Uczciwość: w jaki sposób można zaszczepić ją w dziecku?
Większość z nas wie, jak dużą rolą odgrywa zaufanie. Upływ czasu nauczył nas doceniać uczciwość, którą powinniśmy także zaszczepić w naszych dzieciach.
Uczciwość to cnota, której można się z łatwością nauczyć – pod warunkiem, że codziennie wykorzystuje się ją w praktyce. Jednak nie wystarczy opowiedzieć o niej dziecku. Każdy rodzic musi stosować ją w codziennym życiu i dbać o nią tak, jak ogrodnik pielęgnuje najpiękniejszą różę w swoim ogrodzie.
Jeśli będziemy odpowiednio się o nią troszczyć, to zawsze wygra z kłamstwami, które stanowią zmorę naszego życia i których wypowiadanie przychodzi często o wiele za łatwo.
Dlaczego Twój mały aniołek zaczyna kłamać?
Kiedy dziecko zaczyna mówić, umie mówić tylko prawdę. Jest zawsze szczere. Z tego powodu powinnaś kultywować tą cnotę, gdy maluszek będzie dorastać. Jednak istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że Twój mały aniołek, który do tej pory znał tylko prawdę, zaczyna kłamać. Jeden z głównych powodów jest prosty: dziecko zauważa, że kłamstwa pomagają mu uniknąć konsekwencji, jakie wiążą się z jego czynami.
Zaczyna również kłamać, aby zyskać przychylność innych lub odkrywa, że kłamstwo to jedyny sposób, by dostać to, czego chce. Jak widzisz kłamstwo ma różne przyczyny. Jednak przyglądając się im szybko odkryjesz, że dzieci uczą się nieuczciwości obserwując innych, a zwłaszcza dorosłych.
Zanim ukarzesz swoją pociechę, musisz uważnie przyjrzeć się swojemu postępowaniu, aby odkryć, czy przypadkiem nie powinnaś zmienić swojego zachowania zanim zaczniesz potępiać swojego maluszka.
Pielęgnuj uczciwość w sercu dziecka
Nie dasz rady sprawić, by Twój maluszek dorastał w szklanym pokoju, bez dostępu do świata zewnętrznego. To pomogłoby mu zachować niewinność jak w dniu narodzin. Czasem dziecko nie uczy się kłamać w domu, tylko w szkole. Wychowując dziecko nie ograniczaj się jedynie do karania jego występków. Musisz pokazać mu rolę, jaką odgrywa uczciwość.
Innymi słowy, nauka ma o wiele większe znaczenie niż wyznaczanie kar. Powinnaś także zrozumieć, że dziecko, które kłamie, nie będzie w stanie zaufać innym. Brak zaufania to jedno z najgorszych uczuć, jakie może żywić maluch wobec wartości przekazywanych mu przez rodzica lub nauczyciela.
Musisz zacząć podkreślać znaczenie uczciwości i rozmawiać o niej z dzieckiem od momentu, gdy tylko zauważysz, że maluch mija się z prawdą. Dzięki temu będziesz miała więcej czasu, by opanować jego tendencje do zmyślania. Bez względu na wszystko rozmawiaj z dzieckiem o problemach związanych z nieuczciwością. Wytłumacz mu, że zawsze może je rozwiązać, jeśli postawi na uczciwość.
Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko mówić prawdę – praktyczne wskazówki
Uczciwość – naucz jej dając dobry przykład
Jeśli dziecko widzi, że dorośli kłamią, nie mówią niektórych rzeczy lub czasem wykorzystują dziecko, by ukryć nieszczere zachowanie, to bez względu na motywy, jakie kierują takimi zachowaniami, nauczy się, że uczciwość zależy od punktu widzenia. Będzie uważało, że kłamstwo nie jest niczym złym, jeśli tylko nikt go nie odkryje.
Z tego powodu powinnaś unikać wciągania dziecka w kłamstwa, nawet jeśli są banalne. Nie mów na przykład, że nie ma Was w domu, gdy jesteście. A przede wszystkim nie usprawiedliwiaj kłamstw i nie pozwalaj maluchowi w nich uczestniczyć, nawet w formie zabawy. Rodzice powinni zawsze starać się zachować maksymalną uczciwość. Nigdy nie powinnaś łamać danego słowa. Zamiast tego szanuj je i zawsze spełniaj obietnice.
