Pierwsze słowa dziecka - które pojawiają się najczęściej?
Pierwsze słowa pojawiają się zwykle w okolicy ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. U dziewczynek pojawiają się nieco wcześniej, a u chłopców w okolicach trzynastego, czternastego miesiąca życia. Dla każdego rodzica jest to niezwykle ważny moment i kluczowe osiągnięcie w życiu ich dziecka.
Zwykle pierwsze słowa, które można usłyszeć to: “mama”, “tata” lub “nie”. Czy pamiętasz pierwsze słowa wypowiedziane przez twoje dziecko? W poniższym artykule dowiesz się więcej o tym wczesnym gaworzeniu. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Pierwsze słowa dziecka: które z nich są najczęstsze?
Rozpoczęcie procesu rozwoju mowy to jeden z wielkich kamieni milowych w rozwoju umysłowym dziecka i jest to ten moment, którego matki i ojcowie nie mogą się doczekać. Każdy rodzic zapamięta na zawsze pierwsze słowa swojego dziecka.
Zwykle już w wieku od 11 do 18 miesięcy, a czasem nawet jeszcze wcześniej, dzieci wypowiadają słowo lub słowa. Ale oczywiście, pamiętaj, że każde dziecko jest inne i uczy się mówić we własnym tempie. Chociaż nie wszystkie dzieci zaczynają wypowiadać dokładnie te same słowa, można wyróżnić kilka najczęściej spotykanych.
W poniższym artykule odkryjemy najczęściej występujące pierwsze słowa dziecka. Maluch wkracza w świat komunikacji werbalnej jeszcze zanim zacznie mówić – najpierw pojawia się proces słuchania i zapamiętywania słów.
Pierwsze wypowiedzi zaznaczają istotny punkt nie tylko w życiu dziecka, ale także matki i ojca oraz całej rodziny. Od tego momentu możliwości komunikacji się mnożą, a po czasie można nawiązać pierwsze rozmowy z naszym potomkiem.
Pierwsze słowa, jakie wypowiadają dzieci, są bezpośrednio związane z ich własnymi doświadczeniami w najbliższym otoczeniu, zwłaszcza w rodzinie oraz z silnymi emocjami. Ponadto są to także najczęściej powtarzane słowa, jakie dziecko słyszy w swoim otoczeniu.
Słowa najczęściej używane przez dorosłych, zwłaszcza rodziców lub głównych opiekunów, są zwykle pierwszymi w słowniku niemowlęcia – bo są najłatwiejsze do zapamiętania i wypowiedzenia.
Generalnie wszystkie matki i ojcowie komunikują się z maluchami w podobny sposób w pierwszych miesiącach życia. Dlatego są pewne słowa, które pojawiają się jako pierwsze. Poniżej opiszemy, które słowa powtarzają się najczęściej wśród maluchów na całym świecie.
Pierwsze słowa związane z członkami rodziny
Pierwsze wypowiedziane słowa przez większość dzieci to oczywiście „mama” i „tata”. Są proste i dość łatwe do wymówienia (są tworzone przez powtórzenie dwóch identycznych sylab), są często używane i powtarzane w obecności dziecka oraz niosą silny ładunek emocjonalny.
Dzieci są przyzwyczajone do interakcji z najbliższymi członkami rodziny i to z nimi chcą nawiązać pierwszy kontakt.
Afirmacje lub zaprzeczenia – określenie własnego zdania
„Tak” i „nie” to kolejne dwa z pierwszych słów, które dzieci najczęściej słyszą od urodzenia. Zastanów się jak często powtarzasz je każdego dnia! Tak więc, czy to poprzez gesty, czy słowa, dzieci szybko uczą się wyrażać afirmacje lub zaprzeczenia.
Dla wielu maluchów jest sposobem na uruchomienie ich repertuaru słownictwa i rozpoczęcie konwersacji.
Pierwsze słowa związane z jedzeniem
Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest jedzenie. Nic więc dziwnego, że niektóre dzieci jako pierwsze słowo często wybierają nazwę ulubionego jedzenia, mleka lub produktów związanych z jedzeniem, na przykład „woda”, “papu”, „ba ba” (jako określenie butelki).
Często zdarza się, że maluchy wypowiadają przydatne zwroty, takie jak „daj mi”, „chcę”, „więcej” i tym podobne.
Pozdrowienia, powitania i pożegnania
Powitania są oznaką grzeczności i uprzejmości. To właśnie słów grzecznościowych najczęściej uczymy nasze dzieci. Ta norma społeczna przekazywana z pokolenia na pokolenie jest wskaźnikiem dobrego wychowania. Dlatego wiele dzieci, które nabrały zwyczaju witania się, próbuje wymawiać “cześć” , “hej” lub „pa pa” jako swoje pierwsze słowo.
Słowa onomatopeiczne – czyli dźwięki otoczenia
W niektórych przypadkach, pierwsze słowo dziecka jest nie do znalezienia w słowniku, ale jest słowem onomatopeicznym, używanym do nazwania dźwięku lub odgłosu. Na przykład „hau hau” jako sposób naśladowania psa lub „miau miau” jako naśladowanie kota.
Chłopcy często chcą naśladować samochody- wydają z siebie dźwięki takie jak “brum brum”.
Zachęcanie dziecka do rozwoju mowy
Rodzina to naturalny kontekst społeczny, w którym dzieci dorastają i rozwijają wszystkie swoje umiejętności. Z tego powodu ważne jest, aby ich wychowanie było jak najbardziej wzbogacające i stymulujące ich rozwój.
Co więc warto zrobić, aby zachęcić dziecko do wypowiedzenia pierwszych słów? Ważne jest, aby matki, ojcowie oraz cała rodzina utrzymywali stałą komunikację werbalną z dzieckiem od momentu narodzin.
Wraz z wiekiem i upływem czasu, ten sposób komunikowania się powinien być coraz jaśniejszy. Upewnij się, że mówisz w bardzo ekspresyjny sposób i utrzymujesz wysoki poziom kontaktu wzrokowego.
Zamiast po prostu podawać dziecku jedzenie, opowiadaj mu co będzie jadło, nazywaj wyraźnie zabawki i osoby.
Po pewnym czasie, dzięki takiej nauce, kiedy najmniej się tego spodziewasz, usłyszysz pierwsze słowo swojej pociechy. To niezapomniany moment, który warto zapamiętać na całe życie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rivero-García, M. (1994). Influencia del habla materna en los inicios de la adquisición del lenguaje: primeras palabras y primeros enunciados de más de una palabra. Revista de Logopedia, Foniatría y Audiología, 14(3), 148-155.