Samotne matki mogą dać swoim dzieciom najlepszy start w życiu

Samotne matki mogą dać swoim dzieciom najlepszy start w życiu
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W tym artykule znajdziesz wskazówki jak samotne matki mogą dać swoim dzieciom najlepszy start w życiu.

Każda kobieta jest w stanie wychowywać swoje dzieci, ucząc je jak współpracować z innymi i dając im dobry start w życiu osobistym i zawodowym. Robienie tego w pojedynkę jest trudniejsze, ale w żadnym wypadku niemożliwe. W tym artykule udowodnimy, że samotne matki potrafią zapewnić swoim dzieciom wszystko, czego potrzebują.

Nauka rozpoczyna się w domu

Wychowywanie dziecka nie jest łatwe, a tym bardziej dla samotnych matek. Jednak nikt nie jest lepszy od Ciebie, aby pomóc Twoim dzieciom stawić czoła ich lękom i dorastać, aby stać się odpowiedzialnymi dorosłymi.

Nawet jeśli Twoje dziecko ma wkrótce rozpocząć szkołę, możesz dać mu trochę przewagi nad innymi, ucząc je w domu. Pokaż dziecku, jak myć zęby, twarz, czesać włosy, ubierać się i wiązać sznurowadła. Chociaż może wydawać się to drobnymi rzeczami, są one niezbędną częścią życia w społeczeństwie.

Nie ma jednak potrzeby ograniczania się do podstawowych zasad higieny osobistej. Inna kwestia to dobre maniery przy stole. Rodzice mogą pomóc swoim pociechom wypowiadać się bez używania złych słów lub niegrzecznych gestów.

Dzieci w wieku przedszkolnym muszą również nauczyć się zachowywać w towarzystwie innych. Nawyki, takie jak mówienie proszę i dziękuję, można łatwo wynieść z domu.

Oto kilka wskazówek, które powinny być praktykowane przez samotne matki, aby zapewnić swoim dzieciom najlepszy start w ich życiu.

1. Pomóż dziecku dorosnąć

Dorastanie nie oznacza tylko wzrostu. Oznacza to także zdobywanie mądrości, wdrażanie dobrych pomysłów i umiejętność samodzielnego myślenia.

Możesz pomóc dziecku rozwinąć emocjonalną równowagę, która da mu siłę przez całe życie. Dorastanie jako osoba oznacza robienie dobrych rzeczy z każdym dniem, dla nas samych i ludzi wokół nas.

Matka trzymająca dziecko w swych ramionach

2. Naucz swoje dziecko dyscypliny

Nie bój się mieć wysokich oczekiwań wobec swoich dzieci. Powinny nauczyć się, że dyscyplina pomoże im osiągnąć to, czego chcą. Pokaż im, w jaki sposób ta wartość pomogła Ci dać im najlepszy start w życiu jako samotna matka, bez pomocy nikogo innego.

Powiedz swoim dzieciom, że dyscyplina wiąże się z wysiłkiem i poświęceniem. Żadna z tych rzeczy nie jest czymś, czego należy się bać. Wręcz przeciwnie, te cechy dają nam siłę i pokazują nam, jak osiągnąć każdy cel, który sobie wyznaczyliśmy.

3. Buduj pewność siebie swoich dzieci

Bezpieczeństwo i pewność siebie pomogą Twojemu dziecku rozwijać się indywidualnie, bez obawy, że jakiekolwiek niepowodzenie je powstrzyma. Jeśli Twoje pociechy wiedzą, że zawsze mogą Ci zaufać, będą mogły skoncentrować się wyłącznie na nauce.

Bezpieczeństwo oznacza posiadanie dachu nad naszymi głowami. Nie oznacza to jednak luksusu, tylko posiadanie domu, który pomaga nam czuć się bezpiecznie.

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku oznacza także zagwarantowanie odpowiedniej odzieży, obuwia, materiałów szkolnych, zabawek, leków, opieki medycznej i rozrywki, której potrzebują.

Oznacza to również udzielanie porad, słuchanie ich problemów, odpowiadanie na pytania i zagwarantowanie poczucia, że są ważne i cenione. Bez wątpienia, aby skutecznie wychować swoje dziecko jako samotna matka, musisz pomóc im poczuć się bezpiecznie.

3 dodatkowe wskazówki, aby dać dzieciom najlepszy start

Aby dać dzieciom dobry start w życiu, nie zapomnij o tych wskazówkach:

  • Daj im miłość. Miłość jest zawsze naszym najlepszym sprzymierzeńcem i najsilniejszą więzią, która nas łączy.
  • Bądź wzorem do naśladowania. Nie zapomnij praktykować tego, co mówisz. Nie ma nikogo lepszego od Ciebie, z całym swoim doświadczeniem i pomysłami, aby nauczyć swoje dzieci tego, co powinny wiedzieć.
  • Unikaj porównań. Porównania zawsze prowadzą do zazdrości, zwłaszcza gdy dzieci są małe i nie rozwinęły jeszcze inteligencji emocjonalnej, by poradzić sobie z uczuciami.
Matka tańcząca z dzieckiem

Samotne matki to bogactwo wiedzy

Niezależnie od tego, czy chodzi o samotną mamę, czy o wybór dokonany przez los i okoliczności, wykorzystaj wszystkie dostępne narzędzia, aby zapewnić dzieciom najlepszy start w życiu.

Znajdź sposób, by zmienić to, co niektórzy uważają za słabość w największą siłę Twojej rodziny.

Uczymy się więcej, oglądając i wykonując niż z teorii. Nie ma szkoły, college’u ani uniwersytetu, które mogą nauczyć nas bycia idealną matką. Znasz ofiary, które złożyłaś i wysiłek, jaki włożyłaś w wychowywanie dzieci.

Wiesz, że potrafisz być bardziej odporna niż ktokolwiek inny i że jesteś najlepszą osobą, która da dzieciom odpowiedni start w życiu…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.