Nieobecność matki - w jaki sposób wpływa na dziecko

Nieobecność matki - w jaki sposób wpływa na dziecko

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2018

Jeśli chodzi o rozwój dziecka, nieobecność matki nie jest sprawą trywialną. W tym artykule zastanowimy się, jaki wpływ na rozwój umysłowy i emocjonalny dziecka wywiera nieobecność matki i jakie są jego konsekwencje. Od samego początku w życiu dziecka najważniejszą postacią jest matka. To do niej najbardziej się przywiązuje. Z tego powodu nieobecność matki wywiera negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka.

Ogólny rozwój dziecka kształtowany jest przez różne aspekty, od jego fizycznych potrzeb po życie emocjonalne. Relacja między dzieckiem i matką lub ojcem jest istotną częścią rozwoju umysłowego i emocjonalnego dziecka.

Rodzic może być nieobecny z powodu wielu różnych okoliczności. Niektóre z nich są tragiczne w skutkach. Nie wszystkie dzieci mają szczęście ​​dorastać w towarzystwie swojej matki.

Zdarza się że matka jest obecna, ale nie jest w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu swoim dzieciom, czy to ze względu na zobowiązania w pracy, zachwianie relacji z ojcem czy inne czynniki.

Nieobecność matki może mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka. Rozmiar szkody zależy jednak od środowiska i sposobu, w jaki rodzina poradziła sobie z tą sytuacją.

Co matka daje swojemu dziecku

Macierzyństwo nie bez powodu kojarzy się z zapewnianiem bezpieczeństwa. Matka jest osobą, która wprowadza dziecko w otaczający go świat i od samego początku karmi je i dba o nie. Ta więź jest nieodzowną częścią ludzkiej egzystencji.

Gdy mijają kolejne lata, a my stajemy się coraz starsi, nasza matka jest po to, aby nas pocieszyć, gdy czujemy się źle. Jest po to, aby uspokoić i pocieszyć, dodać sił i odpędzić nasze lęki. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, przestraszeni, wściekli lub pogrążeni w cierpieniu, to właśnie matka jest osobą, od której oczekujemy bezwarunkowego wsparcia.

Mama i córka spędzają razem czas

Poczucie, że jest się kochanym i cenionym przez matkę, pomaga dziecku w rozwijaniu zdrowej samooceny i budowaniu pewności siebie.

Tak więc nieobecność matki może wprawić dziecko w stan głębokiej niepewności. Jest to szczególnie ważne, gdy inni dorośli w życiu dziecka nie podejmują działań mających na celu zastąpienie matki. Jest to jeden z przypadków, w którym niezbędne jest wsparcie profesjonalnego doradcy.

Jak nieobecność matki wpływa na dziecko

Od samego początku matka jest najważniejszą postacią w życiu dziecka. Nieobecność matki, do której dziecko jest przecież z natury silnie przywiązane, może mieć poważne konsekwencje.

Oto niektóre z najważniejszych:

  • Negatywne uczucia. Dziecko może mieć wrażenie osamotnienia lub czuć się bezwartościowe z uwagi na to, że nie otrzymuje potrzebnej opieki i uczuć. To z kolei może prowadzić do gniewu lub frustracji.
  • Złe zachowanie. Dziecko może nie reagować na polecenia, mieć nieuzasadnione żądania, a nawet ranić siebie lub innych. Mówiąc bardziej ogólnie, może się wydawać, że dziecko ciągle jest w złym nastroju. Są to powszechne reakcje na nieobecność matki lub utratę rodzica i tym podobne sytuacje. Jeśli chcemy pomóc dziecku przejść przez ten etap, niezbędne będą cierpliwość i troska.
  • Problemy z relacjami społecznymi. W ten sam sposób mogą ucierpieć także inne relacje społeczne dziecka. Czy to z powodu braku zaufania, czy też dlatego, że nie przyswoiło niezbędnych umiejętności społecznych, dziecko, któremu brakuje matki ma na ogół kłopoty w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innymi. Może także uzależnić się od ludzi, którzy znajdują się w jego otoczeniu pod nieobecność matki.
  • Brak równowagi emocjonalnej. Oznacza to drażliwość, niskie poczucie własnej wartości, depresję, lęk, brak motywacji i tym podobne problemy.
  • Problemy zdrowotne. U niektórych dzieci nieobecność matki powoduje, że tracą apetyt. W połączeniu z opisanymi powyżej problemami emocjonalnymi może to prowadzić do problemów ze zdrowiem fizycznym dziecka. Sytuacją powinien natychmiast zająć się profesjonalista.
Jak nieobecność matki wpływa na dziecko

Jak pomóc dziecku reagować na nieobecność matki

Choć opisane powyżej konsekwencje są poważne, możemy je złagodzić lub wyeliminować. Powinniśmy pomóc dziecku nauczyć się reagować na utratę lub nieobecność matki oraz na następstwa tej sytuacji.

Oto kilka wskazówek dla rodziców lub opiekunów:

  1. Bądź jak matka. Chociaż nie jest to łatwe, ojciec lub inny opiekun może spełniać rolę mamy i taty. Takt, zrozumienie i uczucia są niezbędne, ale może to okazać się dobrym rozwiązaniem dla wszystkich zaangażowanych. W ten sposób można przynajmniej częściowo wypełnić lukę w życiu dziecka.
  2. Znajdź osoby, które mogą pełnić rolę matki. Z pomocą ciotek, babć lub innego bliskiego członka rodziny możesz znaleźć kogoś, kto przyjmie rolę matki. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ważne jest, aby nie wymuszać relacji. Więź będzie musiała formować się stopniowo, w oparciu o zaufanie i miłość.
  3. Wyjaśnij dziecku sytuację. Prawda zawsze wychodzi na jaw. Powiedz swojemu maleństwu, dlaczego jego matka nie jest obecna w jego życiu. Wcześniej czy później będzie musiało się dowiedzieć.

Jeśli matka dziecka nie jest całkowicie nieobecna, ale na przykład pozostaje przez wiele godzin poza domem, sytuacja może być łatwiejsza do rozwiązania. Wiele badań wykazało, że jakość wspólnie spędzanego czasu jest o wiele ważniejsza niż jego ilość.

Najważniejsze to poświęcać jak najwięcej uwagi dziecku, gdy tylko jest to możliwe. Pamiętaj, że te chwile są nieocenione dla rozwoju młodego człowieka. To, co robicie razem jest mniej ważne: bawcie się, spacerujcie i odrabiajcie razem zadania domowe. Po prostu spędzajcie razem czas, aby dziecko mogło poczuć się doceniane i wspierane.

Dzieci rozumieją, że kiedy ich matka interesuje się nimi, oznacza to, że kocha je i wspiera. To właśnie ta codzienna obecność ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.