Mamy, dobrze sobie radzicie. Nie martwcie się
Nie martwcie się mamy, dobrze sobie radzicie. Wasza nocna bezsenność, z powodu płaczu dziecka, ma sens. Wiecie, że to miłość daje Wam siłę. Nikt poza Wami, mamy, nie wie lepiej, czego potrzebuje Wasze dziecko w danej chwili.
Coś, o czym wiedzą wszystkie mamy, to to, że nie trzeba rodzić dziecka, aby wiedzieć, czym jest miłość. Macierzyństwo samo w sobie nie uwalnia nas od pewnych lęków.
Obawiamy się, że nasze dzieci przestaną oddychać podczas snu. Każdego dnia zadajemy sobie pytanie, czy wykonujemy dobrą robotę i zastanawiamy się, czy – jak mówi nam nasza mama lub znajomi – zbytnio “rozpieszczamy” nasze dzieci.
Nikt nie przychodzi na ten świat, wiedząc wszystko o rodzicielstwie. Ale jest coś, o czym powinnaś wiedzieć: dobrze sobie radzisz. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, twój pediatra na pewno Ci doradzi. Porady z zewnątrz są nieistotne dla naturalnego instynktu mamy. Zaufaniem należy obdarzyć jedynie pracowników służby zdrowia.
Trzy lęki każdej mamy
Czasami obawy mamy są naznaczone jej osobistą i rodzinną historią. Złożone dzieciństwo z niedostatkami emocjonalnymi lub złym traktowaniem powoduje, że każda matka chce uniknąć tych samych błędów i zapewnić dziecku pełną równowagę osobistą, emocjonalną i psychologiczną, której sama nie miała w dzieciństwie.
Podobnie, gdy kobieta nie czuje się dobrze w swoim życiu osobistym, ze swoim partnerem lub sytuacją zawodową, rozwija wiele niepokojów, które codziennie próbuje kontrolować i łagodzić, aby żadna z nich nie wpłynęła na wychowanie jej dziecka.
Macierzyństwo jest pełne pułapek. Z jednej strony mamy naszą osobistą przeszłość. Następnie jest społeczeństwo, społeczny i emocjonalny kontekst, w którym żyjemy. Ostatni krąg, najdelikatniejszy i najważniejszy, to ten, który ustalamy z naszymi dziećmi.
Teraz przyjrzyjmy się trzem obawom, jakie zwykle przeżywa matka, kiedy uważa, że nie radzi sobie z macierzyństwem.
- Strach przed nieświadomością potrzeb dziecka. Ten strach jest powszechny i zrozumiały. Co więcej, ten sam niepokój pojawia się nawet po kilku dzieciach, ponieważ każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby.
Jednak, aby nie wzbudzać obaw, musisz pamiętać o czymś: jesteś najlepszą odpowiedzią na każdą potrzebę Twojego dziecka. Więź, którą tworzysz z nim, od kiedy tylko pojawiło się na świecie, sprawia, że intuicyjnie wyczuwasz jego potrzeby. Ponadto, masz wsparcie wspaniałych pracowników służby zdrowia, którzy doradzają ci przez cały czas.
- Strach przed popełnieniem tych samych błędów, które popełnili jej rodzice. Tak czy inaczej, wszyscy mamy wyobrażenie o tym, co zrobiła lub nie zrobiła nasza rodzina, gdy byliśmy dziećmi. Teraz warto pamiętać, że bycie matką czy ojcem nie oznacza, że nigdy nie popełnisz błędów. Doskonali rodzice nie istnieją.
Jednak najważniejszą rzeczą jest być dla swoich dzieci, kiedy będą Ciebie potrzebować.
- Strach przed niewiedzą, jak sprawić, by nasze dzieci były szczęśliwe. To kolejny powszechny strach. Jednak nie miej obsesji na tym punkcie. Pamiętaj tylko o kilku ważnych rzeczach: słuchaj swojego dziecka, szanuj jego rozwój, ucz go, jak być odpowiedzialnym, spraw, by poczuł się jak wyjątkową osobą i przypominaj mu, że zawsze będziesz przy nim na każdej ścieżce, którą wybierze.
Radzisz sobie dobrze i jesteś matką kompletną
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Psychologies zdefiniowano interesującą koncepcję, która bez wątpienia pomoże ci odkryć, że doskonale sobie radzisz jako matka.
Chodzi o ideę “kompletnej mamy”. Oto główne filary, które składają się na tę ideę lub obraz, do którego wszyscy powinniśmy aspirować:
- Kompletna matka nie uważa się za idealną mamę, ale jest osobą, która uczy się każdego dnia, aby dać dziecku wszystko, co najlepsze w oparciu o jego potrzeby
- Kompletna mama nie przenosi swoich problemów emocjonalnych na swoje dzieci. Zły dzień w pracy lub kłótnia ze swoim partnerem nie wpływają na jakość jej relacji z dziećmi.
- Kompletna mama nie kontroluje, nie ogranicza ani nie przycina skrzydeł swoich dzieci. Uczy ich odpowiedzialności i dojrzałości, aby w przyszłości byli szczęśliwymi dorosłymi.
- Emocjonalna mama oferuje wspaniałe emocjonalne dziedzictwo, które pomaga jej dzieciom wzmacniać poczucie własnej wartości i pewność siebie.
Warto o tym pamiętać i zawsze ufać sobie.