Nieprawidłowa komunikacja w rodzinie i jej zgubne konsekwencje
Nieprawidłowa komunikacja w rodzinie zawsze ma swoje konsekwencje. Dotyczy to każdej dziedziny życia, ale w rodzinie może to być szczególnie niebezpieczne. Dobra z kolei komunikacja w rodzinie jest niezbędna, aby pomóc dzieciom zrozumieć ich własne emocje i emocje innych osób. Uczy też je myśleć, zanim zaczną mówić.
Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, dzieci mogą mieć trudności z umiejętnościami komunikacyjnymi, co negatywnie wpływa na ich relacje z innymi. Dzięki odpowiedniej komunikacji wszyscy członkowie rodziny będą mogli zaspokoić potrzeby własne i innych. Kiedy jednak taki mechanizm nie działa, pojawią się tylko konflikty i negatywne uczucia.
Brak dialogu i zrozumienia ze strony rodziców spowoduje, że dzieci poczują się emocjonalnie opuszczone. Dzięki dobrej komunikacji możliwe jest przekazywanie wartości, a to jest coś bardzo cennego.
Komunikacja w rodzinie może odbywać się na wiele sposobów, za pomocą słów lub metodami niewerbalnymi. Oba rodzaje są ważne i muszą być obecne, aby zapewnić porozumienie między członkami rodziny.
Dlaczego komunikacja w rodzinie słabnie lub zupełnie zanika?
Słaba komunikacja w rodzinie może wystąpić z różnych powodów. Niektóre z nich są bardziej powszechne niż inne, ale wszystkie mają negatywny wpływ. Ważne jest, abyśmy zastanowili się nad każdym z nich, aby jak najszybciej je wykryć i powstrzymać.
Dzieci uczą się rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne od pierwszych lat życia. Jeśli rodzice nie są dobrym przykładem, ich dzieci nie będą w stanie osiągnąć dobrego wyniku w tym aspekcie. Komunikacja w rodzinie to coś, nad czym musimy pracować na co dzień, w codziennych rozmowach i w konfliktach, które pojawiają się w miarę ich powstawania.
Ważne jest, aby nie zapomnieć o zachowaniu asertywności i szacunku w napiętych sytuacjach. W ten sposób dzieci będą mogły kształtować dobre zachowanie w ramach swojej komunikacji.
Oto niektóre z problemów, które przyczyniają się do słabej komunikacji w rodzinie:
Środowisko domowe pełne negatywnych emocji
Zła komunikacja w rodzinie zwykle ma miejsce, gdy środowisko domowe nie jest harmonijne i brakuje w nim połączenia między członkami rodziny. Czynniki te, oprócz powodowania problemów komunikacyjnych, mogą również wywoływać niechęć wśród członków rodziny.
Indywidualizm
Kiedy każdy w domu robi swoje, niezależnie od tego, co robią inni, indywidualizm staje się normą. Ten straszny brak więzi emocjonalnych niestety zabija komunikację między wszystkimi członkami rodziny.
Brak czasu
Kiedy czas rodzinny nie jest traktowany priorytetowo, ogranicza to również komunikację w domu. Jedzenie podczas oglądania telewizji, spoglądanie na telefony komórkowe zamiast zabawy z naszymi dziećmi i inne podobne postawy zakłócają proces komunikacji. To są nawyki, które należy jak najszybciej zmienić.
Brak cierpliwości
Rozdrażnienie, stres i niepokój zmniejszają cierpliwość. Powoduje to, że rodzice nie skupiają się na znaczeniu dialogu w nauczaniu i chcą po prostu szybko zakończyć napiętą sytuację.
Nieuwzględnienie tego błędu może spowodować u ich dzieci poważne szkody emocjonalne.
Konsekwencje złej komunikacji
Negatywne aspekty złej komunikacji w rodzinie są oczywiste. Musimy być ich świadomi, aby zrozumieć powagę braku właściwego dialogu w domu.
W ramach podsumowania wymienimy emocjonalne konsekwencje dla dzieci, gdy utrzymujemy ten negatywny nawyk w naszej domowej atmosferze:
- Zerowe więzi emocjonalne między członkami rodziny.
- Poczucie emocjonalnego porzucenia.
- Indywidualizm, który rozbija jedność.
- Egoizm.
- Zachowania “tyrańskie” i złe zachowanie.
- Izolacja rodzinna.
- Nieufność wśród członków rodziny.
Jak poprawić komunikację w rodzinie?
Ważne jest, abyś pamiętał o pewnych kluczach do poprawy komunikacji w Twojej rodzinie. Nie zapomnij o następujących wskazówkach:
- Nie osądzaj, nie krytykuj ani nie poniżaj swoich dzieci. To przerwie dialog między Wami.
- Słuchaj swoich dzieci wszystkimi zmysłami, nawet jeśli uważasz, że to, co mają do powiedzenia, jest mało ważne.
- Pokaż swoim dzieciom, że zależy Ci na wszystkim, co mówią, aby zawsze Ci mówiły, zamiast Cię odpychać.
- Nigdy nie narzucaj niczego swoim dzieciom.
- Oferuj narzędzia, które pomogą im rozwiązać ich problemy, ale nie rozwiązuj wszystkiego za nich.
- Zawsze mów do nich używając słownictwa, które Twoje dzieci zrozumieją.
- Bądź naturalny, gdy mówisz na każdy temat, a jeśli czegoś nie wiesz, nie wymyślaj odpowiedzi, bądź z nimi szczery.
- Stań się dobrym przykładem komunikacji, aby Twoje dzieci stały się dobrymi komunikatorami.
Krótko mówiąc, aby poprawić komunikację rodzinną w domu, ważne jest, abyście się wzajemnie słuchali i szanowali.
Podejmij decyzję, aby być przewodnikiem swoich dzieci nie tylko w zakresie umiejętności komunikacyjnych, ale także w życiu. Uczą się wszystkiego od ciebie, więc nie zawiedź ich.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- B. Rosenberg, M., Seid Llamas, A. (2019) Comunicación no Violenta: Un Lenguaje de vida. Editorial: Independiente