Wspólne spanie – jak może wpłynąć na związek
W tym artykule opiszemy co oznacza wspólne spanie z dzieckiem i jaki wpływ wywiera na Twój związek z partnerem.
Od momentu, w którym po raz pierwszy weźmiesz dziecko na ręce, nie będziesz chciała się z nim rozstać nawet na chwilę, a wspólne spanie zacznie być kuszącą opcją.
Bez wahania poświęcisz maluchowi całą uwagę, energię i czas. Możesz zapomnieć o innych rolach: pracownika, córki, siostry i cioci, a nawet o roli partnerki. Ale czy powinnyśmy odstawiać naszych partnerów na drugi tor?
Rodzicielstwo bliskości staje się coraz bardziej popularne na Zachodzie. Bazuje ono na więzi matki z dzieckiem i zachęca do okazywania nieskończonej miłości wyrażanej przez spełnianie wszystkich potrzeb emocjonalnych i fizycznych dziecka.
Ten termin został użyty po raz pierwszy przez Williama i Marthę Sears, pediatrę i położną, którzy wydali serię książek dotyczących zalet płynących ze stylu przywiązania bazującym na wzmacnianiu więzi z dzieckiem.
Zwolennicy rodzicielstwa bliskości twierdzą, że mamy powinny oddawać opiece nad dzieckiem całą swoją duszę i ciało. Oczywiście nie trzeba nam przypominać, że dziecku należy okazywać mnóstwo miłości i uwagi.
Wpływ rodzicielstwa bliskości widać w metodzie nazywanej kangurowaniem, podczas której rodzice noszą dziecko w chuście zamiast wozić je w wózku.
Takie podejście wymaga zaangażowania w wychowanie dziecka zarówno od mamy, jak i od taty. Ale największy wpływ wywarło chyba na modę na wspólne spanie, czyli dzielenie łóżka z dzieckiem.
Znamy i cieszymy się korzyściami płynącymi z rodzicielstwa bliskości, a wspólne spanie stanowi jego część dla wielu rodziców. Ale mama i tata zasługują na to, by spędzać trochę czasu tylko ze sobą.
Wspólne spanie – jakie są jego skutki?
Biorąc pod uwagę karuzelę emocji, którą mama przechodzi w okresie poporodowym lub połogu, sześciotygodniowego okresu po porodzie, jej libido z pewnością znacząco spadnie. Związek z partnerem wędruje na dalszy plan.
Opieka nad dzieckiem zabiera większość czasu pary, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie ma chwili na nic innego.
Jednak wraz z końcem połogu możesz zacząć zauważać powrót libido. Teraz możesz znowu powrócić do intymności z partnerem. Ale dziecko w łóżku sprawia, że odbudowa związku może stać się karkołomnym zadaniem.
Dlatego wspólne spanie i zapewnienie przestrzeni dla dziecka w Waszej sypialni powinno stanowić Waszą wspólną decyzję.
Jeśli jedno z Was się na to nie zgadza, warto zdecydować się, by dziecko spało samo, chociaż przez jakiś czas. Ważne, by mama i tata mogli mieć odrobinę prywatności w tak istotnym miejscu jak wspólne łóżko.
Pamiętaj, by nie zaniedbywać swojego związku
Jeśli razem z partnerem zdecydujecie się na wspólne spanie z dzieckiem, powinniście unikać potencjalnych negatywnych skutków starając się odnowić związek w inny sposób.
- Miejsce na intymność nie znajduje się jedynie w sypialni. Próbujcie odnowić Waszą więź w ciągu dnia.
- Pamiętajcie o rozmowie podczas kolacji lub sprzątania. Okazywanie sobie zainteresowania to klucz do dbania o związek po narodzinach dziecka.
- Wyłącz telewizor i wspólnie napijcie się wina lub drinka. Jeśli karmisz piersią, powinnaś unikać alkoholu. Wybierz za to bezalkoholowy drink, a dla partnera lampkę wina – to przepis na romantyczny wieczór, gdy dziecko już zaśnie.
- Róbcie różne rzeczy wspólnie, kiedy tylko możecie. Wspólna kąpiel po długim i wyczerpującym dniu może dać wytchnienie. Masaż, a nawet wspólne czytanie gazety to proste gesty, które wzmacniają związek.
- Chodźcie razem na randki. Nie ma powodu by siebie nie rozpieszczać, nie chodzić trzymając się za rękę lub nie kupować sobie kwiatów.
- Małżeństwo i dzieci nie oznaczają końca zalotów i nie powinny zmienić sposobu, w jaki traktujecie siebie nawzajem.
Założenie rodziny może stanowić wyzwanie. Przyjście dziecka na świat wiąże się z podjęciem ogromnej odpowiedzialności związanej z opieką nad nim i jego wychowaniem. Ale nie może stać się centrum naszego świata.
Od czasu do czasu warto poszukać schronienia w ramionach partnera. W nich zawsze odnajdziesz spokój i miłość potrzebne, abyś znów poczuła się sobą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Landa Rivera, L., Díaz-Gómez, M., Gómez Papi, A., Paricio Talayero, J. M., Pallás Alonso, C., Hernández Aguilar, M. T., … & Lasarte Velillas, J. J. (2012). El colecho favorece la práctica de la lactancia materna y no aumenta el riesgo de muerte súbita del lactante: Dormir con los padres. Pediatría Atención Primaria, 14(53), 53-60. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v14n53/revision1.pdf
- Horsley T, Clifford T, Barrowman N, Bennett S, Yasdi F, Sampson M, et al. (2007). Benefits and harms associated with the practice of bed sharing. Arch Pediatr Ado- lesc Med. 2007;161:237-45.
- Martin Martin, R., Sanchez Bayle, M., & Teruel de Francisco, M. C. (2017). El colecho en nuestro medio: estudio de casos y controles en las consultas pediátricas de Atención Primaria. Pediatría Atención Primaria, 19(73), 15-21. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322017000100003
- Rodríguez Villar, V., Moreno, M., & Navío, C. PRACTICANDO EL COLECHO. ASESORAMIENTO DE LA MATRONA. http://www.trances.es/papers/TCS%2005_3_6.pdf
- Ball, H. L., Hooker, E., & Kelly, P. J. (2000). Parent–infant co‐sleeping: fathers’ roles and perspectives. Infant and Child Development: An International Journal of Research and Practice, 9(2), 67-74. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1522-7219(200006)9:2%3C67::AID-ICD209%3E3.0.CO;2-7