Słuchanie swoich dzieci - jakie ma znaczenie?
Słuchanie swoich dzieci pozwala im wiedzieć, że Ci na nich zależy i że jesteś zainteresowany tym, co mają do powiedzenia. Nie zawsze jest to łatwe i w tym artykule omówimy to sobie bardziej szczegółowo.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!
Słuchanie swoich dzieci – jakie ma znaczenie?
Bycie matką nie jest łatwym zadaniem. Czasami nie masz wystarczająco dużo czasu na pełne uczestniczenie w dzieciństwie swojego malucha. Słuchanie swoich dzieci, pomoże im jednak rozwinąć wiele aspektów ich życia i swojej osobowości.
Jednak czasami rodzice są zbyt zajęci swoim intensywnym i zabieganym życiem, aby zobaczyć, jakie to ważne.
Dla dzieci rodzice są całym ich światem, ich bohaterami. To, w jaki sposób rozmawiają z nimi, wpłynie na ich spojrzenie na życie i samego siebie, na to, czego oczekują od świata i całego kręgu społecznego. Uważaj na to, jak się zachowujesz lub rozmawiasz przed nimi, pamiętaj, że dzieci naśladują to, co widzą.
Dlaczego słuchanie swoich dzieci jest takie ważne?
Dzieci są nieprzewidywalne i czasami konwersacje z nimi mogą ciągnąć się w nieskończoność. Często, gdy jesteś zajęta mówisz im, że porozmawiacie później. Jeśli jednak zdarza się to zbyt często i przyzwyczają się do tego, że ich nie słuchasz lub nie zwracasz na nie uwagi, może to mieć złe konsekwencje w przyszłości.
Samoocena
Kiedy słuchasz swojego dziecka, utwierdzasz je w przekonaniu, że jest ważne. Dajesz mu do zrozumienia, że jest ważne i zasługuje na miłość oraz uwagę. Podobnie jak dorośli, dzieci muszą wiedzieć, że ktoś je wspiera, że chce ich wysłuchać oraz dowiedzieć się co mają do powiedzenia.
Słuchając dzieci, okazujesz im szacunek i przywiązanie, a one poczują się lepiej same ze sobą.
Jeśli je zignorujesz, nawet jeśli nie jest to celowe, poczują się bezwartościowe, jakby przeszkadzały. Nauczą się nie dzielić swoimi przemyśleniami i opiniami, ponieważ będą czuć, że nikogo to nie obchodzi. Zabierze im to pewność siebie, by żyć pełnią życia.
Umiejętności społeczne
Umiejętności społeczne rozwijają się wraz z wiekiem. Dzieci dopiero zaczynają poznawać zasady społeczne i postępować zgodnie z nimi. Dlatego czasami będą mówić trochę głośniej niż powinny lub przerywać innym ludziom.
Jednak nie nauczą się, jeśli nie będą wystarczająco dużo ćwiczyć. Słuchaj i rozmawiaj z nimi. Pomoże im to wyszkolić te umiejętności i uwierzyć w ich zdolność do przestrzegania zasad społecznych.
Jeśli nie zaoferuje się im wystarczających szans na swobodne wyrażanie siebie i wyciąganie z tego wniosków, mogą nie rozwinąć w pełni swoich umiejętności społecznych.
Zaufanie
Dzieci w wieku nastoletnim przeważnie zamykają się w swoim gronie przyjaciół i nie dzielą się z rodzicami swoi życiem. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że zaufanie trzeba budować już od dzieciństwa. Dzieci mogą stwierdzić, że okazujesz fałszywe zainteresowanie ich rozmowami, czy po prostu starasz się całkowicie unikać trudnych tematów.
Jeśli poczują się, że jesteś osobą, do której mogą się zwrócić z każdym problemem, że zostaną wysłuchane i poczują wsparcie, łatwiej będzie utrzymać wam tę więź przez całe nastoletnie lata. Słuchanie dziecka pomoże ci je lepiej poznać, dowiedzieć się, co mu się podoba, a co nie, co je martwi, a czego się boi.
Nie zawahają się przyjść do ciebie, gdy potrzebują porady.
Sztuka słuchania swoich dzieci
- Dzieci mają tendencję do dygresji i zbyt wolnego wyjaśniania spraw. Bądź cierpliwy i staraj się nie przerywać im, kiedy mówią. Poczekaj, aż skończą swoją historię, a następnie podziel się swoją opinią.
- Ćwicz umiejętności aktywnego słuchania. Nie wystarczy po prostu słuchać tego, co mówią. Okaż im zainteresowanie, prawdziwe zainteresowanie. Być może będziesz musiał wznieść się na ich poziom i spojrzeć im w oczy, gdy mówią.
- Staraj się nie oceniać. Jeśli zaczną czuć, że są oceniane, jest mniej prawdopodobne, że wrócą do ciebie, aby porozmawiać o swoim życiu lub uczuciach. Okaż współczucie i cierpliwość.
- Poświęć chwilę każdego dnia na rozmowę bez rozpraszania się i poświęć całkowitą uwagę dziecku.
- Czas spędzony na rozmowie i słuchaniu swoich dzieci będzie cenną inwestycją. Pomożesz im w ten sposób rozwinąć swoją samoocenę i zaufanie do samego siebie. Będą rozwijać swoje umiejętności społeczne, a Ty zbudujesz z nimi relacje oparte na zaufaniu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vargas Rubilar, J. A., & Oros, L. B. (2011). Parentalidad y autoestima de los hijos: una revisión sobre la importancia del fortalecimiento familiar para el desarrollo infantil positivo.
- Papa, Y. (2019, 14 septiembre). ¿Eres el héroe de tus hijos? Recuperado 7 noviembre, 2019, de https://lamenteesmaravillosa.com/eres-el-heroe-de-tus-hijos/