Dziecko bije się w szkole - co zrobić w takiej sytuacji?

Dziecko bije się w szkole - co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia, 2019

Jeśli Twoje dziecko bije się w szkole i nie wiesz jak kontrolować to zachowanie lub dlaczego tak się dzieje, spójrz na niektóre z naszych zaleceń i porad.

Kiedy dziecko bije się w szkole, może to być szokiem emocjonalnym dla rodziców i stworzyć bardzo trudną sytuację dla nauczycieli. Takie zachowanie u dzieci zagraża zdrowiu fizycznemu i psychicznemu ich rówieśników. I oczywiście stanowi to problem dla osobowości i przyszłych przyjaźni dla Twojego malucha.

Dlaczego dziecko bije się w szkole?

Możesz czuć, że nie wychowujesz prawidłowo swojego dziecka. Ten problem może również sprawić, że rodzice będą bardzo zaniepokojeni. Te sytuacje dzieją się zazwyczaj w czasie, gdy nie jesteś w pobliżu, aby rozwiązać zaistniałą sytuację.

Smutna nastolatka w szkole

Tego typu wydarzenia zdarzają się, gdy dziecko jest bardzo impulsywne lub gdy atmosfera w domu nie jest zbyt dobra. Może się to również wydarzyć, gdy maluch naśladuje kogoś lub próbuje zwrócić na siebie uwagę.

Jeśli podczas okresu dorastania dzieci widzą ciągłą agresję i interakcje oparte na krzykach i obelgach ze strony rodziców i otoczenia, będą one naśladować ten wzorzec zachowania. Podobnie, jeśli widzą bliskiego członka rodziny traktującego innych ludzi źle i zachowującego się gwałtownie, mogą również podążać za ich przykładem.

Co może się stać, jeśli moje dziecko bije się w szkole?

Pierwszą rzeczą, która może się zdarzyć, jeśli Twoje dziecko bije się w szkole jest to, że może ono zostać zaatakowane przez inne dzieci. Jeśli Twój maluch popycha je tak mocno, żeby można to było tolerować, inne dzieci mogą wziąć sprawy w swoje ręce.

Z drugiej strony administracja szkoły może podjąć drastyczne środki, być może tak surowe, jak nawet wydalenie ze szkoły. Rówieśnicy Twojego dziecka mogą je odrzucić, pozostawiając je samym sobie lub zacznie ono spędzając czas z niewłaściwymi osobami. Ponadto wpływ społeczny jest również ważny w tych przypadkach, ponieważ środowisko, w którym rozwija się dziecko lub nastolatek, może zacząć go odrzucać.

W najsmutniejszych przypadkach, których rodzice najbardziej się obawiają, jest to, że zachowanie dziecka staje się aż tak złe, że dyrekcja szkoły wysyła je do zakładu resocjalizacji.

1. Komunikuj się ze swoim dzieckiem

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi uczciwie o tym, co się stało. Zapytaj ich jak możesz pomóc. Zawsze ważne jest, aby utrzymywać otwartą komunikację z dziećmi po to, by poznać ich obawy, problemy, cele i marzenia.

Kiedy jest wcześnie, a dziecko jest jeszcze młode, psycholog dziecięcy może pomóc w poprawie zachowana dziecka.

2. Skonsultuj się z profesjonalistą

Jeśli zachowanie malucha stało się już zauważalnym problemem, specjalista może być w stanie pomóc w głębszych aspektach sprawy. Czasami dzieci czują się swobodniej rozmawiając z obcym niż z rodzicami. Może to być dobry sposób na szybsze dotarcie do rozwiązania za pośrednictwem osoby, która dobrze zna te problemy.

3. Naucz swoje dzieci, że przemoc nie jest odpowiedzią

Nie ucz swoich dzieci, aby reagowały w taki sam sposób, jeśli zostaną zaatakowane przez innych. Pamiętaj, że „przemoc rodzi przemoc”.

Ojciec krzyczący na dziecko

Postaraj się rozwijać zdolność swoich dzieci do mówienia o rzeczach i umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, które wyprowadzają ich ze strefy komfortu.

4. Bądź przykładem

Wykazuj tolerancję za każdym razem, gdy idziesz ze swoimi dziećmi. Często znajdziesz się w nieprzyjemnych sytuacjach, zarówno w ruchu ulicznym, jak i w sklepie spożywczym. Jeśli będziesz działać gwałtownie przed swoimi dziećmi, dowiedzą się, że jest to mechanizm obronny. Mogą go później wykorzystywać do rozwiązywania własnych problemów.

5. Rozwijaj zdrowe życie oparte na szacunku

Wreszcie, rozwijaj zdrowe życie rodzinne. Daj swoim dzieciom nagrody, na które zasługują, nie psując ich i starając się nie skupiać zbytnio na rzeczach materialnych. Karm swoją rodzinę miłością i bądź świadoma tego, co robią Twoje dzieci, przy tym nie naruszając ich przestrzeni.

Ważne jest, aby być świadomym tego, co dzieci oglądają w telewizji i grach wideo, w które grają. Ponadto zachęcaj ich do wypróbowania sportu lub aktywności, które pomogą im spalić energię i pozbyć się stresu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.