Okazywanie czułości dziecku ma ogromne znaczenie

Okazywanie czułości dziecku ma ogromne znaczenie
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Okazywanie czułości dziecku jest tak samo ważne, jak dbanie o nie i zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Kochanie dziecka to dawanie mu wszystkiego, co jest potrzebne, by zapewnić spokój i harmonię w rodzinie, aby mogło dorastać w bezpiecznym środowisku i miało zapewnione warunki, które pozwolą osiągnąć jak najlepszą jakość życia. Okazywanie czułości stanowi nieodłączną część tego procesu.

Kochanie dziecka wiąże się z okazywaniem mu czułości, głaskaniem go, mówieniem słodkich słów, całowaniem i chwaleniem.

Okazywanie czułości zwiększa wiarę w siebie

Dziecko zawsze potrzebuje czułości. Nie ma znaczenia, jak bardzo je rozpieszczasz, całujesz i przytulasz, zawsze będzie poszukiwało Twojej miłości. Czy to nie wspaniałe? Okazywanie miłości sprawia, że między mamą a dzieckiem w najwcześniejszych momentach życia rodzi się więź, która będzie trwała, aż do końca Waszych wspólnych dni.

Musisz jednak wiedzieć, że gdy dziecko podchodzi do Ciebie byś je pocałowała lub pogłaskała po głowie, nie poszukuje jedynie czułości i ochrony lub chwili spokoju i wytchnienia. Wzmacnia również pewność sobie, szacunek do siebie i poczucie własnej wartości. Te cechy zapewnią mu bezpieczeństwo emocjonalne.

Siedzący obok siebie mama i tata, każdy trzyma na kolanach syna

Okazywanie czułości dziecku wspomaga jego rozwój

Jeśli przypomnisz sobie własne dzieciństwo i porównasz siebie sprzed lat z tym, jaka jesteś teraz, zapewne zdasz sobie sprawę z tego, że Twoje wartości, uczucia i sposób, w jaki reagujesz na różne rzeczy i wydarzenia ma swoje korzenie we wczesnych stadiach rozwoju. Te czynniki wpływają na to, jaka jesteś teraz.

Jeśli Twoi rodzice wiedzieli, jak zaszczepić w Tobie dobre wychowanie, zapewne dorastałaś w spokojnym otoczeniu i otrzymywałaś od nich miłość i wsparcie. Dzisiaj jesteś pewna siebie i masz wysokie poczucie wartości. Kochasz siebie, a to daje Ci siłę.

Okazywanie czułości, przytulanie i wyrażanie uznania w dzieciństwie kształtuje charakter i wspomaga rozwój emocjonalny. Słodkie słówka, pochwały za osiągnięcia, przytulanie i miłe uczynki wobec dziewczynki, którą byłaś kiedyś, stanowią podstawę kobiety, którą jesteś obecnie.

Dlatego jeśli takie rzeczy były dla Ciebie istotne, możesz być pewna, że będą również ważne dla Twojego dziecka. Wychowuj swoje dziecko również w sferze emocjonalnej. Dawaj mu dużo miłości, a w przyszłości przekonasz się, że wyrośnie na szczęśliwego człowieka.

Okazuj dziecku czułość, aby czuło się dobrze w społeczeństwie

Istnieją osoby, którym bardzo trudno jest okazywać empatię względem innych ludzi. W niektórych przypadkach źródło problemu leży w dzieciństwie. Mogli nie otrzymywać wystarczającej ilości miłości i wsparcia od rodziców i osób z najbliższego otoczenia. Dlatego też okazywanie czułości dziecku to dobry sposób, by sprawić, że będzie się dobrze czuło w społeczeństwie.

Czułość, którą mu okazujesz sprawi, że nauczy się satysfakcji, którą może czerpać z dawania i otrzymywania, zarówno rzeczy materialnych, jak i duchowych. Jeśli otrzyma miłość, da ją wszystkim osobom, które znajdują się w jego otoczeniu.

Mama całująca trzymaną na rękach córkę w czoło

Czy okazywanie czułości jest ważne?

Tak, ma ogromne znaczenie. Jest bardzo ważne, być może nawet bardziej, niż podejrzewasz. Nie bój się okazywać czułości dziecku. Gładzenie, całowanie i przytulanie nie rozpieszczają dziecka, ani nie sprawiają, że jest od Ciebie uzależnione. Wręcz przeciwnie, uczą je i wspierają jego pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.

Niektórzy uważają, że gdy dziecko robi się starsze, powinnaś zmniejszać ilość czułości, którą mu okazujesz. Jest wprost na odwrót. Im dziecko jest starsze, tym więcej powinno otrzymywać miłości. Gdy dziecko dorasta, zaczyna więcej myśleć i tworzy własny system wartości oraz rozwija inteligencję emocjonalną.

Dawaj dziecku miłość i ucz je szacunku dla innych. Wyznacz granice i zwracaj maluchowi uwagę, gdy postępuje nierozsądnie. Zapewniaj mu miłość i zrozumienie. Słuchaj cierpliwie, jakie ma problemy i traktuj je poważnie, bo na to zasługuje. Poświęcaj dziecku czas i szanuj jego opinie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.