Dawanie przykładu to podstawa, jeśli chcesz, by dziecko ceniło słowność i uczciwość. Dzięki temu zbudujesz dobrą bazę, która pozwoli Ci okazać niezadowolenie, jeśli maluch nie będzie prawdomówny. Będziesz także w stanie wytłumaczyć znaczenie uczciwości.
Jeśli Twoje dziecko jest szczere i mówi prawdę, powinnaś krzewić w nim tą cnotę, wzmacniać ją i doceniać jego dobre postępowanie. Czasem popełni błąd, ale to zdarza się każdemu. Powinnaś pamiętać, że najlepiej jest pokazać mu, jak powinno postąpić. Jeśli następnym razem Twoja pociecha zdecyduje się powiedzieć prawdę, znaczy to, że zrozumiała popełniany błąd i go żałuje.
Oczywiście dbanie o uczciwość wcale nie jest takie proste. Rodzice odgrywają istotną rolę w tym, na kogo wyrosną ich dzieci i jak ukształtują w przyszłości świat.
Przeczytaj także: Czego nauczyć dziecko w jego pierwszych pięciu latach życia
Jak zaszczepić w dziecku uczciwość?
Oto kilka przydatnych podpowiedzi, które pomogą Ci nauczyć dziecko uczciwości:
- Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie znaczenie ma uczciwość i prawdomówność. Wytłumacz mu, że ludzie, którzy kłamią, nie są godni zaufania, a nieszczere osoby nie są lubiane przez innych.
- Wytłumacz maluszkowi na czym polega uczciwość i jaki wpływ wywiera na codzienne życie. Wyjaśnij, że dzięki niej ludzie będą wierzyli w to, co mówi. Innymi słowy, to bardzo ważne, by zrozumiał, że danego słowa nie można łamać.
- Nadzoruj dziecko podczas zabawy z innymi. Naucz dzielić się zabawkami i pokaż na czym polega fair play. Pokaż mu, że uczciwa zabawa pomoże mu wyrosnąć na uczciwego dorosłego.
- Pokaż maluchowi jak być prawdziwym przyjacielem. Wytłumacz różnicę między prawdziwym przyjacielem a znajomym. Wyjaśnij, że bycie prawdziwym przyjacielem wiąże się z lojalnością i szacunkiem.
- Zadbaj, by Twoje dziecko czuło się odpowiedzialne, gdy zrobi coś nie tak, jak powinno. Wyjaśnij mu, że postąpiło źle i dlaczego. Pokaż mu, że jego działania mają swoje konsekwencje. To ważna lekcja, która pomoże mu myśleć o skutkach zanim przystąpi do działania.
Zawsze powinnaś krzewić te wartości w dziecku, chociaż czasem może być Ci ciężko lub nie będziesz wiedziała, od czego zacząć. Bądź cierpliwa, a z pewnością znajdziesz najlepszą metodę, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb i potrzeb Twojego maluszka.
Przede wszystkim zawsze pamiętaj, że przygotowujesz swoją pociechę na wejście w prawdziwy świat z jak największą dozą uczciwości. To zawsze będzie przemawiało na jego korzyść. To Ty szczepisz i pielęgnujesz cnoty, które wzmacniają kręgosłup moralny Twojego dziecka. Wychowując je w taki sposób możesz mieć pewność, że gdziekolwiek by się nie znalazło w przyszłości, będzie osobą o dobrych manierach, która czyni dobro.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Candro, V. I. K. T. O. R. (2009). Valores morales para niños. http://imagenes.mailxmail.com/cursos/pdf/7/valores-morales-ninos-26917.pdf
- Fragoso Fernández, E., & Canales Rodríguez, E. L. (2009). Estrategias educativas para la formación en valores desde la educación informal de la familia. Educere, 13(44), 177-185. http://www.scielo.org.ve/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1316-49102009000100021
- Haydon, G. (2003). Enseñar valores: un nuevo enfoque (Vol. 39). Ediciones Morata.
- Schiller, P., Bryant, T., & Caso, J. (2001). Cómo enseñar los valores a los niños.