Dzieci krzyczą? Czy wiesz, jak należy postępować w takiej sytuacji?

Dzieci krzyczą? Czy wiesz, jak należy postępować w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Większość rodziców nie potrafi postępować w odpowiedni sposób, gdy ich dzieci krzyczą. Jednak dzięki Twojej dobrej reakcji maluchy zrozumieją, że krzykiem nic nie załatwią. Odwracanie uwagi dzieci poprzez różne aktywności jest również skuteczne.

Chociaż może to być łatwy etap do pokonania dzięki Twojemu wsparciu i zaangażowaniu, to jednak Twoje maluszki mogą kontynuować swoje hałaśliwe nawyki, jeśli zostaną do tego sprowokowane przez otoczenie. Dzieci krzyczą, aby zwrócić na siebie uwagę. Jeśli chcesz znaleźć rozwiązanie, jak należy postępować w takich sytuacji, ten artykuł Ci w tym pomoże.

Dlaczego dzieci krzyczą?

Oto kilka typowych powodów, dla których dzieci krzyczą. Nie bierzemy tutaj pod uwagę tonu głosu lub pory dnia, w której to robią.

Po to, by zwrócić Twoją uwagę

Kiedy dzieci są małe, nie potrafią dobrze modelować swoim tonem głosu. Nie rozpoznają także jakiego poziomu użyć w danym momencie. Z tego powodu normalne jest, że występują epizody, w których krzyczą, aby pokazać Ci coś, co ich ekscytuje.

Krzyczący chłopiec

Poprzez rozmowę powinnaś nauczyć swoje dzieci w jaki sposób wypowiadać się publicznie i dać im proste przykłady, które pomogą im to zrozumieć.

Napad złości, aby coś uzyskać

Kiedy odmawiasz swoim dzieciom czegoś, napad złości jest czymś, co wystąpi na pewno. Krzyki zaczynają się natychmiast, a towarzyszą im epizody płaczu i dramatyczne ataki.

Te napady złości występują zarówno w domu, jak i poza nim. Zazwyczaj występują u dzieci w wieku od 2 do 4 lat. W tym przypadku Twoja reakcja na napady złości odgrywa kluczową rolę w stopniowym rozwiązywaniu problemu.

Naśladowanie

Dzieci uczą się poprzez naśladowania. Wynika z tego, że mogły nauczyć się wyrażać swoje emocje przez krzyk od któregoś z członków rodziny. Pracuj z nimi, aby kontrolować ich ton głosu w intymnym środowisku.

Jak postępować, jeśli moje dzieci krzyczą?

Jeśli wystąpi napad złości, pozostań stanowcza. Nie poddawaj się temu, czego chcą Twoje dzieci. To nauczy ich odpowiedniego wyrażania siebie i swoich emocji. Stopniowo zrozumieją, że nie zawsze mogą dostać to, czego chcą.

Spróbuj z nimi negocjować. Na przykład zaoferuj im słodką przekąskę, jeśli zgodzą się pomóc Ci w pracach domowych. Powiedz im, że tylko one mogą wykonać tę szczególną pracę i nikt inny.

Nie krzycz na swoje dzieci, ponieważ na dłuższą metę tylko pogorszy to problem. Uczysz je, że krzyki są właściwym sposobem na odpowiedź lub że ten, kto krzyczy najgłośniej, jest zwycięzcą.

Co powinnam zrobić, aby moje dzieci nie krzyczały?

Celem jest sprawienie, by zrozumiały, że krzykiem niczego nie osiągną. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi i wytłumacz im, że trudno je zrozumieć, kiedy krzyczą. Albo jeśli będą krzyczeć zbyt często,wpłynie to negatywnie na ich głos.

Płaczące dziecko

Jeśli Twoje dzieci są jeszcze zbyt małe, aby dotrzeć do nich przez rozmowę, skorzystaj z następujących wskazówek:

  • Spełniaj ich podstawowe potrzeby. Jeśli Ty i Twoje dzieci byliście poza domem przez dłuższy czas, upewnij się, że wcześniej zjadły, spały i skorzystały z łazienki. Pomoże im to nie stać się nieznośnymi i nie ulec napadom złości.
  • Zorganizuj czas na krzyczenie razem z nimi. Przekształcenie go w mecz krzyków to najlepszy sposób na zapewnienie im mile spędzonych chwil. Spowoduje to również uspokojenie ich chęci krzyku lub podniesienia głosu podczas rozmowy. W końcu powiedz im, że teraz powinni mówić spokojniej i łagodniej.
  • Zapewnij im rozrywkę. Uczyń ją częścią Waszych działań, które wykonujecie każdego dnia, aby nie mieli okazji rozważyć napadu złości.
  • Pogratuluj im dobrego zachowania. Powiedz im, że jesteś bardzo zadowolona z ich postępowania i nagradzaj ich za to. Oczywiście nie powinnaś tego robić, gdy ulegają napadom złości, ponieważ skojarzą to jako sposób na uzyskanie tego, czego chcą.

Ważne jest, aby być cierpliwym, ponieważ dzieci łatwo zapominają, czego się nauczyły. Z tego powodu musisz być wytrwała w swych dążeniach do tego, aby Twoje dziecko przestało krzyczeć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.