Dorastanie z kuzynami – 5 korzyści dla dziecka
Dorastanie z kuzynami pozwala maluchowi na rozwijanie się w takim tempie, w jakim rozwijają się dzieci które będą jego najlepszymi przyjaciółmi. I nie mówimy tu tylko o dziecięcych przyjaźniach, a o więzi na całe życie.
Czy jest w dzieciństwie coś piękniejszego niż dorastanie z kuzynami i budowanie z nimi nierozerwalnej więzi? Oczywiście nic nie może się równać z możliwością dorastania z rodzeństwem. To właśnie dlatego rodzice myślący o przeszłości patrzą z nostalgią na więzi, jakie ich dzieci tworzą ze swoimi braćmi i siostrami.
Spoglądanie na dzieci dorastające z potomstwem naszych braci i sióstr to nieco bardziej złożona sprawa – wywoła to w Tobie różne emocje. Przede wszystkim będzie to niewytłumaczalna czułość. Po drugie – spokój ducha i ogromna duma. Kuzyni to dla dziecka wspaniałe towarzystwo ze względu na więzy krwi, wspólny czas, doświadczenia i rozwój.
Oczywiście związek dziecka z rodzeństwem czy przyjacielem również jest cenny, ale nieczęsto poruszano do tej pory temat relacji i wspólnego dorastania z dziećmi z nieco dalszej rodziny. Okazuje się, że dorastanie z kuzynami niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju i edukacji dziecka.
To właśnie dlatego w tym artykule skupimy się na ogromnej wartości jaką ta głęboka i wyjątkowa przyjaźń wnosi do życia Twojego dziecka.
Jeśli Twój maluch jest zżyty z kuzynami, po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz że sam nieświadomie wybrał wspaniałą drogę. Będziesz też gotowa wspierać te relacje i przyczyniać się do ich rozwoju tak, by przetrwały na zawsze.
Kuzyni są dla dzieci bardzo ważni
Kuzyni są bez wątpienia ważni dla dzieci – szczególnie dla tych, które nie mają rodzeństwa. Zasada ta obowiązuje i w dzieciństwie, i w dorosłym życiu. Kuzyni to osoby, z którymi można dzielić żarty, zabawy, przygody i tajemnice. W tej relacji dzieci stają się dla siebie nawzajem lustrem, w którym druga strona może się przejrzeć.
Oczywiście dla dziecka kuzyn czy kuzynka to bardzo ważna osoba. Dlatego też ich obecność zostawia na zawsze ślad w sercu i jest skarbem na całe życie. Ale jakie dokładnie zalety ma dorastanie z kuzynami? Oto kilka punktów z długiej listy!
Dorastanie z kuzynami: najważniejsze zalety
- Więcej niż więzi krwi: kuzyni to nie tylko członkowie rodziny. To przede wszystkim przyjaciele. Dzięki temu, że są jednym i drugim, są przyjaciółmi lojalnymi, wiernymi, takimi, których dziecko zawsze będzie chciało mieć przy sobie i obdarzać bezwarunkową i wzajemną miłością.
- Dużo wspólnego: jak wspominaliśmy, wspólne zabawki, żarty, gry i sekrety to kamienie milowe dzieciństwa spędzonego pod znakiem dorastania z kuzynostwem. To właśnie te aspekty tworzą między młodymi ludźmi więzi i to dzięki nim kuzyni stają się wyjątkowymi, bliskimi osobami.
- Wspólna nauka: od kuzynów można się wiele nauczyć, zwłaszcza jeśli są starsi. Wiedza o innych dzieciach pomaga maluchom radzić sobie w grupach rówieśniczych – na przykład w szkole. Dorastanie z kuzynami uczy też umiejętności dzielenia się, wspierania siebie nawzajem oraz wybaczania. Z drugiej strony, wspólnie spędzony czas to również okazja do negocjacji i ćwiczenia sprawnego rozwiązywania konfliktów. Wszystkie te umiejętności dzieci mogą nabywać w bezpiecznym środowisku już od najmłodszych lat.
- Niepowtarzalne chwile: nic nie może równać się z posiadaniem członka rodziny, z którym można podzielić się chwilami śmiechu i żartami. Być może kuzyn czy kuzynka to jedyna osoba, która te żarty rozumie, podczas gdy inni nie zostali wtajemniczeni w sekretny język przeznaczony jedynie dla wybrańców.
Przeczytaj również: Różnica wieku między rodzeństwem
- Najpiękniejsze wspomnienia to pamiątki na całe życie. Kuzyni posiadają niesamowitą zdolność wypełniania naszej pamięci najbardziej rozczulającymi wspomnieniami z dzieciństwa. I to właśnie dzięki temu są z nami przez całe życie. Najlepsi przyjaciele z dzieciństwa pozostają zawsze w naszych myślach, nawet jeśli w dorosłym życiu nie spotykamy się z nimi tak często, jak kiedyś.
Więź na całe życie
Nie wahaj się – pozwól dziecku na doświadczenie tych niezwykłych uczuć i wydarzeń, pozwól mu na dorastanie w otoczeniu kuzynów. Uwierz mi – nie ma dla niego związku z rówieśnikami bardziej opartego na bliskości i zaufaniu.
Jakie znaczenie ma to, że od czasu do czasu kuzyni pokłócą się pozornie na śmierć i życie? Później pogodzą się, uściskają i będą ze sobą jeszcze bliżej niż przedtem.
Ilość kłótni nie ma znaczenia, ponieważ intensywność tych przejściowych konfliktów jest wprost proporcjonalna do siły więzi między dziećmi.
Obrazek tytułowy zamieściliśmy dzięki uprzejmości wikiHow.com ©
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zhao, H. (2000). Family-based association studies. Statistical Methods in Medical Research, 9(6), 563-587. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/096228020000900604
- Palacios, J., & Rodrigo, M. J. (1998). Familia y desarrollo humano (pp. 333-349). Alianza.
- Suarez, O., & Moreno, J. (2002). La familia como eje fundamental en la formación de valores en el niño. Carabobo: Universidad de Carabobo.