Nawyki dziecka odgrywają ważną rolę w jego wychowaniu

Nawyki dziecka odgrywają ważną rolę w jego wychowaniu
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Psycholog i matka dwóch małych dziewczynek, Nathalie Sánchez, wyjaśnia, że ważne są wypracowane nawyki dziecka, ale ścisłe ramy czasowe nie są najlepszym pomysłem. Czy harmonogram może być elastyczny? Sánchez odpowiada: „Stymulująca elastyczność jest ważna, ponieważ daje możliwość przystosowania się”. Nawyki dziecka powinny więc być odpowiednio ukierunkowane.

Musimy być w stanie dostosować się do ciągle zmieniającego się świata, zachowując elastyczność w naszych strukturach, zwłaszcza tych mentalnych. „Życie to zmiana”, mówią buddyści i powinniśmy przygotować na to nasze dzieci. Sánches mówi, że niektórzy mylą procedury z harmonogramami, podczas gdy są to dwa różne pojęcia.

Musimy wyjaśnić naszym dzieciom pojęcie czasu. One jeszcze nie wiedzą, co to znaczy pół godziny lub godzina. Nawyki dziecka pomagają w zrozumieniu, co zrobić po każdym zadaniu lub co nastąpi po każdym działaniu.

Dwie dziewczynki myją zęby

Nawyki dziecka to sposób na osiągniecie stabilności

„Dzieci nie mają dokładnego wyobrażenia o tym, jak przebiega każdy dzień. Wyuczone nawyki dziecka pomagają mu zrozumieć, co się stanie” – wyjaśnia Sánches. Na przykład, jeśli chodzi o ogólne nawyki dziecka może to być wiedza, że rano najpierw trzeba wstać z łóżka, a następnie umyć twarz i zęby. Potem zjeść śniadanie i iść do szkoły. W ten sposób wypracowane nawyki dziecka ułatwiają mu przewidzenie, co będzie dalej.

Gdy dziecko ma pojęcie o tym, co następuje po każdej czynności, czuje się stabilnie i bezpiecznie. „Gdy dzieci są zaniepokojone, zaczynają się źle zachowywać. W rzeczywistości po prostu nie rozumieją, co powinny robić, a czego nie powinny” – mówi Sánches.

Na przykład dzieci, które są przyzwyczajone do cowieczornej kąpieli przed snem, w czasie kąpieli wiedzą, że zbliża się czas snu. Nie planują wtedy zabawy, oglądania telewizji ani rozpoczęcia innych działań. Potrafią przewidzieć, że każdego wieczora po kąpieli idą spaćNawyki dziecka są bardzo ważne, aby w swoim otoczeniu mogło się ono czuć bezpiecznie i spokojnie.

Nawyki dziecka - wspólne czytanie w łóżku

Nawyki dziecka pomagają się identyfikować

Ustanawiając nawyki dziecka, rodzice i opiekunowie pomagają dzieciom zrozumieć, że na każde działanie jest czas i miejsce. Systematycznie powtarzane działania umożliwiają maluchowi tworzenie własnych zwyczajów. Twoje dziecko będzie myśleć: „Nie wstaję od stołu, aby iść się bawić, bo wiem, że później będzie na to czas. Muszę posprzątać moje zabawki przed kąpielą…”.

Pomaga to dzieciom lepiej zrozumieć otoczenie. Pozwala również rozwijać samokontrolę i niezależność. Nawyki dziecka są narzędziem edukacyjnym. Nie przynoszą jednak natychmiastowych efektów – konieczna jest nauka przez powtarzanie i ćwiczenia.

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na nauczenie się nowego nawyku, łatwiej będzie nam zachować cierpliwość, aby pomóc dziecku dostosować się do nowej zasady. Z drugiej strony, jeśli stracimy nadzieję i zaczniemy wymagać więcej niż dziecko może nam zaoferować, możemy stworzyć negatywne doświadczenie, którego nie będzie chciało powtarzać.

Oto kilka innych rad pomagających wprowadzić w życie nowe nawyki dziecka:

  • Nie podawaj sprzecznych poleceń.
  • Jeśli powiesz swojemu dziecku, aby wzięło prysznic, posprzątało w pokoju i czekało przy stole, nie wskazując mu kolejności tych działań, zignoruje Cię. Zamiast tego poproś dziecko o wykonanie pierwszej czynności. Kiedy ją ukończy, przedstaw następne działanie.
  • Jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby zapamiętać kilka poleceń, wypowiedz je i zaznacz, które z nich są najważniejsze. Nie czekaj, aż dziecko spróbuje samo zrozumieć kolejność, tylko dlatego, że masz własne zajęcia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.