecko wszystko, co sobie wymarzy.
Takie dzieci wierzą, że rodzice muszą słuchać każdego ich żądania tylko dlatego, że są są rodzicami. W rezultacie dziecko nie czuje się za nic odpowiedzialne, bo nigdy nie musi nic robić. Staje się małym dyktatorem, który postrzega rodziców jako sługi zmuszone do podporządkowania się jego woli.
Takie dziecko najprawdopodobniej będzie samolubne, despotyczne, agresywne, nietolerancyjne, materialistyczne, sztuczne i brakuje mu empatii. Nie będzie znało znaczenia wysiłku ani nie będzie chciało podejmować obowiązków w starszym wieku. Dlatego zastanów się, czy na pewno chcesz, aby Twój maluch wyrósł na taką osobę.
Jeśli zdecydujesz się za bardzo rozpieszczać swoje dziecko i dawać mu wszystko, czego chce, możesz zrobić mu krzywdę. Z pewnością nie pomożesz mu dorastać ani dojrzewać. Chociaż dzieci często proszą o rzeczy, które mogą z łatwością dostać, to pamiętaj, że szybko dorośnie. Wraz z wiekiem wszystko stanie się o wiele bardziej skomplikowane.
Dlaczego nie można dawać dziecku wszystkiego, czego chce
- Nietolerancja. Dziecko zaczyna odczuwać frustrację kiedy nie dostaje tego, czego chce, zwłaszcza jeśli ma od 2 do 4 lat. To bardzo ważna część nauki. Jeśli rodzice rozpuszczają dziecko, będą wychowywali jednostkę, która nie będzie w stanie znieść frustracji. Nie będzie umiało znaleźć się w sytuacjach, w których coś nie będzie szło po jego myśli ani włożyć wysiłku w osiągnięcie tego, czego chce. Koniec końców oznacza to, że nie będzie umiało funkcjonować w społeczeństwie.
- Depresja. Kiedy dziecko dorasta, zwiększają się również jego wymagania. Jeśli nie kupisz mu tego, co chce, może stać się agresywne, bo nie umie kontrolować swoich emocji. Kiedy wejdzie w wiek nastoletni, może z tego powodu wpaść w depresję.
- Niepokój. Kiedy dziecko ma wszystko, nie ma czasu przyzwyczaić się do posiadanych rzeczy. Zamiast tego gubi się w ich nadmiarze. To może zacząć je przytłaczać i sprawić, że będzie czuło się niepewnie.
- Awantury. Kiedy dziecko wszczyna awanturę, nie powinnaś mu grozić. Zamiast tego spokojnie z nim rozmawiaj i nie daj poznać po sobie, że jesteś zła. Zachowaj spokój i utrzymuj dystans fizyczny. Okaż mu, że jest Ci smutno z powodu jego zachowania, ale nie jesteś na niego zła. Wykaż się cierpliwością i zachowaj chłodną głowę, ale pokaż mu, że masz uczucia, a jego zachowanie nie jest w porządku.
Jak uniknąć rozpieszczania dziecka
Przestań zgadzać się na wszystko i nauczyć się mówić “nie”, gdy dziecko chce niczym nieuzasadnionych rzeczy. Jeśli czegoś pragnie, pokaż mu jak to osiągnąć wykonując obowiązki dobrane stosownie do jego wieku.
Ważne, byś zwracała uwagę na to, w jaki sposób odmawiasz. Rób to z miłością, ale bądź nieugięta. Naucz się odmawiać dziecku, gdy jest to konieczne. To wspomoże jego rozwój.
Bądź cierpliwa. Jeśli Twoje dziecko chce czegoś, a Ty nie chcesz mu tego dać, możesz spodziewać się awantury. Ale to minie. Zachowaj spokój i kontroluj swoje zachowanie. Jeśli stracisz kontrolę, Twoje dziecko znajdzie sposób, by tak na Ciebie wpłynąć, że zrobisz to, co ono chce. Ale jeśli dasz radę zachować kontrolę, nauczysz malucha, że awantury nic nie dają.
Nie czuj się źle. Wszystko, co robisz, jest ważne i buduje charakter Twojego dziecka. Czasem odmowa jest lepsza dla dziecka niż dawanie mu wszystkiego, czego chce. Twoje dziecko podziękuje Ci za to w przyszłości, a Ty zobaczysz, że dobrze zrobiłaś nie rozpieszczając go.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez Gómez, Olga; Martín Nieto, Javier. (2013) Cómo fomentar la autonomía y responsabilidad en nuestros hijos e hijas. CEAPA; Madrid; 46 págs. https://www.ceapa.es/sites/default/files/Documentos/Guia%20Como%20fomentar%20la%20autonomia%20y%20responsabilidad%20en%20nuestros%20hijos%20e%20hijas%20CEAPA.pdf
- Aprender a poner límites. Orientaciones para padres y educadores. (2014) 11 págs. http://apyma.es/wp-content/uploads/2014/02/1aprenderlimites.pdf